Manýry ( nejen) hvězd

 

 Koho zajímá, že se němečtí biatlonisté stali mistry světa ve štafetě. Veškerou pozornost toho závodu spolklo nesportovní gesto biatlonové hvězdy Martina Fourcada, který si při předávce počkal na Rusa Alexandra Loginova v minulosti trestaného za užití nedovolených látek a nevybíravým způsobem ho poslal k zemi. Nešťastný to počin, jak bojovat s problematikou dopingu. Koho zajímá, že ženská mistryně v šachu Chou-I-fan sehrála v Openu na Gibraltaru v 7. kole krásnou partii s Boryou Iderem. Veškerou pozornost médií i většiny fanoušků spolklo její nesportovní gesto v posledním kole, kdy poněkud nešťastnou formou protestu vyjádřila svou nespokojenost s rozlosováním turnaje a demonstrativně odevzdala partii. Zapomněla snad na úctu k soupeři, či jak se hrají šachy? Každopádně podlehla svému rozhořčení nad tím, že jí losovací program přiřkl v deseti odehraných partiích 7x za soupeřku ženu (přičemž ona raději z tréninkových důvodů hraje s muži) a úmyslně hrála bílými jako začátečník. No řekněte sami, chtěli byste si s mistryní světa zahrát takovouto partii?

 

 

 

GM Chou-I-fan 2651 – GM Babu Lalith 2587
Tradewise Gibraltar, Masters, 10. kolo, 02. 02. 2017

1.g4 d5 2.f3 e5 3.d3 Dh4+ 4.Kd2 h5 5.h3 hxg4 0-1

I historie šachového černobíla z českých luhů a hájů zná případ podobného protestu. Málokdo si asi pamatuje, že Open Ostravský koník 2010 vyhrál Polák Michal Matuszewski. To spíš utkví v paměti partie Vesselovsky – Karhánek, kdy se český hráč „vypořádal“ se svým soupeřem ještě rychleji, než letos na Gibraltaru Chou-I-fan. Pavel Karhánek si ovšem na rozdíl od mistryně světa vysloužil tímto gestem od hlavního rozhodčího IA Ladislava Pavlovského trest, diskvalifikaci pro zbytek turnaje.

IM Sergej Vesselovsky 2363 – Pavel Karhánek 2190
Ostravský koník 2010, FIDE Open, 6. kolo, 05. 06. 2010

1. e4 g5 2. d4 f6 3. Qh5# 1-0

 

4 komentáře u „Manýry ( nejen) hvězd“

 1. Podle mě by se turnaj měl dokončit, i když se nějaká partie nepodaří. Mnohdy nejde ani tak o celkový výsledek v turnaji, ale o jednotlivé partie, o které člověk tímto odstoupením z turnaje přichází. Jinak, zkuste si představit, že by po prvním kole (nebo i v jiném) odstoupili všichni co prohráli 🙂

  Odpovědět
  • to je jeden pohled, druhý pohled, máš dovolenou, doma rodinu, hraješ pro zábavu a pro potěšení a nejde to, je jedno po kterém to je kolo, prostě dojdeš do bodu, kdy to není zábava a kdy to je utrpení………tu dovolenou nechceš protrpět……..to samé platí v boxu, tenisu, judu, ……poměrně v každém sportu můžeš odstoupit a říct, že ta radost už tu není…….šachy jsou hodně o psychice, člověk který si tu hru užívá má z ní radost, který je ale dole jde ještě níž, jestli žiji jen jeden život, nechci být otrok okolí a chci se rozhodnout podle sebe………dva pohledy, není ani jeden správný a ani jeden špatný, záleží na úhlu pohledu……..

   Odpovědět
 2. Taky mám zkušenosti s nesportovními gesty. Tak například jednou jsem hrál turnaj Přebor města Vsetína a v prvním kole se utkali dva soupeři (nějak si nevzpomínám na jména těchto hráčů). Hráč, jež byl favoritem tohohle zápasu, prohrál. Velice těžce to s ním otřáslo, a tak partii rychle vzdal bez toho, aby podal soupeři ruku. Poté rychle zmizel a už se na turnaji vůbec neukázal. I takoví jsou bohužel hráči mezi námi.

  Odpovědět
  • nebyl jsem to já:)??, v prvním kole jsem jednou prohrál myslím s Malčánkem a pak odstoupil z turnaje, ale důvod byl pohřeb v rodině, protože hned za měsíc jsem hrál ve Starém Městě a opět prohrál v prvním kole a dál pokračoval v turnaji, na druhé straně odstoupit z turnaje je dle mě právem každého hráče, když se hraje jen pro zábavu a když už to je jen utrpení a není to zábava, je to možná lepší………..na omluvu, stává se to……porážka někdy hodně bolí……ale přebolí a pak z nás dělá silnějšího hráče, protože bolst člověka posiluje……

   Odpovědět

Napsat komentář