Dlouhá cesta nám bohužel zasloužený výsledek nepřinesla

 

V neděli 16.01.2022 nás čekal s týmem Boršic A, další velmi těžký zápas se silným soupeřem a dalším týmem z Brna, do kterého jsme museli opět. Každý by byl rád, když už jede tak dalekou cestu, aby nejel jen tak zbytečně, ale jel pro body. Bohužel se nám to v tomto zápasu nepovedlo. Začátek byl velmi nadějný, bohužel dnes to nebyl náš den.

Začátek zápasu v 2.lize začíná až v 10:00, tak jsme naštěstí nemuseli vstávat hodně brzy, jako na zápas v 9:00. Ráno v 8:00 mě nabral náš kapitán ve Vlčnově a zamířili jsme do Podolí pro Kryštofa a vyrazili do Boršic, kde jsme nasedli všichni do tranzitu a jeli jako jeden tým společně. V Brně jsme pak nabírali Jirku Jireše. V Judrově hráli 2 jejich týmy A a B. Tým A hrál proti nám, naštěstí pro nás bez IM Petra Piska a Václava Fialy (odchovance z Boršic), který naštěstí proti svému domácímu týmu Boršic nenastoupil, protože měl výborné výsledky. Tým Jundrov B, který nás taky čeká hrál s týmem z Ořechova.

Po zahájení zápasu a popisu základních pravidel jsme začali hrát. Hned na začátku zápasu se stalo velké překvapení u našeho hráče na 7.šachovnici, kterou jsem velmi bedlivě v dané situaci pozoroval. Soupeř pana Havránka byl po cca 2-5.minutách své partie prohraný, jelikož ztratil úplně zbytečně jedno tahově napadenou figuru. Je vidět i zkušení hráči si zapomínají říkat, co mi v pozici hrozí. A hned vedeme 1:0. Partie se sice ještě hrála, ale už to byla jen otázka času, bez figuru a jakékoliv kompenzace to prostě nejde.

Jako druhý jsem dohrál svou partii bohužel já, kde jsem nějak přehodil tahy v zahájení a nedostal jsem se do toho co jsem chtěl, i-když s jiným soupeř. Nakonec z toho vznikla vyrovnaná partie a bílý ze zahájení nezískal vůbec nic. Po 17.tahu mi soupeř nabídl remis. Já jsem ještě přemýšlel, jak pozici uchopit, ale bohužel jsem nenašel žádný jasný plán a partie nakonec skončila remízou.

Černého poslední tah byl f5 a v této pozici jsem nevěděl, jak dále zkoušet hrát partii na výhru. Napadl mně postup Kf2-f3, g4. Soupeř mi po partii ukázal tah c4, který by měl být nejlepší, ale i tak je pozice stále hodně vyrovnaná, i-když o něco příjemnější pro bílého.

Jako další skončila partie na 5.šachovnici, kde bohužel náš hráč bojoval ve střední hře doslova o život. Zahájení mu černýma vůbec nevyšlo, a i-když získal 2 pěšce, jeho figurky byly na poslední řadě, kromě dámy (ta získala ty pěšce) a král zůstal v centru. Soupeř velmi pěkně každým tahem vylepšovala pozici a vyvíjela čím dál větší tlak na našeho hráče. Bohužel nakonec se pozice sesypala a už nešlo nic dělat.

Pak skončila i partie na 8.šachovnici, kde jsem viděl vyrovnanou partii a pak se podívám o něco později a náš hráč pan Volčík obětuje střelce na h7, bohužel, ale za nic. Jeho soupeř to u krále všechno vykryl a pak mu zůstala i po výměně dam figura navíc, sice za 3 pěšce, ale ne v pozici, kde by pěšci bílého něco mohli zvrátit. Postupně soupeř pěšce navíc bral zpátky a nakonec v koncovce měl figuru více a zápas se pro nás nevyvíjel dobře. Prohráváme 1,5-2,5.

