Na vrcholu hory už často není kam jít.

Je tomu asi pět let, kdy jsem měl sen a ten se pomaličku plní. Vidím Vlčnov jako družstvo a tým lidí, kteří dokázali zázrak a bojují o postup do první ligy. Vidím družstvo, které má asi nejlepší šachové stránky široko a daleko a možná ještě dál a vidím Vlčnov, který bude pořádat akci, která může být šachovou akcí nejen Zlínského kraje. Vidím, že já osobně jsem došel na vrchol hory a je čas přemýšlet o odchodu a o tom bude tento článek.

Ty roky byly úžasné. Řeknete v první lize ve Zlíně, že odcházíte do okresního přeboru, do oddílu který byl více než malým a více než průměrným a vyměníte první ligu za nějakou zapomenutou vesničku, někde na Slovácku. Seženete prvního sponzora a dáte dohromady staré kamarády. Emil Macura, Peťa Kičmer, Pavel Dubina, Karel Vlach, Jára Buráň a jdete si plnit sen. Nejtěžší byl asi první rok. Kdy Uherský Brod postavil atomovou soupisku a bylo to opravdu na vlásku abychom nedopadli jako Uherský Brod, který po neúspěchu v tomto ročníku a možná i s námi ukončil činnost. 

 

Ten zápas, kdy Milan Flekač otočí možná ztracenou partii a rozhodne o vítězství byl opravdu nezapomenutelný. Vzpomínám si na to napětí a na tu obrovskou radost. Myslím posledním kolem jsme potvrdili postup ve Starém Městě a já vím, že jsem na chodbě opřel o stěnu a asi i berečel štěstím. Sny se začali plnit.

 

Krajský přebor, první kolo porážka a druhé kolo prohraný zápas v Napajedlích. Tady při nás stáli všichni svatí. Dlouho jsem neviděl tak prohraný zápas a po dvou kolech zahozenou sezónu. Mít dvě porážky po prvních dvou kolech, možná už se nezvedneme. Družstvo už bylo postaveno i s Milanem Babulou a Peťou Partyšem a jakmile jsme zvládli druhé kolo, neměli jsme nikoho, kdo by nás mohl zastavit. Ta oslava byla pěkná. Vlčnov postoupil do druhé ligy.

 

Vymysleli jsme soustředění s Robertem Cvekem ve Vlčnově. Vlčnov začínal být vidět. První rok druhé ligy a to nadšení bylo opravdu silné. Můj největší zážitek byl, když jsme měli jistou záchranu a já viděl ve druhé lize hrát Milana Flekače, Ondru Podškubku, Honzu Mošťka, Jednu Javora, Ondrůška, Marka Kadlčíka, Vlastíka Oharka a LIbora Ficence a to bylo pro mě neuvěřitelné vidět, jak tito kluci makají a i když partii prohráli, nechali v té partii vše. Kolikrát ani jednou neodsedli od šachovnice a když jste se jim podívali do tváře. Tak ty tváře byly rudé, oči krvavé a viděli jste, jak moc chtějí v té partii nechat vše co umí. To byly časy!

 

Druhý rok ve druhé lize a ambice bojovat o postup, jeden nepovedený zápas a atmosféra padla. Začínáme prohrávat, nevěříme si a bojujeme s můžstvem co možná má na medaily o sestup. Šílený rok, když vidíte jak prohráváte zápasy. Jednou rozhodne praporek ve Vás neprospěch, potom přehlídnutá figury a co může se kazí. Záchrana uhrána a jdeme na třetí rok. 

 

Třetí rok přišel Honza Sosna a k Tomáši Danadovi i Ogor Lintner, abych nezapomněl v družstvu je už i Jožka  Mudrák a je to jízda, kdy se nám zatím vše dařilo. Lěteli jsme druhou ligou tak vysoko, až dvě kola před koncem jsme na prvním místě a můžeme si sami uhrát postup do první ligy. Je to na nás a když se vrátíte k prvímu odstavci, kde byl oddíl který bojoval sám ze sebou, tak toto je sen, který se bojíme i vyslovit, protože je to šílené říkat, že Vlčnov může vyhrát druhou ligu!

