Blog Roberta Cveka – M.C.2900

stažený soubor

 

 

Pokusme se podívat na tajemství, které se schovává pod jménem Magnus Carlsen. Již delší dobu jsem měl chuť napsat blog o tomto fenomenálním Norovi, ale doba uzrála až nyní.

Jak je možné, že tak lehce poráží i ty nejsilnější hráče? Jak je možné, že hraje takové „pasystémy“ a stejně vyhrává? Jak to, že bude mít „co nevidět“ elo 2900? Kde se bere ta jeho zdrcující převaha nad celým světem?

 

 

 

Úvodem

Musím úvodem zdůraznit, že si velmi vážím všech šachistů, naprosto všech a vůbec nemluvě o světové špičce. Jsem fanoušek šachů a jsem velmi rád, že šachy v poslední době frčí a budou. Následující řádky budou tak trochu kontroverzní, nicméně je to proto, že se pokusím uvést proč je M.C. tak nenormálně vpřed před celým světem. Berte prosím v potaz to, že to je pouze můj názor.

 

Šachista

Z blízka jsem si M.C. všiml v roce 2007, kdy jsme hráli bundesligu s Bádem. Tehdy tam hrál s M.C. Jirka Štoček a partii zremizoval. Byl jsem zvědav na toho zázračného mladíka. A překvapil! Byl tam v teplákové soupravě, ale takové co se používá při sportu (ale ne špinavá) a choval se spíše jako fotbalista/sportovec, než šachista. Tj. žádné psychózní gesta, tajuplné škleby a mračení se při cestě ze záchodu. Spíše tak v pohodě pokukoval po ostatních deskách, přemýšlel s mírně pootevřenými ústy a nedělo mu problém se posadit na židli tak, že seděl pod jednou nohou. Žádné křečovité gesta, žádná nervozita. Jeho pohyby byly pohyby sportovce. Hodně mi připomínal atleta, který si co chvilka půjde zaběhat.

A co nyní? Řekli byste do něj, že je nejsilnějším šachistou celého světa? Vypadá na to?

 

Sám

Podívejte se na současnou špičku. Všichni až na H.Nakamuru jsou velcí teoretici. Hrají svých pár systémů, které umí do opravdu velké hloubky. Novinky v x-tém tahu. Výborná zručnost a připravenost. A pak je tu M.C. který hraje vlastně všechno, jednou vám vymění na d5 při Francouzké, jednou zahraje d3 a Se2 (omg!) atd. a přece vyhraje. V tomto směru je zcela jedinečný!

 

Anand-Gelfand

Po tom zápasu se ještě přilil olej do ohně tvrzením, že kdo se dobře (teoreticky) připraví, tak ho skoro není možno porazit. V. Anand se snažil co mohl, ale když on se, soupeř, tak dobře připravil…Jak na B. Gelfanda když používá taková zahájení a před tím je nehrál? Myslíte si, že by M.C. měl stejný „problém“ s B. Gelfandem?

 

Tvrzení

Troufnu si jedno tvrzení. Tajemství M.C. je v tom (ale nejenom v tom!), že dnešní hráči prostě neumí hrát tak dobře střední hru/koncovku jako hráči někdy před cca 30-40/80lety. Je v tom logika. Podívejte se, v dnešní době se klade – ve špičkovém šachu – obrovský důraz na zahájení. Třeba A.Giri hraje v podstatě jenom Grünfelda. Musí tedy hodně moc času věnovat zahájení. Tvořit si novinky, učit se moře variant, hlídat si nové věci atd. atd. OK, má trenéra, ale samozřejmě musí sám hodně do toho investovat (času). Kdysi bylo zahájení důležité, ale zdaleka ne tolik jako nyní.

Nepochybuji o tom, že třeba takový T.Petrosjan byl (co se týče nezahájení – nicméně v dnešní době některá zahájení zasahují velmi hluboko) silnější než většina současných supervelmistrů. Pevně věřím, že by strategické problémy (i taktické) řešil přinejmenším stejně dobře jako dnešní hráči s elem 2800. A odkud beru tu „troufalost?“ Sám B. Fischer prohlásil, že P. Morphy viděl více a rychleji než on…Když řešil jeho partie, věděl kolik spotřeboval času na dané tahy a čas na řešení daleko překročil P. Morphyho a to udávám pouze jednu indicii, ale ne hlavní.

K tomu bych dodal jednu věc. A.Karpov v roce cca 1991-6 hrál určitě hůře šachy než v roce 1981-85 (na elo bych tipnul cca sto elový rozdíl). A přesto se podívejte, jak tvrdě zatápěl špičkovým velmistrům v té době, patřil mezi absolutní elitu. Porazil mladé supertalenty Gelfanda, Kamského atd. Jak by asi hrál nyní Karpov, kdyby měl 31let? To prosím berte jenom jako příklad. Takhle bych mohl pokračovat dále (u dalších šachistů).

Ps.: Je zvláštní, že staří mazáci jako Anand, Kramnik, Topalov, Gelfand, Ivančuk, Kamsky se stále drží tak vysoko, když by podle „logický zákonů“ měli už dávno vyklidit pole před supertalenty, kterých je přece tolik. Není jasné, jak by dopadl boj mezi hráči 30+ proti 30- třeba 8×8 jako na lize. Nicméně můj tip by byl pro +

 

Zahájení?

Garry si mohl ukroutit hlavu, když trénoval s M.C. a zjistil „znalosti“ svého svěřence, protože byly minimální! Na absolutní špičku, na hráče č.1. prostě katastrofální. Tak co s tím? Přejdeme raději na:

 

Střední hru!

To je obrovská síla M.C. Hodně mi stylem připomíná mladého J.R.Capablancu (i mladý Capa dokázal brutálně zaútočit, když bylo třeba). O Capablancovi prohlásil B. Fischer velmi zajímavou věc, nechce se mi to hledat doslovně, ale zhruba řekl toto „,…že jeho hlavní síla nebyla koncovka, ale střední hra, protože když přešel do koncovky, tak už vlastně stál na výhru, ale soupeři to ještě nevěděli…“

 

Technika

Je vynikající technik. Protože technika, to jsou nervy jak prohlásil A.A.Aljechin a G.Kasparov s tím velmi souhlasí. A dostáváme se tedy k poslední věci a tou je…

 

Psychika!

M.C. má výbornou psychiku. Má vynikající koncentraci (v jednom rozhovoru prohlásil, že je to jeho nejsilnější stránka). Podívejte se na některé blicky z netu, je to radost pohledět. Obzvláště nádherný zážitek je vidět blicku s H.Nakamurou, kterého v koncovce černými tak uskáče jedním jezdcem (V+J x V+J myslím), až H.Nakamura ani nevěří a kroutí hlavou. M.C. nemá problém sedět za stolíkem jak dlouho bude třeba. Nemá z nikoho strach a to není „samozřejmé“, protože když máte lepší elo, neznamená to, že nemáte nějaké pochyby a strach ze soupeře. U mladého nora se zdá, že neví co to je strach a pochyby.

 

Lehkost hry

Ti největší hráči všech dob se vyznačovali velkou lehkostí hry. M.C. jde v jejich stopách. Jeho výhry jsou tak „jasné“ a „jednoduché“. Stačí jenom vyvinout figury, pak je zaktivizovat, do toho hodit nějaký rozumný plán a je to doma.

 

Kdy prohrál?

Si vůbec nepamatuji.

Napsat komentář