Zlín A – Vlčnov A 5,5-2,5 – aneb takto to být nemělo, ale je.

První bláznivý zápas. Celý rok vše klape jak si dohodneme, až na dnešek. Ráno Joanna Worek nám vypadne ze sestavy, 10 minut před zápasem hledáme 8mého hráče a díky moc za to, že Peťa Partyš nás v tom nenechal a přijel a tím pádem je vše jinak než mělo být. I přestože jsme postavily 3 „místní“ hráče s cílem aby získávali zkušenost i tak jsme chtěli Zlín porazit, ale touto změnou jsme byli rádi, že nehrajeme v sedmi lidech a čekáme jak zápas dopadne. Na prvních 4 stolech vyhráváme 2,5-1,5 což je ok, ale na posledních 4 stolech prohráváme 4-0 a je to tak jak to je. Zlín nás poráží a my se podruhé v řadě přesvědčujeme, že 3 “ místní“ hráči na jeden zápas je na druhou ligu asi moc, na druhou stranu, kluci dostávají příležitost si zahrát druhou ligu a to pro mě má dnes větší cenu než to, jestli zápas vyhrajeme a nebo prohrajeme. Ono kdo vyhrál a prohrál se ukáže až časem….

 

Tak popořádku, Peťu Partyše voláme na zápas v 9:50, od 10:00 se hraje a jsem moc moc moc rád, že Peťa i přes svůj zdravotní stav přijel a bojoval, ten příběh co je za tím vším, že nás v tom Peta nenechal je víc než jedna partie a za mne a za všechny kluky z Vlčnova Peťo velké dík!!

 

ŠK Zlín   TJ Vlčnov
Karlík Ondřej (Z H) 2169F 0 1 2229F Babula Milan (Z)
Krejča Jakub (Z H) 2114F 1 0 2182F Buráň Jaroslav (Z)
Malčánek Jan (Z H) 2123F 0 1 2186F Koutný Petr (Z)
Šenkýř Martin (Z) 2106F ½ ½ 2191F Kičmer Petr (Z H)
Hodovský Jiří (Z) 2113F 1 0 2047F Partyš Petr (Z)
Svoboda Rostislav (Z) 2053F 1 0 1814F Moštěk Jan
Kocián Miroslav (Z) 2019F 1 0 1959F Flekač Milan
Slovák Pavel 2009F 1 0 1723N Ondrůšek Jan
  :

 

 1. šachovnice Karlík Ondřej – Babula MIlan

Milan asi stojí malinko lépe, ale muselo se něco “ velkého stát“ a Milan vyhrává. Jsem za tento bod rád, protože vím v jakém zdravotním stavu nastupuje Milan ke každé partii za Vlčnov a bojuje za nás. Dnes vyhrává na první šachovnici a i když to se stavem zápasu nic moc nedělá, ten bod má pro mne z lidského hlediska moc velkou cenu.

 

 2 šachovnice Krejča Jakub – Jára Buráň

Jára malinko asi uspěchá minoritní útok a pak je to dámská koncovka s pěšcem méně, možná šla hrát malinko lépe a možná šla remizovat a možná ne, ale Jára bojoval a toho si cením.  Dnes to Járovi nevyšlo, ale Jára drží šachovnici a je velkou posilou Vlčnova a jsme tu i my ostatní, že když to někomu nevyjde….my zabereme.

 

3 šachovnice Malčánek Jan – Koutný Petr

 Už druhá partie po sobě, kterou bych pojmenoval “ uspávaní hadů “ , minulý týden jsem se neudržel a pozici otevřel a prohrál ve Skalici, dnes jsem se rozhodl nikam se nehrnout, nic nevymýšlet a uspávat hady taky. Takže moje tahy byly asi takové Vfe8-Ved8, Jb8-Ja6-Jc7-Ja6, Sc8-Sf5-Se6. A čas nám oběma utíkal, pozice ale uspala více mého soupeře a ten má dělat 12 tahů za minutu, já asi 12 tahů za 5 minut. Nabídnu výměnu dam, soupeř se zamyslí a v poslední sekundě táhne pěšcem, beru Dámou nekrytou dámu a šťastně vyhrávám.  Někdy máte štěstí, někdy máte smůlu, ale já vím, že když se uspává had, nemá se budit, protože i tak se dá vyhrát a když se vzbudí, může Vás uštknout a pak to bolí.

