Kroměříž C – Vlčnov A – rozbory partií, zajímavosti, komentář – 2,5 – 5,5.

images

Kroměříž C a Vlčnov A a tento zápas bych mohl porovnat s taktikou s jakou Lucemburkové v bitvě na Bílé Hoře  8 listopadu  roku 1620 porazili České  a Moravské vzbouřence. První výpadek Vlčnovských Kroměříž odrazil, ale stálo je to hodně sil a první tři šachovnice, kde hrají ti nejlepší z obou družstev skončilo nerozhodně. Ale Vlčnov připravoval  druhý útok a přesně jak to bylo v té neslavně bitvě na Bílé Hoře, druhý útok rozrazil obranné valy soupeřů a bitva byla rozhodnuta. Jestli-že jsem psal že první tři stoly remíz, tak druhé tři stoly 3-0 pro Vlčnov a hned naskočilo skóre 4,5-1,5. Je po bitvě, jedině na co se čeká, je jestli se Moravští páni u Moravské zdi vzdají a nebo raději padnou. Moravané jsou ale bojovníci a i když je bitva dávno rozhodnutá, bojují do posledního dechu a 7 a 8 šachovnice znamená jednu výhru a jednu prohru pro každou stranu. Končí  a buďme rádi že jenom šachová bitva, která se hrála v naprosto férové, přátelské a sportovní atmosféře vítězstvím Vlčnova. Pojďme se podívat na hrdiny tohoto zápasu v podání jejich tahů, plánů a partií!

 

images

První útok jak jsem psal skončil nerozhodně, tedy Kroměřížstí borci  a budu jmenovat Sojka, Šudrich a Bačák poměrně bez sebemenší námahy udrželi IM Babulu, Járu Buráně a Pavla Dubinu. Partie jsou hodně krátké, hodně přátelské a každá remíza byla konzultována, naše taktika byla stejná jak na bitvě na Bílé Hoře, řekli jsme si, že když první útok nevyšel, vyšleme nové Bojovníky, kteří touží po boji! 

stazeny-soubor-1

Druhý útok na pozice Kroměříže, když budu pořád vzpomínat bitvu na Bílé hoře jsme vyslali ve složení Koutný, Partyš, Vlach. Kroměřížské obranné valy měli držet Kašík, Janek a Navrátil. Kašík může použít svojí nejsilnější zbraň, kterou trápí spoustu svých šachových nepřátel, tedy Aljechinovu obranu, namísto toho sáhne po Francouzské dýce, která ale bude dnes tupá a ani jednou nebodne. Janek má výhodu lepší pozice, ve Válkách to byla strategická pozice na kopci, v šachách to jsou bílé kameny, ale i tady  tato výhoda nakonec výhodu nepřinesla a Kroměříž přichází o další opěrný bod. Obklíčená Kroměříž, tedy když jsem pořád v této bitvě na Bílé Hoře už prohrává 3,5-1,5 a Karel Vlach vidí prapor protivníka, vždy platilo že když padne prapor – padne celá bitva. Karel se rozeběhne ukořistit prapor a jaké je jeho překvapení, když soupeřova poslední naděje v této bitvě neutíká, ale klopýtá. Zahájení s emu nepovede a před matem soupeř překračuje čas. Je po bitvě, 4,5-3,5.

stazeny-soubor

Poslední dvě partie, Moraváci jsou  u zdi, můžou se vzdát ale rozhodnout se pro boj. Šantora poráží Flekače a přesně jak tenkrát v roce 1620 dělá čest svému oddílu. Moštěk obklíčí v zahájení Kostkovi bělopolného střelce, přesně jak jsme viděli v jedné partii Capablancy a soupeř i když vzdoruje, i když bojuje a tak nakonec figura je víc. 

Končí pěkný boj. Férový, sportovní a šachový. Chci poděkovat klukům z Kroměříže za bezvadnou atmosféru, za pěkný zápas a nám klukům z Vlčnova ukázaly zrcadlo loňského roku, kde jsme neuměli udělat podobnou férovou atmosféru Kroměříži ve Vlčnově. Tímto děkuji za férový zápas, posílám omluvu a věřím, že vše je vymazáno a jsem rád, že šachy dnes vyhrály! Těším se na další zápasy s Kroměříži a jsem si jistý, že tento přátelský a férový duch tu bude mezi námi na dlouho.

