Bleskový den Mirka Jurky počtvrté – jasná záležitost pro IM Vojtěcha Zwardoně

O tomo turnaji jsme na našich stránkách už psali, ale když jsem viděl tento článek na Jihomoravském šachovém webu, a hlavně tento odstavec:………………………..

Velký souboj byl sveden o pomyslný bronz. Na 10 bodech se totiž ustavila skupina čtyř hráčů, jejichž pořadí rozetnulo až pomocné hodnocení. To měl nejlepší nejvýše nasazený IM Cyril Ponížil z Durasu, přičemž za sebou nechal asi největší překvapení turnaje Petra Koutného, jehož ambiciózní Vlčnov se dere vpřed na šachové mapě (letošní postup do 2. ligy). 

Tak jsem si řekl, že stojí za to tento článek převzít a ještě jednou se na něj podívat….

 

 

Letošní 4. ročník přinesl jednu zajímavou změnu, a to premiérové udílení věcných cen. Těch bylo celkem 30, takže se v součtu s finančními cenami (10 hlavních a 7 cen v kategoriích) hrálo o celkových 47 cen. Dalších pět věcných cen bylo připraveno pro výherce kvízových otázek a protože pravidla umožňují každému vyhrát pouze jednu cenu (vždy tu vyšší), bylo vzhledem k počtu účastníků jasné, že vyhraje každý. To výraznou měrou přispělo ke spokojenosti všech účastníků, což potvrdily i víceré poturnajové ohlasy. Je tedy nabíledni, že se tento model pokusíme dodržet i v budoucích letech.


Věcné ceny

Na turnaji se sešlo Mirkovo nejbližší příbuzenstvo a podle zvyku se i letos na nástěnku aranžovaly fotografie z Mirkova života. Tentokrát to byly fotky dosud neznámé a myslím, že i zajímavé.


Mirek s kolegy ze Sokolské

A nyní již k turnaji. Kvalita turnaje byla i letos vysoká, byť výšin té loňské nedosáhla (průměr první desítky letos 2379,8, loni 2433,1). Mezinárodní punc turnaji dodala účast milých indických hostů bratrů Bharadwajových (8 a 13 let), jenž v doprovodu svých rodičů předváděli opravdu zajímavé výkony a zvláště starší Dhanush zle zatápěl i největším favoritům. A jak to celé vlastně dopadlo?

Jak už je z nadpisu patrné, vítězem se stal IM Vojtěch Zwardoň z Beskydské šachové školy Frýdek-Místek, který prošel turnajem naprosto suverénně a ziskem 13,5/15 zvítězil doslova o parník. Tuhý boj pak probíhal o další místa. Stříbrnou pozici nakonec vybojoval loňský vítěz IM Martin Červený z ŠK Joly Lysá nad Labem, který získal 11/15 velmi zajímavým způsobem. Po úvodních třech výhrách totiž přišla nečekaná velká rošáda, a tak Martin musel dotahovat. To se mu povedlo tak, že z následujících devíti partií uhrál 8 bodů a celý turnaj tak zakončil opravdu paradoxně – bez jediné remízy! Tak nějak má vypadat bojovnost. Velký souboj byl sveden o pomyslný bronz. Na 10 bodech se totiž ustavila skupina čtyř hráčů, jejichž pořadí rozetnulo až pomocné hodnocení. To měl nejlepší nejvýše nasazený IM Cyril Ponížil z Durasu, přičemž za sebou nechal asi největší překvapení turnaje Petra Koutného, jehož ambiciózní Vlčnov se dere vpřed na šachové mapě (letošní postup do 2. ligy).


Petr Koutný (vlevo) proti Pavlu Strašilovi

Na 5. místě skončil již zmíněný Dhanush Bharadwaj z Indie, s nímž jsem měl v turnaji také tu čest (remíza).


Dhanush Bharadwaj

Šestý skončil Karel Kratochvíl z Lokomotivy (10/15), následován jedním z favoritů GM Petrem Veličkou z HM Ostrava. O tom, že favorité neměli na růžích ustláno svědčí i další umístění. Osmý skončil IM Pavel Šimáček z Turnova, devátý pak Adam Dvořák z Lokomotivy a první desítku uzavřel Petr Skácelík z Moravské Slavie Brno. Až jedenáctý skončil IM Pavel Zpěvák (nově v ŠO Kunovice!), dvanáctý Pavel Strašil ze Zábřehu a třináctá moje maličkost, když jsem k mnoha organizačním povinnostem již nedokázal přidat lepší výkon, byť šance rozhodně byly (vyhrané partie s Veličkou, Kratochvílem a Strašilem mě straší ještě teď).


Vítězná trojice, zleva IM Cyril Ponížil (3), IM Vojtěch Zwardoň (1) a IM Martin Červený (2)

Jak už bylo výše uvedeno, cen v kategoriích bylo letos sedm. Seniorskou cenu letos převzal milý pražský host Jindřich Melich z Pankráce (8/15), který prožil těžký začátek, když přejel tramvají o dvě zastávky dál a nestihnul úvodní kolo. Velkou bojovností se však vrátil do popředí a nakonec ve své kategorii po zásluze triumfoval.


Jindřich Melich proti IM Martinu Červenému

Nejlepším juniorem (do 20 let) se stal mladičký 9-letý Arjun Bharadwaj z Indie (6/15), který sice nebyl ve své kategorii první, ale protože podle pravidel hráči před ním již získali hlavní ceny, přešla tato kategorijní cena na něj. Jeho neskrývaná radost pak byla odměnou i nám pořadatelům.


