Nejlepší a nejslabší šachové kraje v ČR

 

Tipnete si, jaký je nejsilnější dle ELA šachový kraj v ČR? Když tipujete Prahu tak se mýlíte a tipnete si, jaký šachový kraj dle ELA je nejslabší? Tipujete Zlín, tak to se taky mýlíte. Sestavil jsem pořadí krajů, kde jsem porovnával první desítku nejlepších hráčů, když to bylo hodně podobné tak rozhodl první pocit, instinkt a tak se na mě nezlobte, když zrovna s tím nebudete souhlasit, ale jak říká Jára Cimrmann, můžete souhlasit a nebo nesouhlasit, ale je to napsáno a kromě komentářů za které děkuji s tím nic moc neuděláte:) 

 

Liberecko, no to je síla, David Navara s pol. Do desítky potřebujete 2451 a to je opravdu dobrá společnost!

 

Pořadí Jméno Ročník Kat. VT Klub FIDE Elo
1. Navara David 1985   GM 1. Novoborský ŠK 2734
2. Láznička Viktor 1988   GM 1. Novoborský ŠK 2660
3. Krejčí Jan 1992   GM 1. Novoborský ŠK 2578
4. Babula Vlastimil 1973   GM 1. Novoborský ŠK 2550
5. Kriebel Tadeáš 1995   IM 1. Novoborský ŠK 2531
6. Nguyen Thai Dai Van 2001 H18 GM 1. Novoborský ŠK 2529
7. Žilka Štěpán 1988   GM 1. Novoborský ŠK 2527
8. Šimáček Pavel 1979   GM ŠK ZIKUDA Turnov, z.s. 2490
9. Kraus Tomáš 1995   IM ŠK ZIKUDA Turnov, z.s. 2479
10. Vykouk Jan 2000 H20 IM ŠK ZIKUDA Turnov, z.s. 2451

 

Praha, možná překvapivě a možná nepřekvapivě na druhém místě, první desítka a na ní je potřeba minimálně 2393!

Pořadí Jméno Ročník Kat. VT Klub FIDE Elo
1. Michalík Peter 1990   GM Unichess 2573
2. Smejkal Jan 1946 S65 GM ŠK Dopravní podnik Praha 2504
3. Bernášek Jan 1986   GM Unichess 2490
4. Černoušek Lukáš 1983   IM Unichess 2466
5. Rýdl Jiří 1998 H20 FM Unichess 2422
6. Svoboda Svatopluk 1984   IM Unichess 2410
7. Jirka Jiří 1983   IM TJ Bohemians Praha 2407
8. Svoboda Václav 1992   M Unichess 2405
9. Jirovský Petr 1978   IM ŠK Dopravní podnik Praha 2394
10. Vichnar David 1983   FM ŠK Sokol Vyšehrad 2393

 

Středočeský kraj, do první desítky potřebujete 2365 a to je taky ranec bodů, teda i tady dobrá společnost v první desítce!

Pořadí Jméno Ročník Kat. VT Klub FIDE Elo
1. Plát Vojtěch 1994   GM ŠK JOLY Lysá nad Labem, z.s. 2547
2. Oral Tomáš 1977   GM ŠK JOLY Lysá nad Labem, z.s. 2509
3. Mirumian Vigen 1977   GM ŠK JOLY Lysá nad Labem, z.s. 2503
4. Jansa Vlastimil 1942 S65 GM ŠK JOLY Lysá nad Labem, z.s. 2457
5. Kislinsky Alexey 1984   GM ŠK JOLY Lysá nad Labem, z.s. 2435
6. Šuráň Jan 1977   IM ŠK JOLY Lysá nad Labem, z.s. 2396
7. Neuman Petr 1978   GM Český lev Kolešovice-šachový klub, z.s. 2395
8. Kourousis Epaminondas 1991   IM TJ Neratovice 2394
9. Meduna Eduard 1950 S65 GM ŠK JOLY Lysá nad Labem, z.s. 2377
10. Vojta Tomáš 1976   FM TJ Spartak Vlašim 2365

Moravsko – Slezský kraj to je jiná síla, nejlepší hráč 2669 4xGM a 5xIM v první desítce, do desítky potřebujete 2411 Elo!