Slavia Kroměříž C   TJ Vlčnov A
Sojka Aleš (ZV) 2142F ½ ½ 2212F Babula Milan (ZH)
Šudřich Radek (Z) 2001F ½ ½ 2203F Buráň Jaroslav (Z)
Bačák Petr ml. (ZV) 1978F ½ ½ 2102F Dubina Pavel (H)
Kašík Miroslav (Z) 1954F 0 1 2145F Koutný Petr (Z)
Navrátil Marek (Z) 1878F 0 1 2052F Partyš Petr (Z)
Jánek Jiří 1831F 0 1 2111F Vlach Karel (H)
Šantora Jiří 1833F 1 0 1950F Flekač Milan
Kostka Michal 1705N 0 1 1769F Moštěk Jan
  :

Mimochodem, Kroměříž má nové www stránky a to:

 

http://www.sachykromeriz.cz/

 

Tak na ně mrkněte!

6 komentářů u „Kroměříž C – Vlčnov A – rozbory partií, zajímavosti, komentář – 2,5 – 5,5.“

 1. Tak přátelé nevím. Do šachů se vám plést nebudu, tomu nerozumím. Niméně dějepisný komentář si neodpustím. Bitvu na Bílé hoře vybojovali nikoliv Lucemburkové, ale Habsburkové.

  Odpovědět
  • je to moje chyba, včera jsem tu partii nenašel a až dnes jsem ji našel v druhé bundě, článek už byl napsaný, pokusím se jí zítra rozebrat a dát sem ve středu, ale neslibuji, mám to teď před Vánocemi hodně natěsno……

   Odpovědět
 2. Určitě i když jsme vyhráli, není se vším spokojenost, první tři stoly možná takticky remíz, ale čekám od každého že dá do partie víc než 20 tahů, takže tentokrát ok, příště i předek bude muset víc bojovat. Nejde ani tak o výsledek, je poměrně jedno jak dopadneme v tabulce ( sestup nám asi nehrozí), ale o co jde je hrát s každým na maximum našeho možného, jde o to bojovat v každé partii na maximum a když se prohraje nevadí, ale musíme zápas podepsat po opravdu tvrdém šachovém boji, klidně můžeme prohrát, ale po boji. Takže první tři stoly možná takticky ok, ale určitě takto naposled! Příště budu automaticky každou takovou remízu zamítat………to info pro Honzu, ale i pro ostatní……Blíží se Vánoce, tak jak říkám tentokrát to bylo hodně v pohodě, ale příští rok už chci od každého pořádný boj a maximum toho co umí…….

  Odpovědět
 3. Dle pohledu hráče, který tento zápas mohl hrát jsem moc partie nezkoumal soustředil jsem se na svou partii co nejvíce to šlo, sem tam jsem odešel od stolu podívat se na pozice ale moc ne. A myslím, že partie byli zahrány výborně s pohledu týmovosti na prvních 3 deskách klidné remisi bez nějakých velkých výhod spíše rovné pozice, dále zkušeně zahraný střed týmu 3 výhry ne všechny partie vypadali zde na diagramech tak jasně ale myslím, že všude stály naši hráči vyrovnaně a spíše lépe,dále partii kterou jsem jako jedinou trochu viděl byla 7. partie kde se mi zdálo, že Milan Flekač vyrovnal, jako černý ve střední hře pak však špatně chytil figuru a ztratil kvalitu, ale to se stane, já jsem taky upřímně nezahrál partii ve střední hře úplně nejlépe měl jsem jít do výměn s výhodou imaginární figury více. No a kdo si přečte komentář až do konce tak jsem nabídl ve formě meilu otázku jestli nemáte zájem si v pátek 9.12 udělat nějaký rychlejší trénink jen ve formě komentovaných partií tak mi pak dejte vědět.

  Odpovědět

Napsat komentář