Trénování s Mistry – Blokáda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Máme za sebou včerejší trénink, kdy živě s Vámi trénoval IM Michal Konopka a ve více než 2.hodinách probíral blokádu. Takže v tomto článku mám pro Vás video, pro každého kdo si chce blokádu připomenout, výherce knížky a pozvánku na příště.

 

Co nám říká o blokádě wikipedie:

V šachové strategii blokáda znamená dlouhodobé omezení pohyblivosti zejména soupeřových pěšců. Obecně je třeba zejména blokovat volné pěšce , kteří by jinak mohli postupovat kupředu, a tím získávat na síle. 

S blokádou je určitě spojeno jméno Aaron Nimcoviče

Narodil se v ruské Rize, později působil v Německu a zemřel jako dánský občan v Kodani. Kromě řady turnajových úspěchů se proslavil knihami v němčině Můj systém (Mein System /1925/), Můj systém v praxi (Die Praxis meines system) a Blokáda (Die Blokade), v nichž shrnuje své nové názory na strategii šachu. Tehdejší teoretické znalosti šachové hry rozvinul a vymyslel řadu dalších poznatků. Kniha Můj systém je jedna z nejlepších učebnic šachové hry, jež nepozbyla platnost po 90 letech! Největšího herního úspěchu dosáhl na turnaji v Karlových Varech 1929, kde vyhrál před Capablankou a Spielmannem.

Michal Konopka je odchovanec šachového klubu Slavoj Vyšehrad. Později působil v české extralize v oddílech Holdia Praha, ŠK Mahrla Praha, TJ Zikuda Turnov a Polabiny 2222.

Největší úspěchy:

  • čtyřnásobný mistr Čech (polofinále Mistrovství České republiky)
  • sdílené 1. místo na mezinárodním mistrovství Maďarska roku 1995
  • 11. místo v pásmovém turnaji v Budapešti 2000

K velkým trenérským úspěchům Michala Konopky patří spolupráce s Viktorem Lázničkou. Rovněž působil jako sekundant Davida Navary. V roce 1994 vedl jako trenér reprezentační tým žen Slovenska na olympiádě v Moskvě. Byl trenérem mužské reprezentace na Šachových olympiádách v Bledu 2002, v Calvii 2004, v Turíně 2006, v Drážďanech 2008 , v Chanty Mansijsku 2010 a Istanbulu 2012, a na Mistrovstvích Evropy družstev v Plovdivu 2003, v Goteborgu 2005, v Heraklionu 2007, v Novém Sadu 2009 a v Porto Carras 2011.

Jako hráč se zúčastnil v sestavě českého týmu Šachové olympiády v Elistě 1998.

Autor knihy „Magické pozice“ (2012). Od roku 2013 manažer české šachové reprezentace.

V říjnu 2019 obdržel Michal Konopka od světové šachové organizace FIDE trenérskou cenu Tigrana Petrosjana. ( wikipedie)

Soutěžili jsme o knížku z Galerie Dolmen a soutěžní otázka byla, který slavný šachista by měl 7.11. narozeniny a protože jsme trénovali blokádu, tak správná a nejrychlejší odpověď byla samozřejmě Aron Nimcovič a knížku vyhrává a tím blahopřejeme Martin Buločkin.

Příště, tedy za 14 dní bude pokračování, na které Vás všechny zvu. Vašim trenérem bude Sergej Movsesjan a to by bylo, aby nebyl z nás lepší šachista!! 

Partnery akce a poděkování za to, že tato akce je pro Vás realizována jsou: 

Český šachový svaz, garantem akce IM Petr Pisk

Slovenský šachový svaz

Šachy Dolmen, ceny věnuje Martin Beil  http://sachy-dolmen.cz/ 

Youtube kanál Robert a Petr šachy

1 komentář u „Trénování s Mistry – Blokáda“

Napsat komentář