Potrénujte s Velmistrem – diagramy – trénink od GM Roberta Cveka

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

O PV (propočtu variant) jsem se již hodně krát rozepsal. Některé postřehy jsou na blogu Pražské šachové společnosti. Trénovat taktiku je nesmírně důležité. Většinu partií co prohrajete, je proto, že jste něco přehlédli, neviděli.

O PV (propočtu variant) jsem se již hodně krát rozepsal. Některé postřehy jsou na blogu Pražské šachové společnosti. Trénovat taktiku je nesmírně důležité. Většinu partií co prohrajete, je proto, že jste něco přehlédli, neviděli atd. Prostě chyby v taktice.

Je velmi důležité denně (!) řešit tzv. diagramy. Tedy úlohy na taktiku. Mohou to být kombinace, PV, studie, řešení naslepo atd. Hlavní je vše řešit na šachovnici (ne na počítači) a řešení si zapisovat. Až potom si všechno zkontrolovat. Z vlastní praxe radím si s úlohou pohrát, a když ji máte „vyřešenou“, tak si nejdříve pozici natahat a kolikrát objevíte, že to tak není atd. Pak nastupuje VA tedy vlastní analýza. Která je podle mě u těžší PV velmi důležitá. Proč? Jelikož si ještě zlepšíte taktický postřeh a hlavně cit pro dynamické, kombinační pozice. Až jako poslední instanci bych použil šachový program. Většina však, bohužel, hned chmatá po počítači, aby, honem, honem, se dozvěděli co a jak. Což je ovšem, dle mého názoru, chyba.

Dost lidí mi oponovalo, že získávají čas. Že třeba řeší na počítači a nebo si rychle zkontrolují co řešili a moc se s tím nebabrají. Možná ano, možná mají pravdu a mají spoustu času. V každém případě, volba je na vás.

Diagram č.1: Rozcvička. Zdatnější hráč by to měl vidět za pár sekund. Ale na druhou stranu se může stát, že i velmi silný hráč někdy prostě nevidí jednoduché obraty.

Digram č.1 BNT

Diagram č.2: Tato kombinace mě potrápila a na řešení jsem přišel za 6 minut. Všiml jsem si později, že jsem tu samou kombinaci řešil před rokem a trvalo mi to 10 minut a cituji tehdejší zápis „už jsem to chtěl zabalit a najednou mě to napadlo“.

Digram č.2 BNT

Diagram č.3: Docela zákeřná dvojtažka. Zde jsem přemýšlel celých 12 minut a když už jsem chtěl balit fidlátka, najednou mě to napadlo. Komické bylo, že jsem snad všechno počítal, kromě toho tahu. A nebo mě ten tah někdy napadl, ale rychle jsem ho (chybně) vyřadil.

Digram č.3 BNT

Diagram č.4: To je moc hezký příklad na PV + případnou analýzu a nebo trénink, kde hrajete na čas a díváte se, co se hrálo a dle toho partie probíhá (ala vážná partie). Spotřeboval jsem 14 minut.

Digram č.4 BNT

Diagram č.5: Na tuto úlohu jsem spotřeboval jenom 8 minut. Nějak mě všechno rychle napadalo. Kniha od Volokitina a Grabinského Samoučitel dlja vunderkindov je výborná kniha na taktiku. Ovšem pro takříkajíc pokročilé šachisty.

 

3 komentáře u „Potrénujte s Velmistrem – diagramy – trénink od GM Roberta Cveka“

  1. hm nad 2. a 5. jsem se musel zamyslet, ostatní bylo kouknu, vidím princip, propočítám zbytek, vychází, jdu dál.

    Odpovědět
  2. Ten diagram č.3 teďka dělávám takovéto zajímavé dvojtažky zatím jsem vyřešil vězšinou vždy 14 z 16 a tento jsem si musel postavit i na šachovnici hlavně díky tomu pěšci černému 😀 já první myslel že jde domů ten mi dělal neplechu, jinak už většinou vím jak totu řešit. Hodně zdaru….

    Odpovědět

Napsat komentář