Arjun Bharadwaj

Nejlepší ženou se stala Zdeňka Vránová (dříve Blümelová), když hlavní favoritka Jana Zpěváková dorazila na turnaj původně jen v roli diváka a po určitých přesvědčovacích pokusech se nakonec rozhodla hrát od 8. kola! Tento velmi neobvyklý počin ji málem vyšel, když na své cestě postupně kosila jednoho soupeře za druhým, nakonec jí však zastavil neortodoxně hrající Stanislav Messerschmidt z Ořechova. I tak bylo získaných 7/8 velmi pěkných a Jana zaslouží velké uznání za odvahu nastoupit takto pozdě i za hru samotnou.


Zdeňka Vránová zvítězila v kategorii ženy

No a dostáváme se k ratingovým kategoriím. V kategorii Elo 0 – 1700 zvítězil dobře naladěný Petr Galuška z Dubňan (7/15),


Petr Galuška

kategorii 1701 – 1900 ovládnul Pavel Hubený z Boskovic (8/15), kterého vždy rádi vidíme a o jehož účasti na turnaji se rozhodlo na poslední chvíli.


Pavel Hubený

Kategorii 1901 – 2000 pro sebe získal mnohonásobný přeborník ČR v mezinárodní dámě Jiří Sysel z Ivančic.


Jirka Sysel

No a cenu v ratingově nejvyšší udělované kategorii mohl získat Tomáš Zdražil z ASK DA Olomouoc, ale nezískal. Podmínkou zisku jakékoli ceny je totiž účast na závěrečném vyhlášení, což se zde z neznámých přičin nestalo, a tak cenu převzal druhý v pořadí této kategorie Stanislav Staněk z Jezdců Jundrov.


Stanislav Staněk

Populární součástí turnaje byly rovněž kvízové otázky z Mirkova šachového a soukromého života, za jejichž správné zodpovězení si úspěšní řešitelé mohli vybrat mezi třemi různými archivními víny od Mgr. Michala Vávry a tričky vydanými k příležitosti nedávného závěrečného trojkola tht Extraligy v Brně (31.3. – 2.4.2017 právě zde na stavební fakultě).

A jaké že byly letos otázky a výherci?

1) Kolika let by se Mirek letos dožil? (53)
výherce Stanislav Staněk z Jundrova (od té doby jej vídám již jen v tomto extraligovém tričku)

2) Ve kterém roce se stal Mirek mistrem FIDE (1990)
výherce Miroslav Beneš ze Zlína (rychle a přesně)

3) Které předměty Mirek vyučoval na SPŠ a VOŠ technické na Sokolské ulici v Brně? (odborná matematika a výpočetní technika)
výherce Jiří Sysel z Ivančic (až po malé nápovědě z řad příbuzenstva)

4) Jaký měl Mirek nejvyšší rating? (2380)
výherce Arnošt Zeman z Moravské Slavie Brno (nejbližší tip 2381)

5) Se kterou mistryní světa se Mirek utkal? (Zsuzsa Polgárová)
výherce GM Petr Velička z Ostravy (až po mnoha jiných pokusech, mj. i Judita Polgárová)

Důležitým článkem turnaje byla Katka Šmajzrová. V roli rozhodčí, fotografky, zapisovatelky a správkyně kasy obstála na jedničku s hvězdičkou a především díky ní měl turnaj rychlý spád i v případech, kdy například někdo chybně nahlásil výsledek (zdržení nebylo delší 3 minut).

Katka Šmajzrová

Asi tři kola před koncem jsem přenechal kasu i s penězi Katce, aby spočítala ceny, jejichž výše musela být vzhledem k nižšímu počtu účastníků adekvátně krácena (jinak bychom to dávali ze svého). Toho pohotově využila Jana Zpěváková (alias Bonnie), která po společné fotce s Michalem Vávrou

zamířila k lákadlu největšímu. Naštěstí však od svého původního záměru ustoupila, a tak byl turnaj zachráněn.


Jana s Katkou ovládly kasu

Na závěr ještě pár zajímavých momentek:


Břeťa Eichler (vlevo) vystoupal v 10. kole až na GM Petra Veličku

Pavel Hubený se vzdává Petru Kapustovi, který nevšímavě pokračuje dál

Mirkova dcera Blanka Jurková (21) proti rodinným příslušníkům

Všechny ženy v turnaji – zleva Kateřina Zpěváková, Zdeňka Vránová,
Jitka Lorencová, Jana Zpěváková, Blanka Jurková a Veronika Bartošová

4. ročník Bleskového dne Mirka Jurky je tedy úspěšně za námi a můžeme se již těšit na ten další, který by měl v roce 2017 opět proběhnout první červnovou sobotu na stejném místě a ve stejném čase. Ještě jednou velké poděkování FAST VUT v Brně, všem našim partnerům a dále šachovým klubům z Durasu, Jundrova a čajovně Utopia za zapůjčený materiál. Přístí rok tedy opět na viděnou!

1 komentář u „Bleskový den Mirka Jurky počtvrté – jasná záležitost pro IM Vojtěcha Zwardoně“

  1. Tož to gratuluji, letos mi to nějak nevyšlo, ale příští rok když bude přát trochu štěstí, tak v druhém kole bychom se mohli potkat a mohl bych tě trošičku potrápit-:)

    Víťa

    Odpovědět

Napsat komentář