 

4 šachovnice Šenkýř Martin  – Petr Kičmer

 Martin nechtěl očividně nic jiného než remízu a když se Peťa snažil to nějak dál hrát, pozice byla brzo remízová. Peťa odmítá asi dvakrát nabídku remízy,  ale i tak pozice se tak vymění, že remíza je podepsána.

 

5 šachovnice Jirka Hodovský – Petr Partyš

Peťa Partyš je nemocný a hrál, nenechal nás v tom a v jakém stavu byl, bylo jasné že nevydrží odehrát celou partii, i tak bojoval a pro mne silný zážitek, kde láska k šachům a přátelství ke kamarádům, stojí někdy i za opravdu velký hazard se zdravím, blížící se k hazardu se životem, Peťo díky!!!!!!

 

6 šachovnice Svoboda Rostislav – Moštěk Jan

 Honza sbírá zkušenosti a dnes hrál pěknou partii s Rosťou. Honza si partii určitě dobře rozebere a poučí se z chybiček. Ale každá nová a nová partie, kterou Honza zahraje ve druhé lize je naše investice do budoucnosti Vlčnova a od tohoto pohledu se dívám na tuto partii, kde jsme získali víc, než jednu ztracenou partii.

 

7 šachovnice Kocián Miroslav – Libor Ficenc

 Libor zahrál odvážné zahájení, které jde hrát ale více aktivněji, jde hrát více agresívněji a jde hrát více s větší trpělivostí, ale i toto je investice, kterou jsme dnes rádi přinesli do zápasu. Je nezbytné, aby kluci získávali zkušenosti s ligou a aby nám to jako Vlčnovu jednou vrátili. Libor bojoval, měl zajímavé šance  a pak se přepočítal a stálo jej to figuru, ale tady platí to samé co u Honzi, to co jsme dnes nevyhráli, nám přinese body až to budeme opravdu potřebovat.

 

8 šachovnice Slovák Pavel – Ondrůšek Jan

Jendovi jsme slíbil, že si zahraje druhou ligu a dnes jsem slib splnil. Bojoval a že prohrál? Kdo si bude pamatovat zápas se Zlínem? Poměrně nikdo, ale každý si bude pamatovat, že Jenda Ondrůšek je druholigový hráč a že si splnil sen, si zahrát tuto soutěž!

 

Zápas prohráváme, ale jako bývalému hráči Zlína mi přijde možná pro zamyšlení napsat dalších pár slov. Žádné občerstvení, poměrně neosvětlená místnost a když už máte opravdu velkou místnost, tak že by se tam vešli tři družstva, tak hrajeme namačkání na sobě tak, že když někdo odchází od partie, musí mu ostatní udělat místo. Jsou to maličkosti, které nic neznamenají a možná znamenají, ono záleží v jakém poločase se Zlín nachází tento rok. Každý ví, že Zlín býval nejlepším oddílem na kraji, kde hrávali nejlepší hráči a kde když jste řekli slovo – šachy….napadl Vás Zlín…..Uvidíme, kde se Zlín bude nacházet za dalších pět let, přál bych mu, aby tam, kde jsme ho měli všichni nejraději a aby zase ukazoval nám všem ostatním ten správný směr. 