Pořadí Jméno Ročník Kat. VT Klub FIDE Elo
1. Rausis Igors 1961 S50 GM Beskydská šachová škola z.s. 2669
2. Cvek Robert 1979   GM ŠK Slavoj Poruba 2517
3. Kočiščák Jiří 1993   IM Šachový klub HM Ostrava 2499
4. Rašík Vítězslav 1973   GM Šachový klub HM Ostrava 2470
5. Zwardoň Vojtěch 1990   IM Beskydská šachová škola z.s. 2465
6. Biolek Richard 1990   IM Šachový klub HM Ostrava 2447
7. Velička Petr 1967 S50 GM Šachový klub HM Ostrava 2428
8. Kaňovský David 1986   IM ŠK Slavoj Poruba 2424
9. Hollan Martin 1999 H20 FM Slavoj Český Těšín 2423
10. Berezjuk Sergej 1960 S50 IM Interchess z.s. 2411

Pardubice ( Pardubický kraj), to je silné kafíčko.5xGM a do první desítky potřebujete 2309! 

Pořadí Jméno Ročník Kat. VT Klub FIDE Elo
1. Hráček Zbyněk 1970   GM 2222 ŠK Polabiny, z.s. 2582
2. Štoček Jiří 1977   GM 2222 ŠK Polabiny, z.s. 2551
3. Votava Jan 1974   GM 2222 ŠK Polabiny, z.s. 2521
4. Petr Martin 1988   GM 2222 ŠK Polabiny, z.s. 2459
5. Jirovský Miloš 1974   GM 2222 ŠK Polabiny, z.s. 2452
6. Půlpán Jakub 1998 H20 IM 2222 ŠK Polabiny, z.s. 2414
7. Vrána Jan 1988   FM 2222 ŠK Polabiny, z.s. 2363
8. Ludvík Tomáš 2002 H18 FM 2222 ŠK Polabiny, z.s. 2334
9. Červený Petr 1987   FM TJ Štefanydes Polička 2333
10. Roško Luboš 1987   FM 2222 ŠK Polabiny, z.s. 2309

 

Jihomoravský kraj, 2xGM a 4xIM, do první desítky potřebujete 2332 ELO.

Pořadí Jméno Ročník Kat. VT Klub FIDE Elo
1. Polák Tomáš 1974   GM Moravská Slavia Brno 2533
2. Ponížil Cyril 1991   IM ŠK Duras BVK 2499
3. Kalod Radek 1978   GM ŠK GARDE Lipovec 2468
4. Blahynka Martin 1998 H20 IM ŠK Duras BVK 2423
5. Roubalík Jakub 1991   M ŠK Duras BVK 2410
6. Mikeš Jan 1996 H20 M SK Podlužan Prušánky z.s. 2404
7. Červený Martin 1983   IM ŠK Duras BVK 2351
8. Vymazal Bronislav 1987   M Moravská Slavia Brno 2341
9. Chytilek Roman 1976   IM ŠK Duras BVK 2334
10. Pisk Petr 1974   IM Moravská Slavia Brno 2332

 

Jihočesky kraj,2xGM a do desítky potřebujete 2261 ELO.

 

Pořadí Jméno Ročník Kat. VT Klub FIDE Elo
1. Miesbauer Jan 2001 H18 FM QCC České Budějovice 2411
2. Havlík Jan 1987   FM ŠO TJ Tatran Prachatice 2388
3. Hausner Ivan 1952 S65 IM ŠACHklub Písek 2370
4. Lechtýnský Jiří 1947 S65 GM QCC České Budějovice 2340
5. Vokáč Marek 1958 S50 GM QCC České Budějovice 2316
6. Příborský Jan 1988   M ŠO TJ Tatran Prachatice 2314
7. Novotný Michal 1978   FM Šachová akademie VŠTE, z.s. 2280
8. Lacina Adolf 1955 S50 FM TJ ČZ Strakonice 2271
9. Šimek Petr 1960 S50 FM QCC České Budějovice 2266
10. Papáček Štěpán 1962 S50 FM TJ Jiskra Třeboň 2261

 

Hradecko, tedy Hradec Králové mi o chlup vyšel jako lepší než Zlínský kraj.

