Začíná 42. šachová olympiáda

Za účasti rekordního počtu 176 zemí začne ve čtvrtek v Baku 42. šachová olympiáda. Do Ázerbájdžánu míří i česká výprava s cílem vylepšit umístění z roku 2014, kdy muži i ženy skončili v norském Tromsö až ve třetí desítce. Průměrný rating řadí družstvo mužů na 18. místo, ženy jsou ještě o tři příčky níž.

Pro šachisty je tradičně hranicí úspěchu 16. příčka, poslední, která má vliv na finanční příspěvky pro svaz. »Potřebovali bychom ale ještě výraznější úspěch. K tomu hráči musejí podat nadstandardní výkony. Tak jako minule při výhře 3:1 nad Ruskem,« říká nehrající kapitán Vlastimil Jansa.

Hlavní postavou mužského týmu je jako obvykle David Navara, momentálně dvacátý hráč světového žebříčku, který by určitě rád zopakoval svůj výsledek z roku 2012. Tehdy v Istanbulu na druhé šachovnici nasbíral v 11 partiích 9,5 bodu a byl vůbec nejefektivnějším hráčem turnaje.

Spolu s ním do Baku míří ostřílená trojice Viktor Láznička, Zbyněk Hráček, Vlastimil Babula a jako nováček letošní mistr republiky Vojtěch Plát. Jeho nominace z 15. místa českého žebříčku je překvapením. »Uvědomuji si, že je to určité riziko, ale je to hráč s velkým potenciálem, a když mu to sedne, může se postarat o překvapení,« říká Jansa na adresu dvaadvacetiletého nováčka.

Tým žen získal výraznou posilu, když polská šachistka Joanna Woreková dostala české občanství a rázem se stala českou jedničkou. Dalšími členkami družstva jsou Kristýna Havlíková, Olga Olšarová a její sestra Tereza Rodshtein.

V Baku se až na malé výjimky sejde kompletní šachová špička v čele s norským mistrem světa Magnusem Carlsenem. Schází jen indický exmistr světa Višvánáthán Ánand a Levon Aronjan z Arménie, neboť tato země kvůli napjatým vztahům se svým zakavkazským sousedem turnaj bojkotuje.

Podle papírových předpokladů bude mít nejsilnější tým tradičně Rusko s Vladimirem Kramnikem na první šachovnici a s průměrným ratingem 2760 bodů. Jenže Rusům se na olympiádě v poslední době příliš nedaří. Z triumfu se naposledy radovali v roce 2002 a před dvěma lety v Norsku skončili bez medaile.

Při neúčasti Arménie, která vyhrála tři z pěti posledních turnajů, budou největšími soupeři Ruska obhájci titulu z Číny a letos velmi silný tým USA s třemi hráči z elitní světové desítky. V turnaji žen se Čína pokusí přerušit ruskou sérii tří vítězství.