Mistrem ČR pro rok 2018 se stal Svatopluk Svoboda

 

Takže Svaťo to dokázal! Stal se mistrem České republiky, obrovský životní úspěch! Moc jsem mu to přál, pojďme se na právě skončené mistrovství trochu více podívat.

Svaťo neměl ideální start, kdy první partii jenom remizoval a třetí pak prohrál. Start 1,5 ze tří není dobrý. Nicméně pak Svaťo vyhrál 5 partií za sebou (!!) Neuvěřitelný výkon. Mě se velmi líbila taktická přestřelka s velmistrem Petrem Hábou. Chycení krále do matové smyčky bylo přímo brilantní. Když jsem se o tom se Svaťou bavil, říkal mi, že to viděl již dva tahy před tím – motiv oběti kvality a pak lovu bílého krále. Klíčové výhry byly s Vojtou Zwardoněm a pak Tomášem Krausem. Obě partie patří do pokladnice důležitosti přípravy a skvělé volby v zahájení. Partie proti Tomášovi Krausovi se mi moc líbila, to byla prostě jasná práce od prvních tahů až do konce.

Svaťo rovněž prokázal velkou psychikou odolnost, není vůbec snadné vést turnaj a dokázat to „dotlačit“ až do posledního kola. Svaťo měl někdy před cca půl rokem/rokem ne moc dobré období. I naše spolupráce byla menší = ano, musím se pochlubit, Svaťa trénuji ? ale v poslední době se Svaťo „probudil“, hraje podstatně lépe a také si věří. Jeho psychika šla nahoru. I naše spolupráce se prohloubila.

Nějakou dobu jsme pracovali na koncovkách a tam mě Svaťo velmi mile překvapil, když hrál s Lukášem Černouškem (ne na MČR) a ten mu nabídl remízu a Svaťo ji odmítl! Byla koncovka, kde měl Svaťo malinkou výhodu. Ale odmítnout silnému soupeři remízu černými, to chce psychickou sílu a odolnost. A právě tato síla a odolnost se Svaťovi hodně hodila na MČR. Turnaj prošel se závidě hodnou lehkostí. Ačkoliv musel určitě vnitřně provádět velký boj.

Jsem moc rád, že Svaťo vyhrál MČR. Nejenom je to silný šachista, který když se probouzí z MATRIXU, tak dokáže velký činy, ale také velmi sympatický a lidský člověk. Za Svaťa bych dal ruku do ohně, takových lidí jako on je málo. 

Druhý skončil Vojta Plát. Vojta se přibrzdil třemi krátkými remízy. Nechci zde vystupovat v roli soudce, nebo nějakého všeználka. Turnaj je těžký, je mnoho a mnoho nejrůznějších vlivů. A proč Vojta udělal tři rychlé remízy ví jen on sám. Ale druhé místo na MČR není rozhodně špatné. A mohu Vojtovi jen pogratulovat a popřát mu pevné nervy a zdraví (ano zdraví…) na „pražském turnaji o vše.“

A třetí skončil Richard Biolek junior. Ríša je bojovník každým coulem. Smekám před tímto hráčem, který dokáže bojovat jako lev i v těch nejtěžších chvílích. A také se mi líbí, že Ríša hraje KIDa ? Poslední partie to musely být nervy, nervy a nervy. Když jsem šel si odpočinout do (nedalekého) parku, tak jsem viděl, že Ríša je úplně KO s Tomášem Krausem. Když jsem pak přišel a viděl jsem, že v průběžném pořadí je Ríša na třetím místě, tak jsem si zprvu myslel, že je chyba systému. Ale pak jsem viděl partii… šachy jsou šachy a někdy dokáži být sladší než andělský pohled, ale zase pro někoho kruté jako padající opona života.

Jirka Štoček skončil na čtvrtém místě. Jirka je bojovník, to se ví. Ale také nesmírně korektní a slušný člověk. Dokáže se ctí přijmout prohru. A prohrál dost nešťastně, ale zase pěkně se známým ostravským zabijákem Honzou Malíkem, alias Maldou. Všechna čest před Jirkou, dokázal „zatnout zuby“ a dostat se ještě na úplnou špici. Sám jsem viděl na vlastní oči, jak dlouho v osmém kole Jirka přemýšlel nad nabídkou remízy Vojty Pláta a jak těžce remízu přijímal. Bylo jasné, že pouze výhra mu ponechávala šanci na první místo.

A na pátém místě skončil Vojta Zwardoň. Vojta měl výborně rozehraný turnaj, ale pak prohrál se Svaťou černými draka, kdy „okopíroval“ partii Navara – Plát a bylo po nadějích. Vojta má někdy výsledky jako odliv a příliv. Někdy je jako tsunami, kdy smete soupeře za soupeřem, ale někdy se stáhne jako při odlivu. V každém případě na tomto turnaji Vojta ukázal, že v má v sobě velký potenciál. Mimochodem je to jeden z nejsympatičtějších lidí co jsem v životě poznal.

A nyní už jenom pohledem z okna projíždějícím rychlíkem MČR. Honza Krejčí, hlavní favorit, to měl těžké. Působil nějak unaveně a nebyl schopen dlouho vyhrát. Reparát může splnit v Praze na „pražském turnaji o vše“. Protože moc bodů si k tomu aby byl nominován na olympiádu na MČR neudělal. Alexej Kislinky opět jel tu svoji zběsilou jízdu, kdy hraje skoro vždy a za všech okolností vabank. Sehrál několik velmi hezkých partií, ale něco málo chybělo. Petr Velička stále ukazuje, že je nejenom výborný trenér, ale také silný praktický hráč. Petrovi budu vždycky držet palce, snad jenom kdybychom hráli spolu, tam bych to asi viděl jinak ? A Tomáš Kraus…Tomáš hrál velmi dobře, byl na špici, ale prohrát poslední dvě kola, to je neodpustitelné. Tome, Tome, bez psychiky to nikdy nepůjde. To je balvan, který je třeba odvalit. Vlastimil Jansa sehrál výborný turnaj a v 75 letech(!!!!!) podal vynikající výkon. Já mohu jenom smeknout, cítím problémy a to nemám ještě 40 let…. 

To je asi tak rychlý pohled z rychlíku ? A co autor článku? Pro mě neuvěřitelný turnaj, takový jsem ještě nikdy nesehrál. Ale zatím pomlčím, ačkoliv teď po ránu mám pořádnou slinu na psaní ? Ale budu mlčet jen proto, protože chci na YouTube Robert a Petr udělat video o všech mých partií a ukázat celou mou pouť tímto posledním turnajem.

4 komentáře u „Mistrem ČR pro rok 2018 se stal Svatopluk Svoboda“

Napsat komentář