Valašské Meziříčí A – Vlčnov A – 1-7 – pohled na zápas, foto, partie – ZKP 6 kolo.

Zápas, který jsme ve Vlčnově už předem nebrali jako lehký zápas! Čekali jsme tvrdý a férový boj a i když tento výsledek mluví jasně a vypadá to na pohodovou neděli, tak upřímně to tak jasné dlouho nebylo. Družstvo Valašského Meziříčí šlapalo do zápasu s pořádnou dávkou energií a myslím si, že po 3 hodinách hry jsme vedli 2,5-0,5 s tím, že žádná další partie není jasná a bylo možné tipovat u každé partie jakýkoliv výsledek. Ale pojďme postupně, podíváme se na každou partii, podíváme se na foto a přidám můj soukromý komentář k tomuto zápasu, který byl a to musím uznat k naším soupeřům až nemilosrdně krutý, ale i to je sport a i to jsou šachy! 

 

Lev Pavel – Babula Milan 0-1

Pavel Lev postaví výměnnou Francouzskou, tedy zahájení které je známé jako remízové zahájení a celá partie nevybočovala z rovnováhy, zlom nastal až v koncovce, kdy pozice je objektivně asi stále na hraně remízy, ale protože stav zápasu je pro domácí už hodně nyvýhodny, Pavel Lev se rozhodne hrát pozici na výhru, což Milan musí s radostí přivítat a partie hodně brzo končí Milanovou výhrou. 

Buráň Jaroslav – Bobalík Petr 1-0

Jára dnes sehrál nejdelší partii zápasu a doslova vyseděl výhru. Pozice je hodně dlouho v rovnováze, soupeř nabízí remízu v době, kdy ještě nemáme zápas úplně pod kontrolou a dělám Járovi velkou radost, tedy s radostí mu říkám, že remízu ještě nemůže přijmout. Jára už takovou radost nemá, ale začíná bojovat. V době kdy je zápas pod kontrolou, dostává Jára souhlas, že může nabídnout remízu, s tím ale nesouhlasí kapitán domácích  a musí se hrát dál. Jára si dneska opravdu užil, protože oba dva hráči museli hrát do omdlení a vyčerpání všech možností a možná i pro škodolibou radost obou kapitánů, nakonec tedy ať to neprodlužuji Jára vyhrává. Po zápase Jára navrhl, aby byl zbaven kapitán, nebo zástupce kapitána našeho oddílu práva rozhodovat o nabídkách remíz, samozřejmě to byl jen žert a hned jsem tento návrh k další Járově radosti zamítl. Za odměnu a za heroický výkon jsem zavezl Járu a Karla až do Olomouce.

Dorňák Pavel – Peťa Kičmer 0,5-0,5

Peťa to zkouší jak to jde, ale přehlíží jeden motiv a soupeř už asi v lepší pozici nabízí remízu, po dohodě s Peťou jsme se rozhodli, že by bylo zbytečné velké riziko tuto pozici dál hrát a i když to Peťu mrzelo, dnes tato partie skončila remízou.

Koutný Petr – Novák Josef 1-0

Nemůžu si myslet, že zahraji celou partii bez chyby a i v této partii, i když vypadá docela pohledně a čistě, jdou dva okamžiky kdy soupeř může lehce vyrovnat a možná může mít šanci i stát lépe. Nakonec mi soupeř vše uvěří a své šance nevyužívá. Díky tomuto vyhrávám tuto partii poměrně rychle a ostatní kluci mají klid na své partie a dostáváme soupeře pod tlak, za chvíli vyhraje Karel a soupeř už nemůže přijímat nabídky remíz, čímž dostáváme výhodu v tom, že soupeři musí lámat remízové pozice a to je vždy velké riziko. 

