Zápas mládí x zkušenosti Robert Cvek

 

Tento článek vznikl jako ryzí inspirace, když jsem se dneska ráno díval na Live Chess Rating. Napadlo mě, jak by dopadl souboj mladých x zkušenějším. Otázka samozřejmě je, kde je věková hranice. Rozhodl jsem se zkušené hráče počítat od Kristových let včetně, tedy od 33 +

Rozhodl jsem se přesně řídit elo ratingem. A počítám, že by se hrálo na 4 partie jak to bývalo za skvělých časů zápasů zbytek světa x SSSR.

Jak by dopadl takový zápas na 10 šachovnicích? Pojďme na to.

 

 

1) Carlsen (27 let) – Mamedyarov (33 let)

Myslím si, že zde by to bylo hodně nejasné. Asi bych dal mistru světa malé plus, nicméně Mamedyarov v poslední době hraje výborně. Trochu mě překvapila včerejší bezkrevná remíza s Aronianem, ale i preátoři mají své dny ? Můj tip je 2:2

2) Caruana (26 let) – Kramnik (43 let)

Caruana je evidentně na šachovém vzestupu. Bude bojovat o mistra světa! Hraje v poslední době skvěle a velmi se mi líbila včerejší partie, kde postupně (z ničeho) přehrál Nakamuru. Z té partie šla cítit touha po výhře. Uhnul z opakování tahů a v koncovce nekompromisně využil chyb svého soupeře. Kramnik je podle mě spíše na opačné cestě, směrem dolů. Turnaj kandidátů sice hrál pěkně, ale často neobjektivně. Počítám s výsledkem 2,5:1,5

3) Ding Liren (25 let) – Aronian (35 let)

To by byl mimořádně zajímavý sobouj! Kdo je lepší? Ding Liren sice překročil hranici 2800 (díky bláznivému zápasu s Topalovem, na ty partie se podívejte…) a je velmi vysoko, ale… ale Aronian podle mě stále neřekl poslední slovo. Nemyslím si, že to je nějaký „šachový důchodce“. Začal hrát dokonce v prvním tahu 1.e4. Hrál tak i s mistrem světa a získal lepší pozici. Myslím si, že Aronian započal novou cestu za svým snem. Jako taktikovi a hráči bezmezné fantazie bude slušet a sluší tah 1.e4! Zde bych věřil v těsnou výhru Aroniana 1,5:2,5.

4) Giri (24 let) – Grischuk (34 let)

Tady je to jasné 2:2 ?

5) Vachier-Lagrave (27 let) – Anand (48 let)

Anand pomalu vyhlíží Abraháma, přesto hraje stále pozoruhodně dobře. Skvěle. Bude mu padesát let a přesto hraje (stále) velmi dobře nejtěžší turnaje světa! To je neuvěřitelná odolnost a stabilita. Anand by měl být vzorem pro všechny starší šachisty. Zde tipuji 2:2.

6) So (24 let) – Svidler (42 let)

Velmistr So v poslední době nějak „usnul“, nebo nevím jak to nazvat. Někdy cca před dvěma roky hrál výborně, dlouho neprohrál ani jednu partii, ale to v poslední době už dávno neplatí. Stále to je vynikající šachista a navíc velmi mladý, ale nějak chybí větší údernost a přesnost. Svidler na nedávném turnaji v Bielu ukázal, že stále umí. Nejenom, že výborně komentuje, ale i hraje ? Můj tip je 2:2

7) Nakamura (30 let) – Jakovenko (35 let)

Pokud bychom počítali věk od 30 let, pak by Nakamura hrál za starší gardu. Takto by vyzkoušel Jakovenka. Zde je podle mě favorit jasný. Jakovenko je samozřejmě velmi silný velmistr, ale na Nakamuru by neměl mít, proto dávám výsledek 2,5:1,5.

8) Nepomniachtchi (28 let) – Navara (33 let)

David by hájil osmou šachovnici. S „Nepo“ by to byl jistě zajímavý zápas. David podle mě není o nic horší a mohl by tento mikro zápas vyhrát, ale také prohrát. Dávám tedy remízu 2:2.

9) Yu Yangyi (24 let) – Topalov (43 let)

Topalov nedávno prohrál zápas s Ding Lirenem 3:1, ale hrál velmi divoce, ostře, prostě typický Topa, vyhýbal se opakování tahů (díky tomu první partii bílými prohrál). Yu Yangyi podle mě nemá takovou sílu jako Ding Liren. Samozřejmě, i on je super velmistr. Můj tip je 2:2 po divokém průběhu.

10) Karjakin (28 let) – Adams (46 let)

„Micky“ už má nejlepší roky za sebou. To se ale dá tak trochu napsat i o Karjakinovi, který po mohutném výšlapu vyzyvatele nyní pomalu, ale jistě jde dolů. Přesto všechno je Karjakin favorit a můj tip je 2,5:1,5 pro něj.

Výsledek by tedy podle mého tipu dopadl lépe pro mladší. I elově by byli favoriti. Ale jak by zápas dopadl ve skutečnosti? Můžeme jenom snít a doufat, že by se někdy něco takového mohlo uskutečnit. Těžko už bude někdy zápas zbytek světa x SSSR, tak alespoň takto udělat velkou šachovou šou.

Uvidíme jak to bude vypadat za nějakých cca 6 let, kdy Magnus doroste do Kristových let. Kteří další mladí se objeví? Bude trend ještě drtivější, nebo věková garda kolem Magnuse bude (stále) vládnout šachovému světu?

Ps.: Za šest let všichni z uvedených budou mít přes 30 let.

Ps.: Článek jsem psal bez kontroly pravopisu, tak snad to nebude tak tragické ?

1 komentář u „Zápas mládí x zkušenosti Robert Cvek“

  1. Ahoj Roberte rád čtu, či spíš sleduji tvá videa na youtube, ale pětatřicátníky posílat do …..,to musím říct šéfovi,aby na mně bral ohled-:))) snad to šéf pochopí-:)))

    Odpovědět

Napsat komentář