Jak Kasparov dráždil šachového krále. Carlsen: Na hlouposti má nárok

Magnus Carlsen po obhajobě titulu šachového mistra světa.

 
I mistr svého oboru občas netrefí cíl. Ba dokonce v tomto případě legendární Garri Kasparov slovy Járy Cimrmana tak trochu aspiroval na další aut v dějinách šachu, když napsal: „Přehodnocuji svoje názory. Na tohle jsou potřeba pevné nervy, a on je ztrácí.“ Zkritizoval tak Magnuse Carlsena, který si následně v tie-breaku suverénně došel pro titul světového šampiona.
 
 
 

 

Každý jiný smrtelník by si za to patrně zasloužil profackovat šachovnicí. Jenže on je géniem z podobného ranku, takže si silná slova může dovolit. A tak norský mistr světa Carlsen spokojeně pronesl: „Lidé jako on mají nárok i na hloupé názory.“

Jeho titulový boj proti Fabianu Caruanovi v úvodních dvanácti partiích vždy skončil remízou. Následovaly zrychlené partie, které Carlsen zvládl bravurně. Tři výhry po sobě = konec bitvy. Potřetí tak obhájil trůn, šachům vládne již od roku 2013.

Nejspíš i proto ho popudila slova jednoho z nejslavnějších předchůdců. Kasparov jednu z předchozích remíz označil za „šokující“. „Magnus byl většinu času v daleko lepší pozici,“ psal na Twitteru a dodal, že Carlsen v jeho očích ztrácí klid.

26.listopadu 2018 v 19:39, příspěvek archivován: 29.listopadu 2018 v 11:57In light of this shocking draw offer from Magnus in a superior position with more time, I reconsider my evaluation of him being the favorite in rapids. Tiebreaks require tremendous nerves and he seems to be losing his.

 

Tohle se Kasparovovi nepovedlo. Však to také ruský velmistr, který je nyní nejvíce vidět jako opozičník proti Putinovu režimu v jeho vlasti, od norských médií hned schytal.

Třeba list Aftenbladet si jako zkušený generál po bitvě počkal, až Carlsen potvrdil titul. A pak vytáhl příběh o tom, že se do něj Kasparov pustil už v minulosti, když byl ještě „jen“ mimořádně talentovaným teenagerem.

Ruský šachový velmistr a bývalý mistr světa Garry Kasparov přijel do Brna, aby...Garri Kasparov

 

„Chybí mu správné vedení a pořádný tréninkový plán. Musí kolem sebe mít plnohodnotné kouče. Norsko je šachový trpaslík,“ řekl prý Kasparov, což Carlsenův bývalý trenér Simen Agdestein komentoval: „Chybí mu respekt. Říkal to, jako bych já neexistoval. Ale o tyhle věci se naštěstí moc nestarám.“

Dnes nikdo nepochybuje o tom, že si norský génius MC zvolil správnou cestu. Vždyť to byl právě on, kdo překonal i „nepřekonatelný“ rekord Kasparova v šachovém žebříčku ELO: Carlsen jeho výkon 2 851 bodů zvýšil na 2 882.

Zároveň ale roztržka mezi současným a dřívějším světovým šampionem ukazuje i na to, jak dnes fungují média. Málokde už totiž zaznělo, co Kasparov po své dílčí kritice dodal.

„Vyrovnanost jeho hry je fenomenální,“ napsal po konci finále. „Všichni hrajeme hůře, pokud se šachy zrychlují, ale on to zvládá snad nejlíp ze všech v historii. Jeho výkon klesne možná jen o 15 procent. Caruana ho donutil k tomu, aby ukázal to nejlepší, co v něm je – a bohužel pro Caruanu přesně to Magnus předvedl. Gratuluju!“

Což už jistě zní příjemně i Carlsenovi.

Zdroj: https://www.idnes.cz/sport/ostatni/garri-kasparov-magnus-carlsen-sachy.A181129_115136_sporty_par

 

a jedno video na krásný šachový trénink, snad se bude líbit:)

 

Napsat komentář