 

K našemu družstvu,i přes komplikace, které jsme nečekali a i přes prohru v zápase pěkný zápas pro Vlčnov, Honza a Libor další druholigová zkušenost, Jenda splněný sen a my máme další várku informací, jak budovat Vlčnov na příští léta….i o tomto byl dnešní zápas, který prohráváme, ale možná získáváme víc, než jen tři body do tabulky, věřím že ano. Mě zajímá hlavně to, kde Vlčnov bude za 5 let a nemusí to být druhá liga, může to být klidně ZKP, ale musí to být Vlčnov, kterého baví šachy, kde mají kluci radost z toho, že se po pár dnech zase potkávají a když mají z toho radost, pak to vše má smysl. 

 

 

 

 

 

8 komentářů u „Zlín A – Vlčnov A 5,5-2,5 – aneb takto to být nemělo, ale je.“

 1. Honzo plně s tebou souhlasím, nejvíc se člověk naučí z prohraných partií. Liga je pro béčkaře ideální praktická škola, stejně jako pro okresáky céčkaře kraj. Bohužel pro mladší než jsem já. Rozdíl ve výkonnosti těchto tříd je opravdu velký. A navíc by mě zajímalo od kdy se Libor přejmenoval na Milana.

  Odpovědět
 2. Jen za sebe můžu říci, že mě včerejší partie mrzí. Nebudu se vymlouvat, ale udělal jsem pár chyb v rozhodování kterou cestou jít a na konec to vyvrcholilo špatným propočtem. Ale můžu taky říci, že i v druhé lize se dá hrát vyrovnaně a to se mi o takové soutěži ani nezdálo. Z mého pohledu věřím, že to hráče může posunout dopředu. Jen musíme být trpělivý.

  Odpovědět
  • tak s tím souhlasím:) a jsem rád, že to tak vidíš Libore. Dá se hrát s každým, ale i každý si musí projít tou trnitou cestou kde na něj čeká pár porážek, když ale vydrží, pak jej čeká pěkná odměna…

   Odpovědět
 3. Tou cestou si každý musel projít, musel hrát spoustu partií s lepšími hráči a tím se zlepšoval. Honzo, jestli ti včerejší partie pomůže ke zlepšení, pak jsme zápas neprohráli, ale vyhráli. Jestli Liborovi a Garymu pomůže ke zlepšení tak je to opravdu něco, co nás jako oddíl posune dál. Zlín patří ke slabšímu průměru ve druhé lize a ty body budeme na něm dělat příští rok, až to opravdu budeme potřebovat, dnes jsme potřebovali, aby ta porážka měla smysl a bude mít, když ti pomůže se poučit z chyb. Takže jsem rád, že jsi hrál, jsem rád že ses o sobě něco dozvěděl a ještě jednou, každá partie pod tlakem z tebe dělá lepšího hráče a o to tady šlo.

  Odpovědět
  • Rozbor jsem si provedl podle svého názoru a uvidím ještě co mi na to řekne v pátek trenér a věřím, že uvidí mnohem více postřehů a slabších tahů než já… Já našel 1 slabší tah ne prohrávající, ale zbytečný úplně a pak prostě prohrávající tah Ja4, kde jsem napsalv komentáři proč jsem ho zahrál a proč jsem správně nedopočítal soupeřovu odpověď a věřím, že s trenérem uděláme potřebná opatření a nejenom co jsem si napsal, jako já v závěru co musím zlepšit…

   Odpovědět
 4. Já jsem se chtěl týmu omluvit, že se mi nepodařilo v nadějné pozici udržet remizu a že jsem školáckou chybou a chybným ještě nepřekontrolováním svého rozhodnutí, kdy tah soupeře Dc2 jem viděl, ale nějak jsem se špatně zamyslel a nevšiml si že mám napadeny 2 figury a ne jenom jednu 🙁 mrzí mě to protože věřím, že ta pozice byla v rovnováze každý z hráčů měl na své straně něco… Ale jak se říká nejvíce se učíme ze svých prohraných partií a aby se mohlo začít vyhrávat musí se první poprohrávat několik partií, tak se pokusím příště, když dostanu od kapitána namonaci si své rozhodnutí ještě jednou zkontrolovat!!! A to doporučuji všem…

  Odpovědět

Napsat komentář