Carlsen vyhrál desátou partii a boj o šachový trůn je opět vyrovnaný

Magnus Carlsen a Sergej Karjakin v boji o titul šachového mistra světa. 

Magnus Carlsen a Sergej Karjakin v boji o titul šachového mistra světa. | foto: AP

 
Norský obhájce titulu mistra světa Magnus Carlsen porazil v desáté partii v New Yorku ruského vyzývatele Sergeje Karjakina a srovnal tak stav zápasu o šachový trůn na 5:5.Po dni volna jsou na pořadu dvě zbývající partie, a pokud vydrží nerozhodný stav, určí nového krále tie-break v podobě her s výrazně zkráceným časem.

Carlsen měl výhodu bílých figur a soupeři už pošesté zvolili španělskou hru, tentokrát s berlínskou obranou. Už ve 20. tahu měl Karjakin velkou šanci dosáhnout remízu vynuceným opakováním tahů, ale buď ji přehlédl, nebo mu půl bodu bylo málo a zvolil jinou cestu. Po výměně dam norský velmistr trpělivě zvyšoval tlak a v 56. tahu byl odměněn soupeřovou chybou.

V té chvíli bylo téměř rozhodnuto, Karjakin se sice ještě zoufale bránil v naději, že soupeř nenajde plán, ale Nor si už první výhru v zápase nedal vzít. Po 75. tazích a šesti a půl hodinách hry bylo vyrovnáno.

Jestliže vítěze neurčí dvanáct partií, bude 30. listopadu, v den Carlsenových šestadvacátých narozenin, následovat tie-break. V něm se hrají čtyři partie v rapid šachu s limitem 25 minut pro každého hráče. Dalším pokračováním by pak byl bleskový šach s pětiminutovým limitem.

Zdroj: http://sport.idnes.cz/sachy-o-titul-mistra-sveta-carlsen-karjakin-few-/sporty.aspx?c=A161125_073000_sporty_rou

7 komentářů u „Carlsen vyhrál desátou partii a boj o šachový trůn je opět vyrovnaný“

 1. To mi hlava nebere, proč to nebral na f2. Vždyť by byla remiz a dostal by Magnuse pod velký tlak. Upřímně musím říci, že jsem od Mistra čekal lepší šachy.

  Odpovědět
  • Jxf2 bylo ale těžké vidět, aspoň v druhé pozici po Dh5, pak musí černý Jxf2 Kg2 De7 ( myslím) Kg1 a Df6( byl tam takový divný postup že dáma musela ustoupit a bílý musel ustoupit, černý se vrátil a bílý se musel vrátit…….potom věřím že v té pozici mohl stát černý lépe a kdyby včera vyhrál – je mistrem! Ale Magnus tam pry hrál divné tahy jako Sxe6 a otevírá pozici na svého krále? Budou chyby, bude to napínavé, těším se na to! Možná ta první remiz byla vidět jasně, ale ta druhá remi uz i GM Svidler říkal, že nevěří že jí vidí, byla to PC varianta a opravdu s tím časem, kdy měl 20 minut investovat 15 minut do něčeho co moc nejde vidět? Z lidského hlediska chápu………ale bude to aspoň pěkný boj až do konce a stále i Karj. může být mistrem!!

   Odpovědět
 2. Nechápu to, však Karjakin byl v čera lepší. Škoda..Myslím že rozhodl tah d5, měl si naopak vzít pika na f2 (Jxf2) a byla to remíza

  Odpovědět
  • podle mě rozhodnou poslední dvě partie, je tam únava, psychika, dělají se chyby, Včera Magnus stál hůř, tah Sxe6 byl hodně podezřelý i podleGM Svidlera Sxe6 byl hodně divný tah, pak tam byla remi, oba dva budou dělat chyby…..rozhodnou psolední dvě partie a jak jsme naříkali na nudný zápas tak teď to je to co jsme chtěli!! A´t se fandí komukoliv, určitě to nebude nuda!!

   Odpovědět
 3. Možná je na koni, ale upřímně si myslím, že Karjakin to nebude lámat a budou nerozhodné vážné partie, ale pak v rapidech a nakonec v bleskách prostě Carlsen rozhodně nemá konkurenci. Takže při nerozhodných vážných partiích což si myslím, že je z taktického hlediska nejlepší, aby náhodou Carlsen to moc nelámal a třeba nakonec neprohrál, tak věřím, že v rapidech bude možná rozhodnuto, ale více než ve vážných a v bleskovkách myslím, že už je to jasný tam prostě nemá sobě rovného…

  Odpovědět

Napsat komentář