Cverna Pavel – Karel Vlach 0-1

Karel stojí hodně podezřele, ale na to jsme všichni zvyklý a když jsem obcházel pozice tak mi ta Karlova pozice, i když vypadal úděsně nepřišla ani tak strašná, právě s tím vědomí že u této partie sedí Karel a vím, že on se v takových těžkých pozicích rád čvachtá. A upřímně , ani mě tato pozice neznervózňovala, jo kdyby u takové pozice seděl někdo jiný než Karel, bylo by možná zle, ale když tam seděl Karel, v poklidu jsem hodnotil pozici jako standardní pozici Karla, kde určitě něco někdy vymyslí a právě to se stalo, soupeř malinko povolí v koncentraci a ztrácí figuru. Zbytek partie už byl lehký. Typická Karlova partie, ne nadarmo se u nás říká: Bacha na Karla Vlacha:)

Flekač Milan – Herman Vladimír   0,5-0,5

Milan dostává v rovné pozici nabídku remízy, na mojí otázku jestli chce hrát a nebo chce remízu, mi řekl že chce remíz, po takové odpovědi u Milana neváhám a souhlasím s remízou. Na druhé straně bylo příjemné sledovat, jak MIllan ostatní partie pozoruje a fandí našim hráčů, viděl jsem na něm jak silně tento zápas prožíval a měl jsem z něj radost! 

Kramer Břetislav – Oharek Vlastimil 0-1

Vlastík hraje zdravé tahy, přirozené a černými nemá problém vyrovnat, dokonce může stát lépe, ale malinká nepozornost a přichází o kvalitu. Někdy dříve by tu partii Vlastík zabalil, odtahal bez zájmu pár tahu a vzdal se, ale dnes ne! Dnes měl narozeniny a kousl se do partie takovým způsobem, že soupeř možná ani takový odpor nečekal. Po pár malých a po pár větších soupeřových nepřesností Vlastík posbírá pár pěšců a stojí na výhru!  Jeho první letošní výhra, v den svých narozenin, po parádím boji! Tomu říkám narozeniny!

Moštěk Jan – Novák Libor

Honza postaví Grand Prix Atak a soupeř si vleze do hodně těžké varianty, kde není největší problém dvojpěšec, ale nehrající střelce. Honza koncentrovaně, poctivě a bojovně hraje svojí partii a musím pochválit i jeho soupeře, že šlapal do partie co to šlo, ale pozice nakonec už byla pro soupeře moc těžká a těžké pozice jsou pozice, kde se dělá spoustu chyb a ta největší přichází v časovce a Honza vyhrává! Blahopřeji Honzovi k třetí výhře po sobě! Honza se hodně zlepšuje a jsem rád, že i tato soutěž dává možnost našim hráčům výkonostně růst! Můžete si říkat, že máme Vlčnov plný posil, ale dnes jsme postavili Milana, Vlastíka, Honzu,mě, Járu – tedy 5 domácích hráčů a i tímto je pro mě dnešní vítězství cenné. 

Krutý výsledek pro našeho soupeře, pěkný pro Vlčnov. Jedeme dál, zápas od zápasu, máme jistou záchranu, jsme zatím na prvním místě, příště nás čeká silná Francová Lhota a já věřím, že budeme dobře připraveni! 

 

TJ Valašské Meziříčí A   TJ Vlčnov A
Lev Pavel (Z) 2196F 0 1 2253F Babula Milan (ZH)
Bobalík Petr (Z) 1916F 0 1 2191F Buráň Jaroslav (Z)
Dorňák Pavel (Z) 1902N ½ ½ 2204F Kičmer Petr (ZH)
Novák Josef (Z) 1918F 0 1 2152F Koutný Petr (Z)
Cverna Pavel (Z) 1801N 0 1 2114F Vlach Karel (H)
Herman Vladimír (ZH) 1770N ½ ½ 1924F Flekač Milan
Kramer Břetislav 1625N 0 1 1789F Oharek Vlastimil
Novák Libor 1577F 0 1 1769F Moštěk Jan
  1 : 7

 

Zápas se povedl, k soupeřům výsledek krutý, i tak věřím že mají kvalitu na to aby zabojovali o záchranu v této soutěži. Mají všechny přímé konkurenty před sebou a se všemi budou hrát, dnes ukázali že šachy umí hrát a přál bych tomuto sympatickému družstvu záchranu v této soutěži. 

 

 

2 komentáře u „Valašské Meziříčí A – Vlčnov A – 1-7 – pohled na zápas, foto, partie – ZKP 6 kolo.“

Napsat komentář