Samuel Reshevsky – strhující příběh zapomenutého génia!

Osmilety_Samuel_Reshevsky

Samuel Reshevsky byl jeden z největších šachových géniů všech dob. Ve svých devíti letech dokázal porazit v simultánkách dvacet důstojníků na Vojenské akademii ve West Pointu. Devatenáct her vyhrál a v jedné remizoval. Absolvoval turné po celých Spojených státech, kde sehrál přes 1 500 partií a prohrál pouze v osmi z nich.

Dětství přitom malý Samuel neměl jednoduché. Jeho rodiče emigrovali z Polska do Spojených států v roce 1920, tedy když mu bylo osm. V mládí nikdy nechodil pořádně do školy a jeho rodiče dokonce skončili před Manhattanským soudem pro obvinění ze zanedbávání péče. Kvůli dokončení středoškolského vzdělání na sedm let opustil svět sportovního šachu.

Samuel se svým otcem

Samuel se svým otcem

Pak však jeho hvězda naplno zazářila. Stal se vítězem v mnoha mezinárodních šachových turnajích a jeho jméno letělo vzhůru jako kometa. Přesto v těch úplně nejdůležitějších turnajích nedokázal zvítězit a nestal se nikdy světovým šampionem. Nejblíže k tomu měl v roce 1953 na mezinárodním turnaji v Curychu, ale skončil druhý za sovětským šampionem Smyslovem. O mnoho let později vyšlo na světlo, že sovětští šachisté měli na turnaji příkazy od KGB a ty zněly jasně: Žid Reshevsky nesmí za žádných okolností vyhrát.

Reshevski vs Botvinnin

Reshevski vs Botvinnin

Jenže to nebylo nic proti tomu, jakou averzi pociťoval k americké šachové hvězdě Bobbymu Fischerovi. Ten začal Reshevského porážet v letech 1957 a 1958. Reshevsky mu nemohl přijít na jméno a například na turnaji v Buenos Aires v roce 1960 prohlásil: „Klidně skončím devatenáctý, pokud Fischer skončí dvacátý.“Turnaj v Buenos Aires Reshevsky vyhrál a byl to jediný případ, kdy skončil před Fischerem. Rivalita mezi těmito dvěma šachovými génii byla jednou z největších za celé dějiny šachového sportu. Známý byl incident, kdy Fischer odmítl nastoupit proti Rhesevskému v 11 hodin dopoledne, protože podle něj bylo příliš brzy na hraní šachu. Jindy zase dorazil o hodinu později na partii, aniž by se Rhesevskému jediným slovem omluvil. Přesto jeden druhého byli schopni uznávat jako vynikající šachisty.

Reshevsky za svou kariéru porazil sedm světových šampionů: Laskera, Capablancu, Aljechina, Euweho, Botvinnika, Smyslova a … Fischera.

Reshevski versus Bobby Fischer

Reshevski versus Bobby Fischer

 

2 komentáře u „Samuel Reshevsky – strhující příběh zapomenutého génia!“

  1. malinko se mi rozhodila velikost písma, ale snad to na zajímavosti článku moc neubírá. Líbí se mi a snad i Vám číst o starých mistrech a jejich osudech…….člověka to vždy nějak obohatí…

    Odpovědět

Napsat komentář