Soutěže družstev – aktualizace

Extraliga se nebude dohrávat a to je asi kaňka na tomto rozhodnutí. Protože extraliga nás netrápí, pak 1. a 2.liga se dohrají a to je dobrá zpráva pro Vlčnov. Na stole jsou jen dvě možnosti. Dohrát soutěže a nebo je vynulovat. Vynulovat soutěže by bylo kritické rozhodnutí, pak dohrát je snad jediné možné rozhodnutí, které se dá považovat za správné. Ale až čas ukáže, jestli toto rozhodnutí bylo opravdu správné. K extralize nevěřím důvodům k cizincům, protože se na to nikdo nikoho neptá v první lize, ale jak jsem psal. Extraliga Vlčnov netrápí. Máme před sebou tedy Kuřim a Boršice a před námi jediný úkol – vyhrát druhou ligu! 

Soutěže družstev – aktualizace

Milí šachoví přátelé,

Výkonný výbor ŠSČR se na svém jednání 28. dubna zabýval dohráním ligových soutěží družstev. Než vás seznámím se závěry tohoto jednání, rád bych zdůraznil, že jsme se při rozhodování opírali o názory zástupců jednotlivých týmů i krajských šachových svazů. S některými jsme byli v osobním kontaktu, od jiných se k nám názory dostaly zprostředkovaně.

 

Extraliga

Výkonný výbor rozhodl o ukončení Extraligy družstev ročníku 2019/2020 bez dohrání a bez vyhlášení výsledků. Zároveň rozhodl, že právo účasti v Extralize ročníku 2020/2021 mají všechna družstva oddílů, která se účastnila Extraligy ročníku 2019/2020.

K tomuto rozhodnutí nás vedly zejména tyto důvody:

 • Bez účasti cizinců, kteří s největší pravděpodobností nebudou mít možnost přicestovat do České republiky, některé týmy nemohou k zápasům nastoupit v 8 hráčích.
 • V extralize zbývá odehrát ještě 5 kol, výrazně více než v dalších soutěžích.
 • Důležitou součástí Extraligy je závěrečné trojkolo, které je významnou společenskou událostí. Za současného stavu jej není možné uspořádat.

Při rozhodování jsme vzali v potaz i skutečnost, že většina extraligových oddílů souhlasila s možností, že by se Extraliga ročníku 2020/2021 hrála ve 14 družstvech (tj. v případě postupů z 1. ligy).

 

První a druhá liga, soutěže mládeže

VV ŠSČR dále schválil dohrání 1. a 2. ligy ročníku 2019/2020. Termíny dohrání soutěží zůstaly stejné, jako byly navrženy na předchozím jednání VV (viz tento článek), tedy pro 1. ligu 13.–14. června 2020, pro 2. ligu pak 27.–28. června 2020. Soutěže mládeže se budou dohrávat v termínu 19.–21. června 2020. Řešení krajských soutěží je plně v kompetenci krajských šachových svazů.

VV ŠSČR také stanovil termín vydání LOK pro praktický šach na 1. 7. 2020 a odložil začátek letošního přestupního termínu z 5. 5. 2020 na 1. 7. 2020 (článek 5 odst. 1 Registračního a přestupního řádu).

VV ŠSČR rozhodl, že pokud nebude možné dohrát soutěže družstev dle státem stanovených podmínek, soutěže budou ukončeny bez vyhlášení výsledků, přičemž právo účasti v příslušné soutěži řízené ŠSČR v ročníku 2020/2021 budou v takovém případě mít všechna družstva oddílů, která se účastnila příslušné soutěže ročníku 2019/2020. Nikdo by tedy nepostupoval ani nesestupoval.

Pokud by v případě ukončení soutěží bez vyhlášení výsledků vyvstala potřeba určit náhradníky za družstva, která by nevyužila své právo účasti v ročníku 2020/2021, řídící orgán dotčené soutěže zohlední pořadí v příslušné nižší soutěži ročníku 2019/2020. Chceme tímto vyjít vstříc týmům, které jsou v současné chvíli na prvních místech svých soutěží, neboť do letošního ročníku již vložily nemálo úsilí.

