Krásný článek o české extralize…

První dvojkolo extraligy

Letošní extraliga začala předehrávkou v Ostravě (respektive v Bílovci) už první říjnový víkend, kam přijeli dva hlavní favorité soutěže 1. Novoborský ŠK a Lysá nad Labem.

Slavoj Poruba nejprve v sobotu prohrál 2-6 s Novým Borem, který letos posílil ještě o Vana Nguyena, v neděli pak sehrál vyrovnaný zápas s obhájcem titulu z Lysé nad Labem a jen těsně prohrál 3,5-4,5.

 

Zápas Slavoj Poruba – 1. Novoborský ŠK (foto Petr Boleslav)

Víkend za Výstaviště Lysá nad Labem hodnotí kapitán Vlastimil Jansa: „Vzhledem ke všem nepříznivým okolnostem (cestovní problémy, neúplná sestava…) to byl pro nás neobyčejně těžký víkend. Oba zápasy byly velice vyrovnané, ale nakonec se nám podařilo vydolovat plný počet bodů!! Jsme samozřejmě velice rádi, že se nám to povedlo, uznání zaslouží však i kvalitní výkon našich ostravských soupeřů.

Labortech Ostrava nenasadil na favority extra silnou sestavu. V sobotu prohrál s Lysou nad Labem 3-5 a v neděli s 1. Novoborským ŠK ještě jasněji 1,5-6,5.

 

Kapitán 1. Novoborského ŠK Petr Boleslav byl s výkonem svého týmu spokojen: „Zvládli jsme perfektně ostrý start do letošní sezony na horké ostravské půdě. Jsem velmi spokojen, že jsem mohl opět vidět dva poctivě odehrané zápasy na všech deskách.

Tým 1. Novoborský ŠK (foto Petr Boleslav)

Ostatní zápasy se odehrály další víkend tedy 12. a 13. října, zavítat jste mohli do Brna, Pardubic či Turnova. Vzhledem k tomu, že se dvojkolo krylo s turnajem Isle of Man, kde startují opory mnoha týmů, tak bylo jasné, že některé týmy byly o své hvězdy oslabeny.

Na východ Čech v sobotu přijel BŠŠ Frýdek-Místek, hráči Pardubic však ukázali svoji sílu a zvítězili jasně 5,5-2,5. V neděli ovšem proti Kroměříži nepotvrdili roli favorita a překvapivě ztratili body po prohře 3-5.

Pohled do hracího sálu v Pardubicích (foto Luboš Roško)

Za Slavii Kroměříž zhodnotil dvojkolo Miroslav Kašík: „Utkání v Turnově bylo naše první extraligové utkání v historii vůbec, a tak trochu jsme zaplatili nováčkovskou daň. Po ranním cca 350 km přesunu se hráčům nehrálo zcela dobře. Snaha sice byla a zápas dlouho vypadal, že šance na alespoň bod jsou. Nicméně osud psal jiný scénář a my odjeli z Turnova bez jediné výhry s prohrou 5,5.

No a to nás čekal ještě noční, více jak 120 km přesun do Pardubic. Vše ovšem dopadlo bez problémů a my jsme se ubytovali v nádherném penzionu 10 km od Pardubic, kde nám i přes pokročilý čas nachystali výbornou večeři v příjemném prostředí. Kolektiv se lépe poznal a v klidné a zcela uvolněné atmosféře, jsme tak trochu rozebrali skončený i očekávaný zápas.

Naše družstvo na druhý den nastoupilo proti Pardubicím jako vyměněné a i přes mírný elový deficit jsme celý zápas tahali za delší konec. No v závěru se k nám přiklonilo i to pověstné štístko a je z toho naše první extraligové vítězství. Těší nás o to víc proto, že za Pardubice proti nám nastoupili doslova šachové legendy jak světového (Ivančuk), tak českého (Hráček) šachu.

Legenda Vasyl Ivančuk se poprvé představil v české extralize, v partii proti Sergeji Azarovovi (foto Luboš Roško)

 

Obě kola za GASCO Pardubice zhodnotil Luboš Roško: „Nastoupili jsme do prvního kola s velkou posilou, velmistrem Ivančukem. Pozitivní bylo také to, že jsme hráli poprvé v nových prostorách krajského sálu Jana Kašpara, kde bylo dostatek místa jak pro hráče, tak pro diváky, kteří mohli sledovat promítání šachovnic na plátně. Vývoj utkání byl takový, že favorité na šachovnicích zkoušeli své soupeře co to šlo a nakonec tedy výhra Pardubic.

Ve druhém kole jsme museli trochu poupravit sestavu a místo Miloše Jirovského nastoupil k extraligové premiéře FM Tomáš Ludvík. Na všech šachovnicích 1-6 hráli všichni remízy a utkání rozhodovaly poslední dvě šachovnice, kde jsme byli celý zápas trochu horší. Nakonec nás naši soupeři přetlačili a utkání jsme prohráli.

Týmová fotka GASCO Pardubice (foto Luboš Roško)

Turnov hrál bez svých opor na prvních dvou šachovnicích a proti Kroměříži, která má na soupisce 9 cizinců v základu, to byl papírově vyrovnaný duel. Nováčkovi ale nic nedarovali a zvítězili jasně 5,5-2,5. Nedělní zápas s Frýdkem-Místkem byl velmi vyrovnaný a bojovný, dlouho to vypadalo na zápasovou remízu, ale v časovkách své partie na svou stranu naklonili Toms Kantans a Lukáš Vlasák (uhrál 2/2) a zajistili vítězství Turnova 4,5-3,5, za Frýdek za rozhodnutého stavu korigoval Serguei Vesselovsky.

