Memoriál Jana Kováře

Šachisté přeplnili Sokolovnu v Hošťálkové.

12.5.2019 pořádal agilní oddíl Šachy Hošťálková, již více let hrající 1. ligu, 9. r. Memoriálu Jana Kováře, který byl současně i KP Zlínského kraje v Rapidu. Že má oddíl zdravé základy a nestojí na jediném člověku, jako tomu nezřídka bývá, svědčí početný štáb pracovníků kolem tohoto turnaje. Podporu vedení obce potvrdila na zahájení její místostarostka, která dokonce přítomné seznámila s prehistorií šachu ve světě i u nás.

I když někteří přihlášení nedorazili, sešlo se úctyhodných 105 hráčů z celé ČR. Mezinárodní punc dodal turnaji FM Karol Motuz s manželkou, dlouhá léta působící v různých ŠO kraje. Při zakončení turnaje přítomný zástupce ŠSČR a nový manager mládeže IM Petr Pisk řekl, že za více jak 20 let svého působení v Brně si tam nevzpomíná na Rapid s více jak 100 účastníky.

A nebyli to účastníci ledajací! 13 hráčů s mezinárodním titulem, včetně 6 mez. mistrů, 32 hráčů s ratingem přes 2000, z toho 13 přes 2200. Účast 7 žen je na české poměry slušná. Hrálo se 9 kol tempem 13 minut + 2s/tah. Nejen podle mého názoru přídavek 2 s snad stačí na jednoduchá matová zakončení, pro logičtější dohrávání běžných pozic jsou 3 nebo 4 sekundy vhodnější.

V průběhu turnaje samozřejmě došlo k řadě překvapení na úkor favorizovaných hráčů, ale v konečné tabulce se do první dvacítky vešli všichni titulovaní. Až na velmi vzácné výjimky je tato TOP 20 tvořena hráči první čtvrtiny startovního pole dle nasazení. Největší výjimkou pak byl Míra Beneš ze Sl. Kroměříž, který jako nasazená 35. obsadil výborné šesté místo. Vůbec hráči Sl. Kroměříž tento Rapid ovládli, protože z osmi v turnaji startujících jich šest skončilo do 17. místa! Trochu jim tu konkuroval TJ Vlčnov se třemi hráči, z ostatních oddílů byl v této 17-ce pouze jeden zástupce. V Kroměříži jenom potvrzují svou snovou sezónu završenou zaslouženým postupem do Extraligy, že je elán a nasazení neopouští. Posílají takto vzkaz všem současným extraligovým družstvům „nepodceňujte Kroměříž!“ Kroměříž i tvořil nejpočetnější družinu v turnaji, dokonce o jednoho hráče předčil počet domácích zástupců oddílu Šachy Hošťálková. Sedm hrálo i z SK Zlín, šest z TJ Vlčnov, pět ze Zbrojovky Vsetín. Přes 60% hráčů reprezentovalo oddíly Zlínského kraje.

Nenapadá mne příhodnější termín než „raketový start“ pro počínání Jakuba Roubalíka (ŠK Duras BvK) 7 (7). Remíza v následujícím kole mu již zajistila prvenství v turnaji bez ohledu na závěrečné kolo. V něm podlehl nasazené jedničce IM Karlu Malinovskému (Sl. Kroměříž), který tak skončil druhý, rovněž se 7,5 b a stal se přeborníkem ZK. Ze čtveřice 7-bodových vynesl IM Jaroslava Bureše (Sl. Poruba) na bronzový stupínek Stř. B-H. Zde tedy nový Soutěžní řád ŠSČR, platný od 1. 9. 2018 a upřednostňující B-H bez nejslabšího, zatím sluchu nenašel. Dále skončili FM Josef Obšívač (Mor. Sl. Brno), IM Jan Sosna (nově TJ Vlčnov, což pro něj znamenalo i druhou příčku v KP) a již vzpomínaný Beneš. Zbývající hráči první desítky mají po 6,5 b v pořadí IM Pavel Zpěvák (Kunovice), IM Milan Babula (TJ Vlčnov), Martin Dvořák (Sl. Kroměříž) a Petr Kičmer (Baník Havířov).

Vyhlašování nejlepšího seniora bylo docela zábavné: pořadatelé vyhlásili mne, současně rovněž vyskočil Zpěvák a šel uplatňovat svůj nárok dle propozic. Snažil jsem se mu objasnit, že pořadatelé provedli v průběhu turnaje změnu a konečně vyhlašují nejlepšího seniora ve smyslu regulí FIDE, platných pro jejich soutěže, včetně ME a MS, tj. +65. Ale kdepak, ani slechu a mladý šedesátník si spokojeně odnášel svou cenu!

V Hošťálkové se dlouhodobě systematicky věnují mládeži, což se odrazilo i v cenách pro ně, kategorií bylo hned pět. Do 12, 14 i 16 let vyhrál Tadeáš Hladký (J. Jundrov, ročník 2008), do 18 let domácí Ondřej Vraj, který pochopitelně byl první i v kategorii dorostenců KP. Nejlepším juniorem celkově se stal Šimon Londyn (SK Prostějov), v KP pak Jakub Ryšánek (TJ Val. Meziříčí). První ženou ZK je Jana Zpěváková (St. Město), která byla i nejlepší ženou celkového pořadí, ale zde pouze i jediné místečko před Kristýnou Novosadovou (BŠŠ F-M) při shodných 5,5 bodech.

O tom, že šachy jsou opravdu pro každý věk, svědčí věkové rozpětí turnaje, které je skoro 75 let (!) mezi nejstarším Josefem Slížkem z Val. Bystřice r. 1935 a žáky ročníku 2009 (Marek Navrátil z Přerova a Pavel Petrovický z Valašského Meziříčí).

Turnaj proběhl bez jakýchkoliv rušivých jevů, organizátoři odvedli kvalitní práci, kterou jistě zopakují i v letech následujících. A příště určitě potěší početné příznivce řízku s bramborovým salátem, kteří se tentokrát museli spokojit s kuřetem s rýží. (No ale i ty tryskem vykrmená kuřata někdo musí zkonzumovat!?)