Typická chyba diagram a bonus něco od Roberta Cveka.

Nevím jak pro Vás, ale pro mě typický obrázek. Jsem blízko správnému řešení, jsem hodně blízko a vidím že soupeř mi to vyvrátí, tedy že mé řešení nefunguje. Co se stane? Zavrhnu řešení a hledám nějaké lepší. Ale…..doufám, že na tom nejste jako já. Protože lepší hráč, se dívá o tah dál a toto je strašně důležité, jako bych chtěl říct, jak je důležité si hrát. Šachy jsou hra, tak si pojďme hrát s pozici, neříkám mazlit se s ní, od toho máte někoho jiného, ale hrát si! Proto zkuste vyřešit tento diagram, mě nachytal a jak na tom budete Vy? Zkuste okomentovat i když už tady bude správné řešení, jak jste dopadli, jestli Vás nachytal a nebo Vy jste se s ním pomazlily?….:)

Na tahu bílý…….

 

 

 

A by hned nebyly vidět komentáře a odpovědi, vložím tady článek od Roberta Cveka, tedy můžete si počíst a hned neuvidíte řešení.

 

Jak se v tom vyznat?

 
Nejenom na tomto webu máte možnost číst spoustu „zaručených“ návodů jak se zlepšit. Ve skutečnosti je to daleko obtížnější než se zdá.
 
 
Mnoho pouček, které platí nemusí platit. Zobecňování má v sobě mnoho jedu. Navíc kolikrát nejlepší tah v pozici je z praktického hlediska špatná volba(!). Například mám nějaký užitečný tah, po kterém soupeře zmáčknu, nebo spekulativní oběť figury. Co zvolit? 
 
Někdo bude utahovat šrouby a partie po 60 tazích skončí remízou. Podobné remízy vás navíc vycucnou jako podzimní bláto. Někdo polo korektně obětuje figuru a vyhraje za 20 tahů. No a co, že to je „divné“. Hrál třeba tak Michal Tal. Kolik měl „nekorektních“ obětí, ale velmi náročných pro soupeře. Samotný šachový gigant Bobby Fischer také často vědomě zahrál křivě – typické jsou jeho „úlety dámou“, nebo tah g4 bílými, či braní polootráveného pěšce atd. Měl docela dost partií, kde hrál na hraně korektnosti, ale vyhrával… ano, občas prohrál, ale…to je přesně ta škola. Jeho šachové sebevědomí neskutečně rostlo, jeho vnitřní síla byla obrovská.
 
Co je jádrem pudla? Vnitřní síla. 
 
Můžete být klidně o level slabší než soupeř, ale porazíte ho, pokud máte větší vnitřní sílu. Pokud máte dostatečnou vůli, a další bojové vlastnosti.
Tvrdý bojovník pak může i klidně vyhrávat horší pozice. Ale to s malou vnitřní sílou nikdy nejde a nepůjde. Kdo tu sílu nemá, tak to nevydrží.
 
PS.: A někdo si možná řekne po přečtení tohoto článku: „to jako mám obětovat figuru?“. Mohu vám na to jenom říci: Ať už obětujete figuru nebo ne, hrajte na výhru. Snažte se soupeře porazit. Nebojte se. Učte se na každé partii dát vše, ať už proti vám hraje kdokoliv.
Tajemství – podle mě – je naučit se prohrávat. A to tak, aby každá prohraná partie vám dodala sílu. Až po svých cca 20 letech ve „vyšším šachu“, zjišťuji, že moudrost – naučit se prohrávat – má neuvěřitelnou hloubku a sílu.

 

 

 

A teď jsem zvědav na Vaše komentáře:)

9 komentářů u „Typická chyba diagram a bonus něco od Roberta Cveka.“

 1. Tak jsem to nevyřešil.
  Dxc6 jsem zavrhl, že to nevychází, a žádnou jinou kloudnou odpověď na hrozby černého jsem nenašel.

  Odpovědět
  • Ano černý jde Dd8 ale já to přehodil tahy jde to Dxc6 bxc6, b7 Dd8, b8D Vd1+, Vxd1 Dxb8, Jb7 s dalším Vd8 takto to je správně. Omlouvám se přehodil jsem to…

   Odpovědět
 2. Tak teda jdu napsat správné řešení, když jednou vím teda Dxc6 bxc6, b7 Vd1+, Vxd1 De8, b8D Dxb8, Jb7 s výhrou hrozí Vd8… Konec a pěšce c černého chytne král nebo jeudec bílého… Králem je to ale lepší jde král do hry…

  Odpovědět
 3. Ahoj
  není to náhodou Dxc6 s následným b7 ? no nevím a povolat na pomoc počítač by asi nebylo fér.
  Zdravím kluky z Vlčnova
  Míra Nezdařil

  Odpovědět
 4. Tento diagramy si pamatuji, když jsi ho jsem dával poprvé (minule) tak se mi zdá, že mě doběhl taky, ale teďka už vím přesně co mám zahrát… Ale nenapíšu to aby jste mohli i ostatní co ho neznáte zapřemýšlet… Hondně zdaru…

  Odpovědět

Napsat komentář