Pohodový Hodový turnaj, aneb další zlato pro Vlčnov. – Milan Babula

22. 6. 2019 uspořádal agilní ŠO TJ Slovan Rajecké Teplice ve spolupráci s MěÚ tradiční Hodový turnaj O pohár primátorky Rajeckých Teplic. Zarytí statistikové se mohou pídit po tom, kolikátý že to byl letos ročník, přítomní pořadatelé však přesné číslo neznali. Primátorka Rajeckých Teplic Mgr. Katarína Hollá osobně turnaj zahájila a na závěr všem vítězům předávala ceny, což určitě všech 55 účastníků příznivě ocenilo.

 

 

Turnaj se hrál rapid tempem 10 minut + 5s/tah. Tento klasický rapidový časový bonus se v ČR v posledních letech bohužel vytrácí, pochopitelně hlavně ke škodě kvality a ucelenosti partií. To, že zdůvodňování v Čechách nyní běžně používaných 2-3s bonusů nějakým zrychlením průběhu turnaje, nemá velkou logiku, dosvědčuje nejlépe právě turnaj v Rajeckých Teplicích. První kolo bylo zahájeno skoro přesně v 10 hodin a i při 45 minutové obědové přestávce zakončení a předání cen skončilo v 15,45, takže zájemci ještě bohatě stihli odpolední koupání v v termálních bazénech v sousedství. Větší časový přídavek je totiž kompenzován o 4-6 minut kratší základní hrací dobou, což většině účastníků moc nevadí. Zato bonus 5s/tah umožňuje partie logicky dohrávat a nebylo zde k vidění mnoho zcela otočených výsledků, překročení času v jasně vyhrané pozici snad vůbec ne. I když se v několika kolech hrály vytrvalecké partie, velezkušený Fera Vrána měl již vždy všechny výsledky nahrány v notebooku a ihned po skončení poslední partie se tak tisklo kolo následující.

Možná příznivé hrací tempo mělo značný podíl na účasti 26 seniorů +60, včetně dokonce 17 hráčů S+65. Moc bych ale nevěřil, že malá účast mladých J18 v turnaji, pouhých sedm, byla zapříčiněna nedostatkem adrenalinu z vteřinových závěrů partií při bonusu 2s.

Značně vyrovnaný průběh turnaje se začal lámat po obědové pauze po 5 kole. V následujících třech kolech se IM Milanu Babulovi podařilo porazit všechny hlavní konkurenty, Františka Vránu, Petra Buchníčka i Petera Bombeka. Vždy v ucelených partiích se ziskem poziční výhody a jejím postupném uplatnění. Takže již před závěrečným kolem bylo s bodovým náskokem o vítězi prakticky jasno. Druhou příčku měl docela zaslouženě po hodnotných výkonech obsadit Anton Singliar, ale nestalo se tak. Právě jeho závěrečná partie s Mario Garbanem je tou příslovečnou výjimkou z pravidla; při hře „na praporkách“ ve vyhrané pozici s +2 pěšci nastavil figuru a prohrál. Vypadl tak sice z hlavních cen, kterých bylo v turnaji vypsáno (jenom?) pět, jako druhý v seniorské kategorii se ale utěšil cenou pro seniora. Druhé místo trochu „spadlo do klína“ FM Peterovi Bombekovi, neboť ani další kandidát stříbrného stupínku, FM Fera Vrána, své snažení úspěšně nedotáhl – na závěr prohrál a spadl až na nehonorovanou šestou pozici. Pomyslný bronz patří Peterovi Abelovi, který dle mého sledování předváděl výkony typické sinusoidy. Čtvrtá cena připadla FM Petrovi Buchníčkovi (takže Petrové v popředí tabulky vládli!), který po 6 kol v turnaji vedl. Na poslední hlavní cenu byl trochu dotlačen Mario Garban, právě již zmiňovanou partií se Singliarem.

V kategorii žen startoval ještě akceptovatelný počet tří hráček. Dominika Tomčíková měla povedený úvod 4(6), v závěru však vybojovala pouze dvě půlky. Díky finiši 2(3) ji přeskočila favorizovaná Zdeňka Vránová (ŠK Staré Město), která tak s 5,5 body vzala ženskou cenu. Dominika měla smůlu i v juniorské kategorii, kde ji o jediné místo s minimálním rozdílem B-H předstihl Jan Alexander Grec, při shodných 5 bodech.

Hrálo se v prostorech vstupní haly Městského úřadu, které mohou pojmout ještě více účastníků. Turnaj proběhl zcela hladce, takže odvolací komise se nemusela vůbec sejít. Kromě tohoto Rapidu v klasické podobě, se pořadatelům z TJ Slovan Rajecké Teplice podařilo s velkým úspěchem obnovit před 5 roky v inovované podobě i hodinovky, za což mají díky určitě nejen ode mne!

(IM Milan Babula – TJ Vlčnov)

Napsat komentář