Majstrovstvá Slovenska amatérov 2018 aj s účasťou našich Bzinských legionárov!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hoci je uhorková sezóna, šachový život celkom neustal. O to viac sme vďačný za každý príspevok a vďaka Jurajovi Baričákovi Vám prinášame len pre nášu webovú stránku exkluzívny rozhovor s Peťom Koutným, ktorého určite predstavovať netreba. Veľká vďaka chalani. (Administrátor)

Miesto:               Topoľčany…stop!

Dátum:                30.6. až 3.7.2018…stop!!

Akcia:                   Majstrovstvá Slovenska v šachu amatérov…stop!!!

Víťaz:                   Marek Pniaczek…stop!!!!

 

Takto nejako by vyzeral telegram niekedy v tisícročí roku pána 1895+  o udalosti čo sa konala minulý víkend v Topoľčanoch.

Udalosť veru vskutku pekná, nakoľko účastníci predstavovali veľkú silu na amatérskom poli v rozmedzí intervalu 64 políčok v praktickom šachu.

Ale vážne…….

Napriek neúčasti členov klubu OŠK Bziny na tomto turnaji, mal náš klub ŠK Bziny na tomto turnaji zastúpenie prostredníctvom našich legionárov. Najvyššie nasadený, náš naturalizovaný bzinec Peťo Koutný, naša femme fatale, fešanda Zuzka Milcová, a náš kamarát spoza severnej hranice Marek Pniaczek.

A čo povedať k ich účinkovaniu?

Stačí pohľad do výsledkovej listiny:

 Marek si to dovolil vyhrať, skončil so skvelým 3+ 7b/8

 Peťo 2+ a 6b/8

Zuzka taky tak 2+ 6b/8

Trocha som sa nechal inšpirovať Igorom Stohlom z hľadiska stručného skomentovania výsledku jednotlivých hráčov………:)

Oslovili sme Peťa, a položili mu pár otázok nielen  k turnaju, ale poniektoré aj priamo, na telo a som rád, že Peťo nám na všetky otázky odpovedal v duchu jeho príslovečnej priamočiarosti a úprimnosti….:)

Vďaka Peťo……..:)

  • Juraj Baričák: Ako by si zhodnotil svoje účinkovanie na tomto turnaji?

Peťo Koutný: “Turnaj byl moc pěkný, ono pokaždé když jedu na Slovensko je to paráda. Takže jsem si to užíval a bylo  to pár parádních dní na Slovensku. Po šachové stránce, můj soupeř v prvním kole hrál lepší než já a nakonec jsem byl rád za remízu, to jsou ty těžké první kola a někdy se stane, že nevyjdou dle přání.  Určitě to byl turnaj, kde ambice mohlo mít tak 20hráčů a tipoval jsem to na turnaj o jedné nevydařené partii a přesně to se stalo, bohužel já si nesl od prvního kola ještě ztrátu remízy a té nevydařené partii jsem se nevyhnul a brutálně ale spravedlivě prohrál v 6 kole, touto porážkou už nešlo tento turnaj vyhrát a pak už šlo jen o to se pokusit uhrát maximum možného, což nakonec 9. místo bylo.  Zpětně hodnotím tento turnaj z mého pohledu jako parádní turnaj, kde jsem si nezasloužil uhrát lepší výsledek, i ty moje partie byly slabší a často jsem chyboval.”

  • J.B.: Celkovo ale tvoje ambície boli asi vyššie…..
Peťo Koutný – archívny snímok

P.K.: “Určitě jsem chtěl turnaj vyhrát, ale není to hlavní cíl, který mám. Můj cíl je jít přes 2300 Elo a každý takový turnaj, každá partie kterou odehraji mi ukazuje jak daleko či blízko jsem k mému cíli, tedy zrcadlo mi nastavilo tvář a teď o prázdninách se pokusím vylepšit to co není moc pěkné a i když jeden turnaj nebyl po výsledkové stránce ten nejlepší, ale nebyl i žádný propadák , tak cesta a cíl který mám je stále stejný, jsem rád za tento turnaj a slabiny, které mi odhalil, udělám vše proto abych příště hrál líp.”

  • J.B.: Predpokladám, že na turnaj si sa zodpovedne pripravoval…..V čom spočívala tvoja príprava po šachovej a mentálnej stránke?

