Bleskovky Zdeňka Páska v září – 3x Neklan, 3x Adam a dva nováčci

chess-set-clipart

 

Pro mne legendární turnaj – U Pásků, jsem si přál vždycky zahrát, ale jak to bývá, pořád jsme v sobě nacházel spoustu výmluv, jako…jet na bleskovky do Brna? Je to daleko!, Stejně tě tam rozpráší na atomy….ale nakonec jednou a to bylo minulý týden jsem si říkal, kdo když ne ty a kdy když ne dnes a jel si splnit svůj starý šachový sen. Jak to dopadlo se můžete dočíst z pera Neklana Vyskočila, pro ty netrpělivé řeknu, že jsem skončil na druhém místě, ale opravdu více až ve článku……….

 

 

Po prázdninivém odpočinku, či turnajích pro ty aktivnější, se úderem září začíná rozbíhat šachová sezóna. Zářijový měsíc patří již tradičně turnajům v rapidu či blickách, které slouží mj. jako příprava před nadcházející sezónou družstev. Ty letos začínají dokonce extraligou (první říjnový víkend mládež a druhý víkend dospělí), takže některé silně obsazené turnaje mohou tímto splnit svůj účel. K nim sice Pásky zřejmě nemožno počítat, na druhé straně však tato blesková „utopická“ zábava získává na popularitě, což je také smyslem těchto klání.

Výsledky najdete tradičně na chess-results, fotogalerii pak naZoneramě

V sobotu 3. září 2016 se tedy v Utopii znovu hrálo, a to za přítomnosti 18 hráčů o celkem osm cen (pět finančních a tři poukázkové). Potřetí za sebou zvítězil pisatel těchto řádků IM Neklan Vyskočil, a to mj. v konkurenci hned tří Adamů (Dvořák, Borovský, Effenberger) a dvou dalších nováčků (Petr Koutný a Zuzana Jackovičová), čímž byl historický počet „utopických“ hráčů zarovnán na 100 (od června 2015). Tolik alespoň stručně k vysvětlení nadpisu článku a nyní již pár slov k průběhu.

Raketový start měli FM Pavel Švanda a moje maličkost, když se nám povedlo vyhrát prvních pět utkání. Poté však Pavel ztratil dech a v turnaji začal úřadovat vlčnovský host Petr Koutný. Ten se našeho turnaje zúčastnil poprvé a od porážky ve 3. kole od Martina Šenkýře vyhrával partii za partií včetně vítězství nade mnou. Ve 12. kole však přišla Petrova druhá porážka (od Tomáše Fojtíka), která mě posadila o půl délky zpátky do čela. V předposledním kole jsem ale zase já tradičně nepřešel přes zeď jménem Karel Kredl a pomalu se smiřoval s druhým místem, které by mi při bodové rovnosti připadlo (díky mé jediné prohře právě s Petrem). Souběžně v tomto kole však nečekaně ztratil i Petr remízou s Pavlem Menčíkem, a to mohl být ještě rád, že ho soupeř zpatil. No a protože poslední kolo jsme si už oba pohlídali, znamenalo to po vítězstvích v červenci a srpnu můj hattrick, byť tentokrát bylo vítězství hodně těsné (14,5/17, Petr 14/17). Vyrovnaný turnaj s malými rozdíly přinesl těsné pořadí i na dalších místech. Bronz tentokrát bral Adam Dvořák z Lokomotivy (13,5/17), který měl trochu štěstí v partii s Tomášem Lakatošem, kdy za nejasných okolností usmlouval remízu s matem svému králi (Tomáš v té chvíli překročil čas). O další půlku zpět skončili Karel Kredl z Morendy a Tomáš Lakatoš (13/17) a šestý pak Martin Šenkýř ze Zlína (12/17), který sice dlouho držel třetí místo, závěr mu ale úplně nevyšel. Podobné to bylo u jihlavského FM Pavla Švandy (11,5/17) a osmý skončil Tomáš Fojtík (10/17), který byl sice strašákem pro každého, nevyrovnaností svých výkonů se ale připravil o lepší umístění.


Zleva Adam Dvořák, IM Neklan Vyskočil a Petr Koutný

Tolik honorovaná umístění. Za zmínku ještě stojí statečný boj teprve 9-leté Zuzky Jackovičové, která je z mládežnické skupiny Břeti Eichlera (Moravská Slavia Brno) a díky svému talentu již dobývá medailová umístění na žákovských turnajích. V bleskovém turnaji dospělých jsem jí však nedával téměř žádné bodové šance, také z důvodu její spíše přemýšlivé povahy. Zuzka však dokázala uhrát tři remízy s Břeťou Eichlerem, Kamilem Khadashem a Adamem Borovským a v turnaji překvapivě neskončila poslední. Před blížícím se MČR mládeže v rapid šachu v Klatovech (10.9. – 11.9.2016) je to pro Zuzku určitě velké povzbuzení, takže jen tak dál a v Klatovech hodně štěstí!

Zuzana Jackovičová pod hrozbou matu na c7 zrovna získává efektně dámu (po Dd8 přišlo Sxd8), což dobře naloženého Lakyho náležitě pobavilo, partii nakonec vyhrál na čas.

Říjnoví Pásci jsou na pořadu až druhou sobotu, tedy 8. října 2016, a to zcela nezvykle od 15.30! Vysvětlení takto neobvyklého termínu je prosté. První říjnovou sobotu (1.10.2016) proběhne na Fakultě stavební VUT přebor JMŠS v bleskové hře jednotlivců a druhý říjnový víkend je, jak bylo již uvedeno výše, vyhrazen extralize dospělých. Ta se bude konat rovněž na půdě FAST VUT v Brně (Veveří 95), kde proběhla již celá řada šachových akcí a kde o tomto víkendu (8.10. – 9.10.2016 vždy od 10.00) přivítají brněnské týmy Duras s Lokomotivou (mimochodem poprvé od roku 1983 dva brněnské týmy v extralize!) soupeře z Unichessu Praha a především pak z Nového Boru! Logicky se tedy Pásci stanou odpoledními, neb na takový šachový svátek se po loňských zkušenostech (Duras – Nový Bor 5.12.2015) dá očekávat vysoká návštěvnost. Ať už ale přijdete na extraligu, na Pásky či dokonce na obě akce, nezapomeňte se šachem především bavit!

1 komentář u „Bleskovky Zdeňka Páska v září – 3x Neklan, 3x Adam a dva nováčci“

  1. Tak to je velmi hezký úspěch. Ani jsi se nepochválil :-). Gratuluji a snad si formu přeneseš i do mistráků.

    Odpovědět

Napsat komentář