Technika nadbytečné figury

 

 

 

 

 

Dobrý den, jmenuji se Moštěk Jan a včera 16.8 jsem trénoval z Knížky The complete manual of positional chess a přišel jsem na téma pro mě do té doby zcela neznámé. Sami si zkuste říci před tím, než dále rozkliknete celý článek jestli víte co to znamená Technika: přebytečné figury??? Možná to někdo z vás bude znát tuto techniku, ale já ji nikdy neslyšel, v dané knížce jsem se dočetl, že tento termín asi zavedl pan Marek Dvorecký…

Tak teď už dost napětí a nyní zjistíte jestli jste správně odpověděli zda tuto techniku znáte!!! Takže jedná se o situace, kdy jsou na šachovnici 2 stejné figury (nejčastěji jezdci) a mají možnost se dostat na pouze jedno nejsilnější políčko (např. v centru) a vzhledem k tomu, že oba se na jedno pole nemohou nikdy dostat, je užitečné jednoho z nich vyměnit!!! Jelikož kdyby jste tak neučinili, tak jeden z jezdců bude mít vždy podřadné (neaktivní) políčko… Důležité je, že strana v obranném postavení by se měla v takovém případě vyhnout výměnám!!!

 

Jaký tah by jste tedy po znalosti teorie zahráli za bílého??? Řešení níže…

 

Jaký tah by jste tedy po znalosti teorie zahráli za bílého??? Řešení níže…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Řešení:

 1.  Je2! Správný tah v dané pozici strana, která se brání dle teorii nemá měnit nebo dovolit měnit tuto figurku. Bílý má plán: 1) Střelec Sb2 se můze trochu otevřít 2) Je4 tam není navzdy a můze být vykopnut tahem f3 3) Bílý má výhodu tak nikam nespěchá… Černému chybí vyvinout jestě Sc8, kterého blokuje Jd7 a ti blokují Va8… Sf6, 0-0 De7, Je5! bílý braní tahu e5 a černý na něj můze zapomenout Jxe5, dxe4 Sg5, Sd4 Lh6, f3! dále bude partie ukázána ve videu a dalším článku… Nakonec bílý vyhrál díky aktivitě svých figur!!!
 2.  V dané pozici budou pěsci c4 a d5 vyměňováni coz otevře částečně střelce Sb2, s dvěma střelci a více prostoru má bílý výhodu. Dá se poznamenat ze bílý můze hrát tah f3 vyhnat koně a 2 jezdci si budou navzájem přkázet na stejném poli, protoze nemohou současně obsadit pole e4, ale jiné pěkné pole pro černé jezdce není… Jb1! S prostorovou výhodou se často říká spíse neměnit, ale tady jde o přebytečnou figuru a kdyz se bílému padaří vyhnat Je4 tahem f3 tak si budou jezdci překázet… Bílý v dané pozici hrál slabsí tah f3 a přisla výměna Jxd2 a černému se ulevilo… h6, f3 Jg5, Jc3 dxc4, bxc4 e5, Dd2 Bílý zpětně dovyvinul vsechny figury a ponechal si vsechny výhody své pozice…

 

8 komentářů u „Technika nadbytečné figury“

 1. Možná jsem to úplně nepochopil, ale diagram 1 vidím jako příklad na to, že při boji o hezké políčko (E5) je obvykle nutné použít jednoho jezdce na odstranění černého jezdce, který to pole brání, v diagramu 2 si pak černí jezdci sice opravdu vzájemně překáží, ale víceméně nemají žádné hezké políčko, kam by mohli skočit. Na E4 šel jezdec buď z donucení, nebo předčasně a tím, že ho bílý nevymění ho v zápětí pošle do autu.

  Odpovědět
  • Jirko, základní myšlenka je ta, že figurky by neměly bojovat o stejné políčko…….to by ti mělo v hlavě zůstat, ty manévry, které jsou v příkladech jsou hodně dvojsečné a možná i nebezpečné aplikovat protože, každý takový “ couvací tah“ jako třeba vprvníma v druhém diagramu má vždy dva důsledky – buď to bude chyba pro pasivitu a nebo to bude moc dobrý tah, proto se s těmi diagrami moc netrap:)

   Pomůže ti hlavně myšlenka, že pro každou tvojí figurku stejného typu ( hlavně kun-kun) je dobré jedno políčko……

   Odpovědět
  • Důlezité je to ze v prvním diagramu chce bílý vyhnat jezdce z e4 ale to tak ze vidí ze jezdci černého nemají lepší pole na obsazení a dále má i černý méně prostoru tak che jezdce vyhnat, aby neměnil a aby jezdci překázeli dalším figurám ve vývinu. V druhém diagramu jde opravdu jiz o to ze jezdci černého po vyhnání budou stát n špatných polích a budou překázet… Na závěr bych řekl, ze takovéto motivy s taháním zpět jdou u pozic s blokovaným centrem kdy soupeř za můj tah zpět nezíská iniciativu otevřením pozice!!!

   Odpovědět
 2. Děkuji petře, doufám, že se bude líbit i ostatním, jelikoz já jsem to vůbec neznal tuto techniku, ale po ukázkách jsem ji pochopil a je to nakonec naprosto logické…

  Odpovědět
  • Je to pěkné, neznal jsem to tak podrobně, jen jsem věděl, že když můžou dvě figury na stejné dobré políčko, tak to není dobré…….ale byla to mlha ve vzpomínkách, dík za připomenutí a zdokonalení:)

   Odpovědět
  • Je to pěkné, neznal jsem to tak podrobně, jen jsem věděl, že když můžou dvě figury na stejné dobré políčko, tak to není dobré…….ale byla to mlha ve vzpomínkách, dík za připomenutí a zdokonalení:)

   bylo by super, kdyby jsi dělal víc takových článků!

   Odpovědět
   • Tak já dělám článek opravdu jen jestli něco zajímavého najdu nového a dobře komentovaného, přece nejsem na takové úrovni, aby mě šachisti poslouchali toto je dobře a toto ne, ale když je to dobře komentováno od velmistrů tak to můzu… Teď dělám ty video na šachový manuál tak to sem budu dávat dokud to nedokončím a pak se prostě uvidí k čemu se zase dostanu…

    Odpovědět

Napsat komentář