Skončilo Fide Open Staré Město (Moštěk Jan)

Zdravím všechny šachové fanoušky (Moštěk Jan) stručně popíši celkové výsledky a nejlepší hráče turnaje a pak vám popíši svou cestu tímto turnajem, který už můžu napsat dopředu mi opravdu velmi dobře vyšel, hlavně tedy poslední kola.

O celkovém vítězi daného turnaje nebylo moc pochyb. První nasazený hráč Mirzoev Azir nenecha v turnaji nic náhodě a neprohrál jedinou partii v daném turnaji pustil pouze 2 remizi. Kde v posledním kole strategicky vyčkával na 1.šachovnice a hlídal výsledek z 2.šachovnice, kde si dali soupeři remis a Mirzoev ji nabídl Pavlovi Zpěvákovi a bylo rozhodnuto a se ziskem 8. bodů se stal zaslouženým vítězem daného turnaje. Na 2. místě se umístil GM Marek Vokáč a na pomocné hodnocení na 3.místě skončil Dobrovlský Ladislav.

Tak a nyní vám popíši svou cestu daným turnajem. Začneme první partii, kde jsem pokazil v zahájení a se skušeným hráčem o pěšce méně jsem nic aktivního nevymyslel a soupeř úplně klidně partii vyhrál. V 2.kole jsem dostal Elově slabší soupeřku ovšem z Beskydské šachové školy, která hrála partii velmi dobře a já hrál dlouho vyrovnanou partii. Nakonec, ale v nepozornosti mi vlezla do vidle a partii jsem nakonec s kvalitou více vyhrál. Třetí partii je moje nejlepší partii turnaje a to vlastně v čem. Můžete pousoudit sami. Ze zahájení jsem stál úplně strašně. Všechny figurky vzadu a soupeř stojí hned po zahájení výborně. V tu chvíli po zahájení jsem si vzpomněl na video od GM Cveka, kde taky popisoval, že v některé pozici stál špatně a pak si prostě řekl: Pokazil jsem to nedá se nic dělat, ale teď budu makat a udržím to. Tak jsem to taky zkoušel.

Prostě už od pohledu hnusná a nepříjemná pozice. Pak se mi ale podařilo nějak vyklouznout a moje na první pohled pasivní a špatně postavené figury všechno kryly.

Nakonec jsem pozici nevyřeši v časové tísni správně a dostal se do úplně prohrané koncovky, kterou jsme po partii rozebíral s Janem Mikešem, který mi dal za pravdu. Ovšem já jsem danou pozici dokázal udržet a odremizovat a to byla pro mě nejlepší partie turnaje, ikdyž špatně zahraná.

Ve čtvrtém kole jsem chtěl zabojovat bílými proti panu Vrtalovi. Bohužel ze zahájení jsem nic nezískal a ve střední hře po nepřsnosti jsem šel do horší, ale udržitelné pozice a nakonec remis.

V dalším kole jsem bojoval s mladou nadějí Beskydské šachové školy, kde jsem získal dobrou pozici černými. Bohužel jsem ke konci střední hry neviděl taktický obrat, který mi hrozí a ztratil jsem kvalitu a nakonec soupeř partii pěkně zakončil a nechal jsem si dát mat.

V 6.kole jsem chtěl bílými zabojovat bílými. Konečně mi vyšla příprava a z přípravy jsem se dostal do výborné pozici po zahájení. Nakonec soupeř vlezl do jediného taktického obratu v pozici a získal jsem figuru za 2 pěšce a nakonec vyhrál.

V 7. kole jsem měl velké štěstí, jako první jsem netočil barvy a měl podruhé za sebou bílé kameny a opět mi vyšla dobře příprava. V koncovce soupeř udělal zbytečné ústupové tahy do pasivity a já nakonec partii vyhrál.

V dalším kole mi černými opět vyšla příprava a po zahájení jsem získal pěšce. Ale soupeř měl dvojici střelců s kterou nakonec koncovku s pěšcem méně ubránil.

V posledním kole jsem chtěl bílými opět zabojovat, což jsem mi nakonec podařilo. Se soupeřem jsme se dostali do komplikované pozice plné taktických zápletek, kde soupeř ztrácel mnoho času a hlavně díky tomu jsem nakonec získal pěšce a pak soupeř pod matovým útokem musel obětovat dámu.

Takže konečné shrnutí mým hlavním cílem bylo dokázat kapitánovi A-týmu, abych měl možnost dostat se do sestavy a dále jsem se snažil zabojovat o výkonnost nad 2000. Nakonec díky poslednímu kolu a výhře jsem získal výkonnost 2023 kosek nad, ale přece to nakonec vyšlo. Na pořadí mi na začátku turnaje nezáleželo, abych nebyl naštvaný, že neskočním tak jak jsem si naplánoval, ale tento turnaj je můj největší úspěch, hlavně díky jeho obsazenosti silných hráčů. Nakonec jsem skončil na výborném 16. místě z 59 hráčů, kde já jsem byl nasazen, jako 42 hráč. Dále přikládám kompletní shrnutí mých soupeřů a výsledků v turnaji…