Průběžný výsledek zatím ještě nevypadá tak špatně řeknete si, to ještě můžete někde urvat. Bohužel ani na 4 šachovnici to pro nás nevypadalo moc dobře. Náš hráč měl o kvalitu méně a nakonec musel odevzdat kvality 2. A pak už to byla bohužel pro nás jen otázka času.

Takže prohráváme 1,5-3,5 a hrají se poslední 3 partie, kde musíme aspoň 2 vyhrát a jednu remizovat a to se pak hraje špatně, ještě když na 3 a 4.šachovnici byli naši hráči v časové tísni, i-když ve vyrovnaných pozicích.

Jirka Jireš hrál na 3.šachovncii vyrovnanou partii, ale a malým časem a nakonec musel jít do koncovky s pěšcem méně. A i-když při rozboru to vypadalo, že tu koncovku není úplně tak jednoduché vyhrát, než jak to vypadalo, tak při vyhraná rozhodně byla a tak se to i stalo.

Pak když už bylo rozhodnuto tak ve vyrovnané pozici nabídl remis i Kryštof a soupeř i s radostí přijal, tam už nešlo opravdu nic dělat.

A jaké poslední hrál na 1.šachovnici náš kapitán, který rozhodně u šachovnice cítil, že může svou partii vyhrát. Měl pěkný časový náskok nad svým soupeřem, který hrál skoro 20 tahů jen na přídavku 30.sekund, už jsem čekal, že i-když v pozici s rovným materiálem se tam něco naskytne a ono opravdu naskytlo, ale to jsme zjistili až cestou domů v autě při rozboru. Opravdu i-když dává pc skvělé hodnocení – 5 pro černého, tak při tomto hodnocení nezískáváte zatím žádnou figuru a to je na tom to strašné. No posuďte samy co byste hráli vy v pozici na diagramu? Poslední tah bílého byl Jd4.

Jsem opravdu velmi zvědavý, kdo napíše komentář pod video a přizná se, jestli našel, sám a bez porady s pc tah Dg3!, po kterém nic nezískáváte (zatím), ale stojíte výborně a nevím, jak by hledal bílý jen na přídavku nejlepší obranný tah.

Nakonec tedy partie po dlouhém boji skoro do 15:00 skončila remizou.

Jezdci Jundrov A   SK Boršice
Barák David H Z 2179 ½ ½ 2095 Gabriel Adam Z
Slepov Kyryl Z 2042 1 0 2127 Jireš Jiří H Z
Hladký Tadeáš Z 2048 ½ ½ 2131 Trávníček Kryštof Mikuláš H Z
Kuchař Matěj H Z 2003 1 0 1995 Pfeffer Erik Z
Svobodová Michaela Z 2046 1 0 1992 Náplava Pavel Z
Masák Pavel Z 2084 ½ ½ 1892 Moštěk Jan H Z
Šípek Michal Z 1997 0 1 2005 Havránek Michal
Sepši Jakub 1602 1 0 1748 Volčík Stanislav
 

2 komentáře u „Dlouhá cesta nám bohužel zasloužený výsledek nepřinesla“

  1. Dáma g3 mě napadla okamžitě a s jezdcem h4 vypadají velmi zajímavě ohledně útoku na krála. Ale je pravda, že jsem to dál nepočítal jen se mi to líbí kvůli tomu útoku.
    A co se týče tvé partie, tak to c4 se mi taky líbilo. Říkal jsem si, že buď bude volný pěšec a nebo pole d6 by bylo šikovné pro koníka. Jsou to však těžké pozice, kde se to může kdykoliv změnit a je to jen můj první nástřel.

    Odpovědět
    • Super, že jsi to našel a viděl i správný plán v mojí partii. Snad nebudeš mít některý víkend práci a budeš moci hrát za náš tým.

      Odpovědět

Napsat komentář