Nominace na šachovou olympiádu v Batumi

Kapitán týmu Vlastimil Jansa uzavřel nominaci družstva mužů na letošní šachovou olympiádu v Batumi (23. 9. – 6. 10. 2018).

Nominováni jsou David Navara, Viktor Láznička, Zbyněk Hráček, Jiří Štoček a Peter Michalík (na úvodní fotografii článku). Na složení družstva žen si ještě budeme muset počkat, neboť se stále hraje MČR žen. Zdůvodnění mužské nominace z pozice kapitána týmu:

–   již v květnu byla jasná jména prvních tří nominovaných:
David Navara, Viktor Láznička a Zbyněk Hráček. O Davidovi a Viktorovi nebylo pochyb. Myslím, že i přímá nominace Zbyňka podle mého (též i podle mínění Michala Konopky) názoru byla jasná. Vzhledem k obrovským zkušenostem, přínosu pro kolektiv a stále vysoké úrovni hry je Zbyněk pro mne nepostradatelnou součástí družstva. I přes určitý pokles formy v posledním období …

– vzhledem k neúplnému obsazení letošního MČR vznikla myšlenka uspořádání kvalifikačního nominačního turnaje. Také a především díky podpoře Výkonného výboru šachového svazu se tento turnaj uskutečnil na přelomu května a června v Praze. Suverénním vítězem se po přesvědčivém výkonu stal Jiří Štoček a tím získal jasnou nominaci na olympiádu.

– zbývalo určit, kdo bude pátým členem české reprezentace. Měl jsem k dispozici hodně vyrovnanou nabídku z několika hráčů. Po důkladných úvahách jsem se rozhodl pro Petra Michalíka. Proč?
Zde uvádím důvody:

1. Peter Michalík hrál (podobně jako Jiří Štoček) velice dobře na nominačním turnaji, kde skončil na druhém místě. Na soutěž se kvalitně připravil a bylo to vidět na jeho partiích.

2. Peter Michalík před krátkou dobou byl blízko mety 2600 Elo bodů, pak trochu polevil, ale nyní mám dojem, že se opět zvedá.

3. Na nedávném mistrovství Evropy v bleskovém šachu získal v těžké konkurenci medaili. Minimálně to svědčí o rychlém a často správném hodnocení možností na šachovnici, i když „blicky“ nelze přeceňovat.

4. Když jsem byl před časem kapitánem družstva, které vyhrálo v Praze Mitropu, Peter podal sérii skvělých výkonů a výher. Vše bylo podloženo jeho výbornou přípravou na jednotlivé partie. Rád bych něco podobného očekávával od něj také na nadcházející olympiádě.

– určit z vyrovnané nabídky pátého člena nebylo vůbec jednoduché. Znova měl  velice blízko k nominaci Honza Krejčí, jeho impozantní závěr v loňských Pardubicích byl jeho hlavní vizitkou. Trochu nevýrazné výkony na letošním MČR a v kvalifikačním turnaji vzhled malinko pokazily, jeho nominace však „visela na vlásku“.

– Vojta Plát před dvěma roky na olympiádě v Baku a pak loni na ME byl určitě velice pozitivním členem reprezentačního družstva, to musím jednoznačně konstatovat. Nicméně, i nesporně velký talent potřebuje nejen nové impulsy, ale pak také sebekázeň a pracovitost. Myslím si, že Vojta se znovu naladí tím správným směrem a stane se v budoucnosti již neoddělitelnou součástí české reprezentace.

– je jasné, že obrovskou nadějí našeho šachu je Van Nguyen. Svědčí o tom nedávno získaný titul GM a neustále se zvyšující kvalita jeho hry.  Již letos patřil kvalitou k těm nejvážnějším kandidátům olympijského výběru, jeho nominace byla již velice reálnou možností …

– Vlastovi Babulovi se nominační turnaj vůbec nepovedl. Šachy má však moc rád a jsem si jist, že opět se brzy ukáže v tom nejlepším světle!

Takže ještě jednou zopakuji  nominaci: Navara, Láznička, Hráček, Štoček, Michalík. O pořadí šachovnic rozhodnu ještě později. Byl jsem veden jedinou snahou: sestavit mužstvo, které bude schopné úspěšně bojovat i s těmi nejlepšími. To tohle mužstvo určitě je! Děkuji za podnětné konzultace, které jsem měl jak s našimi špičkovými reprezentanty, tak s Michalem Konopkou nebo třeba s Honzou Smejkalem.

Vlastimil Jansa, kapitán olympijského družstva

V Praze, 28.6.2018

Napsat komentář