Začíná boj o šachový trůn. Norského krále Carlsena vyzve Rus Karjakin

Norský šachista Magnus Carlsen obhajuje titul mistra světa

 

 
V pátek odstartuje v New Yorku boj o šachový trůn, v němž se norského mistra světa Magnuse Carlsena pokusí sesadit ruský velmistr Sergej Karjakin. Poprvé v historii se o titul utkají dva šachisté, jimž ještě nebylo třicet let.
 

 

Šestadvacetiletý Karjakin, stejně jako Carlsen, který oslaví 26. narozeniny v poslední den zápasu, jsou typickými představiteli nové generace šachistů, která odmalička naplno využívá počítačovou techniku. Oba měli nálepku zázračných dětí. Vždyť Nor splnil velmistrovskou normu už ve svých třinácti letech, jeho soupeř na to potřeboval dokonce jen dvanáct let a sedm měsíců, rychleji se to dodnes nikomu nepovedlo. Ve čtrnácti už porazil tehdejšího mistra světa Vladimira Kramnika.

Carlsen na trůn usedl v roce 2013 po vítězství nad Indem Višvánáthánem Ánandem a o rok později proti stejnému soupeři titul obhájil. Už déle než pět let je v čele šachového žebříčku, většinou s velkým náskokem. Pořadí za ním se přitom neustále mění, šachový svět nemá jasnou dvojku a například Karjakin je před zápasem až na devátém místě.

I vzájemná bilance hovoří pro norského velmistra, který vyhrál čtyři partie a jen jednou, v roce 2012 ve Wijk aan Zee, odešel poražen. Karjakin však ukázal svou sílu i pevné nervy v jarním Turnaji kandidátů, v němž v rozhodujícím utkání v posledním kole porazil Fabiana Caruanu a připravil Američany o možnost mít v newyorském finále svou hvězdu.

Ruský vyzyvatel Sergej Karjakin.Ruský vyzyvatel Sergej Karjakin.

Rusové dělají vše pro to, aby se k nim šachový titul po devíti letech vrátil. Karjakin má podle zákulisních informací takřka neomezený rozpočet. Pro přípravu angažoval tři špičkové trenéry včetně Jurije Dochojana, který kdysi stál za úspěchy Garryho Kasparova. Ázerbájdžánský velmistr Mamedjarov v roli sparringpartnera učí zvládat těžké pozice a bývalá tenistka z první světové desítky Anna Čakvetadzeová se stará o jeho kondici.

Ruský předseda Mezinárodní šachové federace Kirsan Iljumžinov přidal nadcházejícímu utkání další rozměr, když ho přirovnal k partii Bobbyho Fischera s Borisem Spasským z dob studené války v roce 1972. „Tehdy to byla Amerika proti Sovětskému svazu, dnes je to Evropská unie a USA se svými sankcemi proti Rusku,“ řekl Iljumžinov.

Karjakin je pro tyto úvahy vhodným objektem. Narodil se na Krymu, zpočátku hrál za Ukrajinu, ale v roce 2009 dostal ruské občanství. Připojení Krymu k Rusku v roce 2014 slavil na sociálních sítích s tričkem s fotografií Vladimira Putina.

Zápas se bude hrát na dvanáct partií, v případě nerozhodného výsledku je na 30. listopad naplánován tiebreak v podobě zrychlených partií. V sázce je milion dolarů, z nichž dvě třetiny dostane vítěz, třetinu poražený.

 

 

2 komentáře u „Začíná boj o šachový trůn. Norského krále Carlsena vyzve Rus Karjakin“

Napsat komentář