 

Pořadí Jméno Ročník Kat. VT Klub FIDE Elo
1. Kožúšek Daniel 1999 H20 FM Region Panda, z.s. 2339
2. Gonsior Evžen 1931 S65 FM ŠK ORTEX Hradec Králové, z.s. 2324
3. Špreňar Petr 2003 H16 M Šachový klub Jičín z.s. 2320
4. Nun Jiří 1957 S50 IM TJ Slavia Hradec Králové 2310
5. Kořínek Ondřej 1985   FM TJ Jiskra Hořice v Podkrkonoší 2307
6. Ringel Zbyněk 1979   KM TJ Slavia Hradec Králové 2266
7. Kačírek Petr 1976   FM Region Panda, z.s. 2265
8. Jirásek Pavel 1985   FM Šachový klub Lípa, z.s. 2259
9. Tázlar Petr 1993   KM TJ Slavia Hradec Králové 2255
10. Vacek Martin 1968 S50 FM Šachový klub Lípa, z.s. 2239

 

Zlínský kraj, nejlepší hráč 2478, žádný GM a jenom 3x IM, do první desítky je potřeba ELO 2232.

Pořadí Jméno Ročník Kat. VT Klub FIDE Elo
1. Malinovský Karel 1988   IM Slavia Kroměříž 2478
2. Zpěvák Pavel 1958 S50 IM ŠO Kunovice 2343
3. Sosna Jan 1960 S50 IM TJ Vlčnov 2336
4. Bažant Petr 1982   M ŠK Staré Město 2301
5. Pastirčák Milan 1961 S50 IM Slavia Kroměříž 2282
6. Koutný Petr 1978   KM TJ Vlčnov 2263
7. Vrána František 1960 S50 FM ŠK Staré Město 2254
8. Bažant Petr 1957 S50 M ŠK Staré Město 2254
9. Petrželka Josef 1971   KM TJ Polešovice 2253
10. Kula Dominik 1998 H20 KM Šachy Hošťálková z.s. 2232

Plzeňský kraj, dávám za Zlín, pocitově  a opticky mi připadá že sem patří.

 

Pořadí Jméno Ročník Kat. VT Klub FIDE Elo
1. Novák Pavel 1980   M ŠK Líně 2387
2. Gross David 1975   IM ŠK Líně 2382
3. Turner Jan 1973   M ŠK Líně 2330
4. Příborský Ivo 1986   M ŠK Líně 2316
5. Karlík Jiří 1960 S50 M TJ Šakal Kozolupy 2268
6. Fiala Robert 1981   M TJ Šakal Kozolupy 2264
7. Simet Martin 2000 H20 FM ŠK Sokol Klatovy 2244
8. Hurdzan Tomáš 2001 H18 KM ŠK Sokol Klatovy 2231
9. Michálek Jan 1969 S50 IM ŠK Líně 2230
10. Špiřík Jiří 1966 S50 KM ŠK Dvorec 2223

Ústí dávám před Olomouc, vypadá to tak lépe a i na papíře to vypadá silnější.

 

Pořadí Jméno Ročník Kat. VT Klub FIDE Elo
1. Balín Jan 1985   M TJ Tatran Podbořany z.s. 2359
2. Rubeš Jan 1995   FM ŠK Teplice 2352
3. Dufek Jiří 1974   FM Šachy Povrly 2329
4. Horák Michal 1974   FM CHESS MOST 2299
5. Vavruška David 1969 S50 M TJ Tatran Podbořany z.s. 2244
6. Toman Ondřej 1997 H20 KM TJ Klášterec nad Ohří 2235
7. Vozka Pavel 1968 S50 KM ŠK Slavoj Litoměřice, z.s. 2227
8. Odehnal Miroslav 1949 S65 KM ŠK Spartak Ústí nad Labem 2226
9. Horák Jiří 1958 S50 KM TJ Sokol Údlice 2226
10. Bretšnajdr Vladimír 1961 S50 FM ŠK Slavoj Litoměřice, z.s. 2226

 


Olomoucky
kraj, 1xGM a 3xIM, do pořadí jej dávám za Zlínský kraj, protože do desítky potřebujete jenom 2169 Elo.

