Překvapení na Mistrovství světa v rapid šachu 2021

Nodirbek Abdusattorov - Wikipedia

Od 25.12.-28.12.2021 se hrálo Mistrovství světa v rapid šachu mužů a žen, za kterým hned následně pokračuje Mistrovství v bleskovém šachu. Favoritem minimálně mírným je mistr světa v klasické hře Magnus Carlsen. I ČR reprezentovali na tomto turnaji naši hráči. V mužské kategorii hráli GM Peter Michalik, GM Van a GM Štěpán Žilka a v ženské kategorii hrála WGM Julia Movsesiánová.

V 10.kole v mužské kategorii se stalo velké překvapení, když Magnus Carlsen prohrál po dlouhém boji s v uvozovkách neznámým hráčem s rapid Elem 2593, který je ročník 2004. Ten si nakonec udržel tempo hry i s blížícím se koncem turnaje, kde hrál s velmi silnými soupeři, které buď porazil nebo dokázal zremizovat. A máme tedy nového Mistra světa v rapid šachu GM Abbdusatorova Nodirbeka, který uhrál 9.bodů, druhý skončil vyzyvatel mistra světa GM Ian Nepomniachtchi, který měl taky 9.bodů a na třetím místě skončil GM Magnus Carlsen, taktéž s 9.body. O mistru světa a konečném pořadí rozhodovalo tedy pomocné hodnocení. Celkové výsledky níže s odkazem