Pár rád jak hrát lépe šachy…..

stažený soubor
Kdo byl na vojně, a já tam ztratil rok života, který se mi ale s odstupem času taková ztráta zase nejeví, tak ví, jak je tam veškerá „legální“ činnost svázaná řadou předpisů. Připomenutí některých předpisů připomíná humor.
Ve staré příručce z Rakouska-Uherska bylo „V případě poplachu se koně zapřahají ve směru jízdy“ . Ale pojďme zpátky k šachům, jak vlastně máme pokračovat při výběru našeho tahu? Nad čím máme přemýšlet? Jak to dělají silní hráči?

Šachy jsou boj, a i tam se setkáme s řadou pravidel a pouček. Kolikrát jsem si po spáchání nějaké fatální chyby znovu říkal, co bych měl před tahem dělat a co jsem neudělal. Na blogu „Šachové zlepšování“  Chess improver jsem našel docela inteligentní rady:

1. Jaké jsou hrozby soupeře?  Jaké jsou jeho cíle? Jeho hrozby musíme znát, ale než je budeme odrážet, tak se podívejte jestli nemohou být ignorovány.
2. Mám korektní kombinaci?
3. Jestli ne, jaké by měly být mé plány?
4. Než zahraji tah, je potřeba se podívat, jestli ten tah nedovolí soupeři korektní kombinaci.
5. Během času, kdy je soupeř na tahu si udělejme průzkum všech polí jakými každá jednotka na šachovnici vládne. Jak bezpeční jsou králové?  A co ostatní figury?  Jací pěšci a jaká pole jsou slabá?

Zkušený hráč tyto úkoly zvládne rychle a automaticky. Kdo je dělá bez chyb a rychleji, ten vyhrává.

 

Napsat komentář