Pořadí Jméno Ročník Kat. VT Klub FIDE Elo
1. Mokrý Karel 1959 S50 GM Agentura 64 Grygov 2420
2. Biolek Richard 1970   IM Agentura 64 Grygov 2416
3. Stratil Ladislav 1968 S50 IM ŠK Velké Losiny 2345
4. Žůrek Milan 1966 S50 IM ŠK Velké Losiny 2335
5. Šorm Daniel 1960 S50 FM Tatran Litovel 2303
6. Novosák Jiří 1979   M Agentura 64 Grygov 2297
7. Bělunek Vladimír 1973   FM Tatran Litovel 2225
8. Stratil Ladislav 1943 S65 KM T.J. Sokol Šumperk 2189
9. Pekař Václav 1986   KM ŠK Vinary 2175
10. Nehyba Martin 2002 H18 KM TJ Sokol Skalička z.s. 2169

 

 

Vysočina, tu dávám do pořadí za Olomouc, v první desítce není ani jednou IM, do desítky potřebujete 2193 Elo.

Pořadí Jméno Ročník Kat. VT Klub FIDE Elo
1. Smištík Milan 1981   M ŠK Caissa Třebíč z.s. 2326
2. Krčmář Zdeněk 1964 S50 FM TJ Náměšť n/Oslavou 2306
3. Kratochvíl Josef 1992   FM ŠK Gordic Jihlava 2280
4. Karásek Lukáš 1987   FM ŠK Gordic Jihlava 2278
5. Walek Petr 1996 H20 KM ŠK Caissa Třebíč z.s. 2268
6. Žigo Viktor 1964 S50 M ŠK Gordic Jihlava 2260
7. Píza Vlastimil 1961 S50 FM ŠK Gordic Jihlava 2241
8. Sedláček Oldřich 1962 S50 FM ŠK Gordic Jihlava 2215
9. Dittrich Pavel 1981   KM TJ Náměšť n/Oslavou 2202
10. Čížek Antonín 1963 S50 FM TJ Náměšť n/Oslavou 2193

Karlovy Vary, zatím až za Vsočinu. Do desítky potřebujete pouze 2095 Elo!

Pořadí Jméno Ročník Kat. VT Klub FIDE Elo
1. Soukup Jiří 1982   FM Karlovarský šachklub Tietz 2391
2. Fryč Miroslav 1976   KM Karlovarský šachklub Tietz 2203
3. Tichý Štěpán 1985   KM Karlovarský šachklub Tietz 2186
4. Čontoš Václav 1973   KM Karlovarský šachklub Tietz 2160
5. Lorenc Tomáš 1967 S50 KM ŠK Karlovy Vary 2158
6. Hlaváček Tomáš 1987   KM Karlovarský šachklub Tietz 2157
7. Bicek Richard 1985   KM Karlovarský šachklub Tietz 2134
8. Wimmer Miroslav 1958 S50 KM ŠK Karlovy Vary 2124
9. Ungr Daniel 1973   KM TJ Baník Habartov 2122
10. Hroch Jiří 1963 S50 KM Karlovarský šachklub Tietz 2095

4 komentáře u „Nejlepší a nejslabší šachové kraje v ČR“

  1. Zajímavé srovnání, dnes se dá z databází vytáhnou spousta údajů….

    Napadla mne jedna otázka pro opravdové znalce: Který hráč ze Zlínského kraje je nejvýše postavený v mezinárodním žebříčku korespondenčního šachu? Jméno bude pro mnoho hráčů asi dost šokující…

  2. Čo znamená pri tituloch titul KM? A odkedy hrajú GM Hráček,GMŠtoček, GM Jirovský,IM Půlpan …. za Polabiny a nie za Pardubice?

  3. Zdravím, zkuste ty svoje hrdiny sestavit podle míst, odkud skutečně pocházejí. A hin sa zcela jiná „prauda“ hukáže. Jinak to není o síle krajů, ale o síle jejich první (nominální) desítky. Ovšem proti gustu žádný disputát. Mějte se fain.

Napsat komentář