P.K.: “Takticky jsem se hodně připravoval, začal jsem přípravu 1.6. a denně jsem dělal 10-20 taktických diagramů, tedy za měsíc odhaduji že jich mohlo být přes 300 příkladů, přehrával jsem si partie starých Mistrů a rozebral pár svých starších partií. Říká se, že jste se zlepšili, když ve svých partií najdete chyby a v každé partii jsem se nestačil divit, kolik divných tahů jsem schopen zahrát a i když partie po odehrání vypadá solidně, tak za pár týdnů už ten pohled na ní je jinačí. Úplně jsem vynechal teorii zahájení a koncovek, vsadil jsem všechno na propočet a taktiku. Ale nebyla to jen příprava na turnaj, ten cíl který mám je jak jsem psal někde jinde a i tato příprava byla směřována tímto směrem.”

 

  • J.B.: Nastupovať do zápasov ako najvyššie ratingovo nasadený hráč musí byť asi dosť náročne na psychiku, …ty musíš on môže….., necítil si sa pod tlakom? Zvlášť, ak spolu s Robom Cvekom na svojom you tube kanály Robert a Petr šachy, ktorý má veľa fanúšikov aj na Slovensku, rozoberáte a analyzujete rôzne pozície a otvorenia. Aké je to nastupovať na zápas s vedomím, že tvoj súper sa možno pripravoval na teba študovaním tvojich videí…..:)

P.K.: “Bylo úžasné , že se se mnou lidi potkávali a i když je osobně neznám, tak se bavili o youtube a měli z něj radost. Těch příběhů, kdy si naběhnu na přípravu na své video mám strašně moc, kolikrát jsem hrál partii a soupeř se podezřele  dlouho držel teorie, kterou jsem znal, po partii mi říkal, že to má z našich videíí, mám radost pokaždé, když to někomu pomůže a že to může být proti mě , mi moc nevadí…Na psychiku v turnaji jsem se moc neohlížel, věřil jsem že můžu hrát dobré šachy se všemi v turnaji, věděl jsem že tam jsou silní a dobří hráči, ale že šance mám s každým stejné a záleží jen na tom, jaké tahy budu hrát…Nezáleží na tom, jestli jsi nasazený jako jednička či desítka, ale co ukážeš na šachovnici a tady jsem věřil přípravě a že dokáži zahrát dobré partie. Jak jsem říkal, bylo to o jedné partii a to se stává, pak už šlo z mé strany jen o to být v první desítce a to se povedlo.”

  • J.B.: Na turnaji sa zúčastnili aj dvaja naši legionári, a tvoji spoluhráči z minulého roku v tíme OŠK Bzíny, Zuzka Milcová a Marek Pniaczek. Isto ste spolu prehodili v pár slov v priebehu turnaja, ale radi by sme počuli ako si videl ich účinkovanie na turnaji ty? Nuž dáma má prednosť, takže Zuzka a potom Marek….
Zuzka Milcová – archívny snímok

P.K.: “Zuzka hrála moc dobře a turnaj jí vyšel, určitě musí být spokojená. Má v sobě takové pěkné šachové kouzlo a když udrží tento správný směr, může být ještě výrazně lepší hráčkou a já věřím že i její meta může být lehce a hodně brzo přes 2200 Elo. Marek si vybral slabou chvilku ve druhém kole, ale to je taková polopravda. Když se podíváte na výsledek, řeknete si nepovedené kolo, ale už i já vím, že Ukrajina není ve FIDE a že nemají soutěže započítáne na FIDE, tedy jejich reálná síla je o dvě patra výše a i když to na papíře vypadá jako nehoda,  tak ve skutečnosti jeho soupeř ve druhém kole mohl být hráč o nekolik set bodů silnější, než jaké má ELO. No, co říct dál? Famozní 6 výher po sobě a první místo. Někdy jedna porážka je dobrá věc, s člověka spadne tlak a pak jde vše líp.”

  • J.B.: Čo hovoríš na prvenstvo Mareka na tomto turnaji?

P.K.: “Je to super, přál jsem mu to a byl jsem rád, že mu to v poslední partii vyšlo.”

  • J.B.: Tvoje šachové plány na leto?

P.K.: “FOFO Cup a přátelák v Bzinách s Vlčnovem a být dobře připravený na soutěže, od dubna jsem hrál už tři turnaje a teď je čas se z těchto turnajů poučit…..”

Napsat komentář