Nesmrtelná studie Richarda Rétiho !

 

Na tahu je bílý a remizuje, napíšete komentář? Kdo si chce potrénovat, nemusí se hned dívat na komentáře a může se pokusit sám najít správné řešení, které je opravdu dobré znát!

 

Na první pohled je zadání „bílý táhne a remizuje“ nerealizovatelné – bílý král nemůže dohnat černého pěšce, zatímco ten černý toho bílého stíhá. Bílý král však má možnost sledovat naráz 2 cíle (podpora vlastního a stíhání protivníkova pěšce). Réti si jako matematik všiml paradoxní geometrie na šachovnici, kdy vzdálenost a1-h8 je stejná jako a1-a8 (sedm tahů krále):

 

Když se černý král přiblíží k bílému pěšákovi (Kb6), tak získá bílý král čas na vstup do čtverce černého pěšáka a chytit ho. Když černý tahá jen se svým pěšákem, tak bílý král podpoří včas svého pěšce a obě strany postaví dámu.

 

A pak že nejsou šachy krásné!

2 komentáře u „Nesmrtelná studie Richarda Rétiho !“

  1. Určitě krásná varianta, kdo nezná si opravdu dobře započítá a bude si připadat jako myslivec, který míří na dva králíky a oba dva mu utíkají:) ………dobré pro připomenutí a dobré pro trénink:)

    Odpovědět
  2. Výborná a věřím, že všem již dosti známá studie. Věřím, že kdo ji nezná tak si dobře zatrénuje vřele všem doporučuji si to zkusit a to bez tahání na šachovnici…

    Odpovědět

Napsat komentář