Proč lidé hrají: Psychologie Šachu

stažený soubor

 

Je třída mužů ve stínu, nešťastní, neskutečně vyhlížející muži, kteří se shromažďují v kavárnách a hrají s touhou, která neumírá a ohněm, který nehasne. Jedni se shromažďují v klubech a hrají turnaje … ale jsou i jiní, mající nectnosti, kteří žijí na venkově, v odlehlých místech, farách, učitelé, výběrčí daním kteří musí najít nějaký umělý průchod pro svou duševní energii.

-HG Wells, Concerning Chess (Pokud jde o šachy)
Hráči a jejich sekundanti se sešli v Reykjavíku na zápas mistrovství světa nejsou ani stíny, ani neskutečně vypadající muži, ale jsou jen občas nešťastní. Totéž platí o milionech lidí po celém světě, jejichž představivost byla zapálena v bitvě gigantů, Bobby Fischera a Borise Spasského.
Shromažďují se v šachových klubech, pokud jsou ostřílení nadšenci, nebo před televizí v rohu baru, nebo v okolo tranzistorového rádia, pokud jsou v zapadákovech. Křičí instrukce, povzbuzují nebo nadávají soutěžícím se vší prchavou energií diváků ve Světových sériích. Psychologie nováčků fanoušků je v poslední době více v zástupech mužů a žen, kteří mají některé z koníčků a většina z jejich nadšení bude nestálá. Mnohem složitější jsou psychologické základy tiché vášně, které vedly nesčetné miliony hrát hru po staletí a neklidná vášeň, která změní šampionát soupeřů na egomaniaky a monomaniaky.
Šachy vznikly jako válečná hra. Je to dospělý, intelektualizovaný ekvivalent manévrů prováděných chlapci s cínovými vojáčky po celou historii, kdy přitahovala různé národy. Byly hrány kontemplativními hinduisty, svatými bojovníky islámu, galantními rytíři, kteří měli dovoleno navštívit dámy v jejich boudoirech hrát šachy, přes bouřlivé moře tuláků, kteří přinášejí hru na Grónsko (možná i do Severní Ameriky) od 12. století.
Dr. Karl Menninger, agresivní freudovský analytik, kdysi prohlásil: „Zdá se, že je to nezbytné pro některé z nás mít hobby, v němž je agresivitě a destruktivitě dána příležitost k vyjádření, a protože jsem se už dávno vzdal lovu (protože je také destruktivní), zjistil jsem, že se sám stále víc a víc vracím k nejstarší ze všech her. „
Ernest Jones, oficiální životopisec Sigmunda Freuda, zdá se souhlasí s těmi pocity, když napsal v roce 1930: „… Šachy jsou náhradou za umění války.“ Ale ve stejném eseji, Problém Paul Morphy, kde diskutoval o paranoidě, která trápila amerického šachového génia v roce 1850, i on se blížil k Freudově mnoha debatám k výkladu Oidipa na šachovnici. Morphy, v poněkud pochybné Jonesově teorii musel sublimovat Oedipovo silné nutkání „zabít otce.“ Jeho vlastní pokrevní otec byl již mrtev, ale Morphy měl náhradního otce, Howarda Stauntona, nekorunovaného šachového mistra světa, kterého musel zabít v šachu. (Bohužel pro psychiku Morphy, Staunton se svou většinou nesportovní povahou odmítl hrát a nechat se „zabít“.)

Napsat komentář