Pohled do hrací sálu v Turnově v zápase proti Slavii Kroměříž (foto Tomáš Ďúran)

Zhodnocení kapitána ŠK ZIKUDA Turnov Pavla Šimáčka: „Úvodní dvojkolo vyšlo báječně, porazili jsme nebezpečné týmy Kroměříže i Frýdku-Místku a dál se necháváme unášet na vítězné vlně. V obou dvou případech podle mě zaslouženě, žádný zvrat se nekonal. Jsem rád, že jsme do týmu úspěšně zapojili dvě nové posily, které předvedly velkou bojovnost a touhu po vítězství. Už teď se těšíme na další výzvu, která nás čeká v třetím a ve čtvrtém kole v Praze!

Zápas Zikudy Turnov proti BŠŠ Frýdek-Místek (foto Tomáš Ďúran)

Hodnocení kapitána Beskydské šachové školy Pavla Benča: „Tento víkend se nám vůbec nepovedl. V sobotu proti Pardubicím se nám zápas vůbec nevyvedl a neviděl jsem v průběhu zápasu ani jednoho hráče, kde bychom mohli zapsat vítězství, a proto Pardubice zaslouženě vyhrály. V neděli proti Turnovu to byl vyrovnaný zápas, jako klíčový moment vidím, že se nepovedlo našim hráčům – S.Jasný a A.Zhigalko vyrovnat hru, protože celou partii stál výborně Sergej Veselovský, který nakonec partii dotáhl do vítězného konce, bohužel až v momentu, kdy bylo o výsledku rozhodnuto.

Do Bowling centra v Brně zavítaly pražské celky. Letos především Moravská Slavia Brno posílila, jak o cizince (Boris Gelfand a Ivan Saric), tak o českého reprezentanta Jiřího Štočka. V sobotu vyzvali druhého nováčka ŠK Dopravní podnik Praha, držitele 11 titulů z dřívějších dob, který ale letos podle sestavy čeká boj o záchranu. Moravská Slávia si s nimi poradila jasně 6-2, a to vítězství mohlo být klidně vyšší. I v neděli proti Unichessu vyhráli jasně 5-3 a mají z víkendu plný počet bodů.

Zápas Moravská Slavia Brno – DP Praha (foto Vladimír Jagr)

Komentář za Siesta Solution Unichess od Jana Bartoše: „Siesta Solution Unichess zažil v Brně velmi stabilní dvojzápas. V sobotu zvítězil nad Durasem oslabeným o cizince 5,5:2,5 s rezervou a v neděli prohrál se silnou a neoslabenou Moravskou Slávií 3:5 také s rezervou. Pěknou kuriozitkou bylo atypické samochycení útočící bílé dámy v sobotní partii Roubalík-Bernášek.

 

Tým Moravské Slavie Brno (foto Vladimír Jagr)

Druhý brněnský tým Duras zachoval ověřenou sestavu, která se každoročně relativně bezpečně v extralize drží, ale v zápase proti pražskému Unichessu nastoupil zcela bez cizinců, což bylo znát. Zabraly přední desky Unichessu a díky tomu Pražané zvítězili 5,5-2,5. V neděli se ve vyrovnaném utkání s DP Praha nakonec radovali také hosté a připsali si první vítězství po návratu do extraligy 5,5-2,5.

Zápas Durasu Brno proti Unichessu (foto Martin Šmajzr)

Zhodnocení kapitána ŠK Duras BVK Cyrila Ponížila: „Oba zápasy prvního dvoukola jsme bohužel zaslouženě prohráli 2,5:5,5. Spokojeni s výsledkem ani výkonem určitě nejsme. Jediným pozitivním momentem dvojkola byla extraligová premiéra našeho talentovaného juniora Davida Baráka (2070), který proti Jindřichu Kubovi (Unichess) sehrál velmi slušnou partii. Soupeřům gratulujeme a děkujeme Bowlingu Brno za hezké hrací prostory.

Týmové foto ŠK Duras BVK (foto Martin Šmajzr)

 

Po prvním dvojkole mají tedy 4 týmy 6 bodů, 4 týmy 3 body a 4 týmy jsou bez bodu, ani jeden zápas neskončil remízou. Potvrdily se prognózy, že letošní extraliga bude mimořádně vyrovnaná a o medaile se může poprat kdokoliv, stejně tak o sestup. Zaváhal i loňský stříbrný medailista  GASCO Pardubice. Nováčci Kroměříž i DP Praha ukázali, že rozhodně chtějí zabojovat o záchranu. Příští dvojkolo je naplánováno na 30. listopadu a 1. prosince, hrát se bude v Praze, Lysé nad Labem, Kroměříži a Frýdku-Místku.

Kateřina Šimáčková

2 komentáře u „Krásný článek o české extralize…“

  1. Pět lez zpátky, na turnaji v Boršicích, kdy hrál Vlčnov asi okresní přebor se mě na to samé zeptal IM Neklan vyskočil a já mu řekl, že za 5 let porazíme Nový Bor. Máme tedy už malé zpoždění, ale jsme ve 2.lize a i když jsme měli minulý rok přání bojovat o postup, byl to tuhý boj o záchranu, tento rok jdeme do toho s pokorou a uvidíme jak to dopadne. Takže cíl na dalších 5 let být v extralize a snad nám to vyjde 🙂 Díky za komentář Petr.

    Odpovědět

Napsat komentář