Carlsen zvládl tie-break a obhájil titul šachového mistra světa

Magnus Carlsen v souboji o titul šachového mistra světa.

 

 
Norský šachista Magnus Carlsen zůstává mistrem světa. V středečním tie-breaku zápasu s ruským vyzývatelem Sergejem Karjakinem v New Yorku vyhrál dvě ze čtyř partií v rapid šachu se zkráceným časem. V den svých 26. narozenin tak podruhé obhájil titul, který získal v roce 2013 výhrou nad Indem Višvánáthánem Ánandem.
 

 

Karjakin, jemuž los přisoudil začínat bílými, rozehrál znovu španělskou hru, ale zcela vyrovnaná partie skončila po 37 tazích remízou.

Ve druhé Carlsen promarnil obrovskou šanci. Po italské hře měl v koncovce obapolných střelců proti věži výhru na dosah, ale cestu k ní nenašel. Karjakin se dokázal neuvěřitelně bránit tahy, na něž měl po vyčerpání pětadvacetiminutového limitu jen pět sekund, a po 84 tazích dovedl svého osamoceného krále do patové pozice.

Třetí partie byla dlouho věrnou kopií té úvodní, Carlsen se ale snažil útočit i černými a po 38 tazích byl odměněn vítězstvím. V závěrečném dějství se hrála poprvé v zápase sicilská a norský velmistr už žádné drama nepřipustil. Neustále zvyšoval tlak, po 50 tazích přinutil soupeře znovu kapitulovat a tie-break vyhrál 3:1.

Zápas o titul se přitom pro něj nevyvíjel dobře. Byl pasován do role jasného favorita, přesto prvních sedm partií skončilo remízou, což bylo nejdelší čekání na výhru v zápasech o titul od roku 1995. Nor, očividně frustrovaný marným dobýváním soupeřovy tvrze, riskoval v osmé partii až příliš a výsledkem byla prohra.

To byla pro norského velmistra nová situace, ve dvou zápasech s Indem Ánandem nikdy nemusel dotahovat soupeřův náskok. Prohru neunesl a utekl z povinné tiskové konference. V desáté partii však Karjakinovi porážku oplatil a schopnost skvěle kombinovat i v časové tísni potvrdil i v tie-breaku.

Triumfem v New Yorku si udržel pozici světové jedničky a na konto si připíše téměř půl milionu eur, tedy více než třináct milionů korun. A to mu ještě 50 tisíc eur strhli jako pokutu za neúčast na tiskové konferenci. Poražený Karjakin dostane 450 tisíc eur a v žebříčku se posune z devátého na šesté místo.

 

2 komentáře u „Carlsen zvládl tie-break a obhájil titul šachového mistra světa“

  1. Co se týče mě, tak jsem si to moc neužil. Protože jsem poslední dvě partie prospal. Ale i tak se ukázala Magnusova síla v rapidech. Ale od vážných partii jsem čekal více.

    Odpovědět
  2. V rapidech to bylod le mě na jednu branku, v první partii oťukávačka, ve druhé byl Magnus vyhraný a musel mít asi nervy, když to nevyhrál, třetí vyhrál a v poslední mu stačila remíz. Co mě na tomto zápase zaujalo, tak že výhoda bílého na této úrovni není tak velká, jak jsem si myslel a když TOP GM použijí ultra solidní zahájení jako Berlínskou, Španělskou tak černý je absolutně ok, na druhé straně hrají partie s minimálním rizikem a s minimální výhodou, kterou se snaží uplatnit, určitě bylo pěkné a zajímavé tento zápas sledovat, komentáře GM Svidlera byly opravdu neuvěřitelné!! Jo užil jsem si to:)

    Odpovědět

Napsat komentář