 

Podmínky dohrání soutěží

VV ŠSČR se bude informovat u zodpovědných orgánů (tj. zejména vláda či orgány ochrany veřejného zdraví), jaké podmínky je nutné dodržet při dohrávání soutěží. Mezi překážky, kvůli kterým by nebylo možné soutěže družstev dohrát, patří především povinnost dodržet rozestupy 2 metry. Pro šachisty je nutností mít schválenou normální vzdálenost šířky stolu – viz odkaz na legislativu FIDE.

Vyjádření zodpovědných orgánů bude VV ŠSČR zjišťovat během května. Datum 29. května bylo stanoveno jako mezní lhůta pro získání závazného stanoviska uvedených státních orgánů. Pokud odpověď neobdržíme nebo bude v rozporu s požadavkem sehrát utkání ve standardní vzdálenosti mezi hráči podle legislativy FIDE, budou soutěže družstev ukončeny.

 

Případné připomínky a náměty prosím zasílejte na adresu sekretariátu ŠSČR, sekretariat@chess.cz. Na 30. května je předběžně plánována schůzka se zástupci krajských šachových svazů, kde bude podrobně projednávána problematika organizace příštího ročníku soutěží.

Situace ohledně epidemie se v těchto dnech zlepšuje, věříme proto, že soutěže družstev bude možné dohrát ve stanovených náhradních termínech a že se všichni již na návrat za šachovnice těší.

 

S přáním všeho nejlepšího,

Martin Petr,
předseda ŠSČR

 

 

6 komentářů u „Soutěže družstev – aktualizace“

 1. Upřímně jsem smutný z těchto prohlášení. Na jednu stranu se rozhodne něco dohrát a na druhou nikdo neví jak to bude v hrací místnosti vypadat. To je ta naše republika takový kocourkov? Snad si první vše pozjišťuji a potom vydám nějaké prohlášení.

  Odpovědět
  • Asi lepší dohrát. Ale extraliga se nemusí dohrávat protože je extra a ligy se musí dohrávat, protože nejsou extra. Nejhorší je vynulování soutěží, nejlepší není vlastně nic. Hrát asi budu, ale hrát se mi vůbec nechce. Uvidím kolik bude domluvených zápasů, neboli 4-4 při samých remízach a pak to budu psát na nss, aby lidi co o tomto rozhodli viděli co dělají…Ok dohrajeme to a pak se uvidí. Já osobně nevím dnes jestli se mi chtějí i příští rom hrát šachy. Nevím jestli extra je opravdu extra a jestli liga mi za to stojí.

   Petr

   Odpovědět
   • Upřímně sdílím s tebou stejný názor. Extraliga má cizince a ostatní třídy je nemají? Mě toto vše připadá trochu přitáhnoute za vlasy. Na jednu stranu se něco povoluje a na druhou nikdo neví a neřekne jak má vypadat hrací mistnost. Vždyť jen kdyby měli být stoly dva metry od sebe tak si myslím, že mnoho hracích místností to nesplňuje. V restauracích to zakazují a šachy budou mít výjimku? Jsem z toho trochu zmatený.

    Odpovědět
    • Za vším vždy hledej peníze….Lidi jsou vždy na posledním místě. Ale ok, dohraje se to nějak. Budou desítky divných výsledků a divných zápasů a já osobně se rozhodnu, jestli budu chtít být příštím rokem hráčem a nebo loutkou. mě se jenom nelíbí že extraliga je extra. Jinak s dohráním souhlasím, lepší než vzít celý ročník.

     Ale s rouškou nebudu hrát:) nebudu si po každém tahu dezifinkovat ruky a nebudu sedět dva metry od hráče. 🙂

     Odpovědět
 2. Ahoj Honzo mám doma dost knih a šachových možná Marek je nebude potřebovat a šachy veliké figurky?Pavla

  Odpovědět

Napsat komentář