 

Pořádáme Mistrovství ČR Amatérů, nečekaně máme přihlášených přes 200 lidí a první odhady jsme si říkali, že když bude 80 lidí bude to úspěch a stojíme před dalším vrcholkem hor. Jsme hodně vysoko, daří se nám plnit sny a já stále víc a víc cítím, jak každým splněným snem mi začíná scházet to snění. Jednou se ptali Kasparova, když vyhrál titul Mistra Světa jestli je šťastný a on prý řekl, že ano jsem šťastný, ale i hodně nešťastný, protože můj největší sen se splnil a už nemám jiné sny. Nejsem a nikdy nebudu Mistrem světa ale osobně cítím, jak každým splněným snem mi schází to napětí mít další sen. 

 

Tento článek je tady, abych vysvětlil proč jsem si podal přestupní lístek z Vlčnova, zatím bez jména nového oddílu. Chtěl jsem napsat důvody a mé myšlenky. Je pravděpodobné, že vrcholkem hor  a tím největším může být MČR Amatérů a cítím to i tak, že to může být moje poslední partie ve Vlčnovském dresu. 

 

Petr 

 

 

 

 

 

4 komentáře u „Na vrcholu hory už často není kam jít.“

 1. Ty krávo!!! Tak to je hodně drsný konec, no a já v duchu jsem si říkal, že premluvis na hostování Roberta, když se bude hrát ta první liga😁😁😁 no na závěr Ti Peťo musím hodně poděkovat za vše cos pro šachy ve Vlčnove udělal, ať se Ti v soukromém a profesním v životě Daří😁😁 Šachu Zdar! Perlička na závěr v červnu je v Kromclu Sparťan race, no kdybys chtěl černé myšlenky hodit za hlavu🤩🤩🤩

  Odpovědět
  • Ahoj Víťo. Děkuji. Je to teď hodně vše živé a situace je hodně nepřehledná. Díky za podporu. Petr

   Odpovědět
 2. Ahoj. Vše je teďka hodně živé. Když se nedaří je to nejlepší doba na sobě pracovat, zlepšovat se a hledat důvody proč se nedaří. Každá překážka je malá a každá výzva je dosažitelná. Chce to ale pracovat, opravdu makat a věřit. Když se daří, pak lenivíš. Řešíš žabomyší války a vše co nebyl v době nezdaru problém, spíš to bylo jen na mávnutí rukou je v době úspěchů vysoký kopec, který nikdo nechce vyšlapat.
  Jak jsem psal, vše je živé. Na RaP to nemá žádný vliv. Uvidím, co bude. Co vím, chci odehrát dvě partie za Vlčnov, když se podaří postoupit do ligy pak paráda. Chci prožít turnaj ve Vlčnově na maximum a vidět spokojené lidi . Chci splnit slib o vyjímečném turnaji. Určitě, když nebudu ve Vlčnově nekončím s tím co mě baví. Vlčnov není jen Koutný a je to dnes výborný oddíl, který už vůbec nestojí a nepadá se mnou. Každým rokem se přidávalo víc a víc lidí a dnes už jsem ten, kdo z pozadí sleduje jak se mu daří. Když už tady nebudu, pro oddíl to nic neznamená a je tak nastavený, že jej to ani nezmění. Petr

  Odpovědět
 3. Ahoj Petře, ze článku jsem nic nepochopil. Až poslední odstavec mě překvapil. To jako znamená, že končíš ve Vlčnově po MČR? Důvod jsi tu neuvedl, tak nevím proč ?
  Popřípadě že Vlčnov postoupí do 1.ligy, tak už neodehraješ ani zápas? Pro vlčnovský šach si toho asi moc udělal, tak se ptám, zda stránky Vlčnova budeš i nadále provozovat a taky přednášky? Třeba jako bude ta dnešní? Děkuji za info – Petr K.
  Doufám, že budeš pokračovat ve videích atd, protože to youtube-Robert a Petr je skvělé !

  Odpovědět

Napsat komentář