Zápas Velehrad – VlčnovC

  

 

 

 

Dobrý den, jmenuji se Moštěk Jan a popíši vám nedělní zápas mezi Velehradem a Vlčnovem C. Tak na začátek, pro Vlčnov to byl důležitý zápas, jelikož drží zadní vrátka a záchranu ve vyšší soutěži Vlčnova B, takže kapitán nenechal nic na náhodou a postavil podle mě tým snů (dream team), já jsem upřímně myslel, že hraji za Jirku Koloucha, který si vzal volnou neděli a nakonec právě hrál na 1.desce eso týmu Milan Flekač, takže jsme byli rozhodně horkými favority na vítězství a můj typ byl, že vyhrajeme 6:2 pro Vlčnov, nakonec jsem se spletl o jednu půlku a Vlčnov C vyhrává 5,5 – 2,5 a drží stále 1.místo v tabulce.

Nyní vám popíši jednotlivě, jak se hráli všechny šachovnice, nemám partiáře, takže uvídte pouze mou hranou pozici, možná se pokusím nějak postavit po paměti i pozici Marka Kadlčíka, který zahrál závěrečnou část své partie s materiální převahou velmi pěkně…

1. šachovnice
Na této šachovnici hájil černé figury Milan Flekač, který zahrál své tradiční zahájení za černého Holandskou obranu a po určitém čase partie skončila remizou. Bohužel jsem ji skoro vůbec neviděl.

2. šachovnice
Na druhé šachovnici hrál velmi dobře bílými kameny Vlastik Oharek, který získal po záhájení prostorovou převahu na dámském křídle s tlakem a útokem na černého malou rošádu s fianchetovaným střelcem Sg7. Pak Vlastik tohoto obránce černých polí zkušeně vyměnil a stál podle mě s převahou a na výhru. Už bylo rozhodnuto a nevím z jakého důvodu, ale Vlastik vzal remis a mohlo se jet domů, ale rozhodně tuto partii mohl hrát na výhru a je škoda, že se mu moc asi nechtělo teda.

3. šachovnice
Na třetí šachovnici hrál černými Libor Ficenc a po nějaké chybě v zahájení stál doslova na prohru v oslabené rošádě, ale měl štěstí, protože se držel tak urputně a soupeř nehrál úplně ty nejlepší tahy a bohužel spěchal domů (do práce) a Libor získal cenný půl bod do naší sbírku. Doporučuji si tuto partie dobře rozebrat a vzít ji na páteční trénink a poučit se z ní a v dané variantě najít lepší řešení a lepší tahy v daném zahájením.

4. šachovnice
Na čtvrté šachovnici hájil náš tým Jan Ondrůšek, kde se mu soupeř po zahájení a rychlých výměnách skoro všech lehkých figur kromě jezdů černý se vylepšil a stál při nejmenším ve vyrovnané pozici, takže strategická remíza byl dobrý výsledek.

5. šachovnice
Na páté šachovnici hrál černými figurami Jan Javor, kde se hrála klasická anglická hra (tedy sicilská obrácenými barvami) a bylo vidět, že soupeř to hraje suše na remis a taky nejspíše spěchal domů, po výměně vznikla vyrovnaná pozice a kapitán zavelel můžeš vzít remis a stala se remis.

6. šachovnice
A na této desce hrál bílými pan Hala, který zkušeně ve střední hře získal figuru (upřímně jsem si toho ani nevšiml) a pak krásně přešel do vyhrané pozice se střelcem více a všechna bílá pole kolem černého krále byla slabá a partii nakonec v koncovce utahal a vyhrál.

7. šachovnice
Na 7.desce hrál černými Marek Kadlčík (kapitán týmu) rozehráli zahájení a v jedné fázi se jeho soupeř ve střední hře špatně rozhodl a Marek to viděl a okamžitě toho využil a získal figuru a měl dvojici střelců, která krásně mířila na bílého krále v rošádě a bílý se pak musel celý zbytek partie bránit. Pokusím se po paměti postavit nějakou pozici, ale nevím kdo byl na tahu.


Na tahu byl černý a Marek šel v pohodě Jf6 a pak partie dále pokračovala. Pokusím se postavit ještě skoro konečnou pozici.


A Marek v dané pozici zkušeně zahrál tah Dc6! dáme mu vykřičník a partii v pohodě tímto tahem ukončil.

8. šachovnice
Na 8. desce jsem hrál tedy já (Moštěk Jan) a po sobotní přípravě bílýma, která mi vyšla jsem partii po dvou rozhodujícich chybách soupeře vyhrál ve 20. tazích, úplně v pohodě jsem postavil zahájení a partie se mohla hrát měl jsem v této partii velké štěstí, že právě soupeř zahrál 2 hrubé chyby za sebou, ale to se bohužel někdy v šachové partii stává i u silných velmistrů. Tak se podíváme na první chybu soupeře na diagramu a pak vám ukáži i další a pak konečnou pozici a posoudíte sami, že bohužel už to nešlo slabý král a nehrající figurky se projevily.


Poslední tah bílého byl Je5 a soupeř zahrál první chybu vzal Jxe5?! (sporný tah), jelikož teď jeho Jf6 nemá moc rozumných polí a soupeř tedy uskočil Jg8 a přišly další aktivní tahy bílého…


Po tahu Dg4 je podle mě nejlepší moznost tah Kf8!? v poklidu pokrýt a hraje se dál, ale bohužel nakonec přišela ta druhá chyba tah g6?! a ten jsem z dálky počítal před tahem Dg4, ale říkal to asi soupeř nezahraje a nakonec se tedy tento tah stal a já začal počítat samozřejmý tah Sxg6! všechny možnosti černého a věřím, že ta pozice je už na pokraji krachu za černého, ikdy oběť nepříjme, jen to bude trvat delší dobu.


Kdo má nyní chuť může si započítat bílý nyní zahraje tah Sxg6! a černý zahrál rozhodující chybu a to tah fxg6?! nyní stojí bílý na výhru, kdo chce může si započítat a do komentáře napsat všechny varianty co černý může hrát… A hlavně jaký motiv tam má bílý po tahu černého pak Kf8, to je ta otázka???

Hodnocení celého týmu, celý tým hrál dobře snad jen jedna naše pozice stála hůř a to právě pozice Libora Ficence a jinak gratulace vítězům a to panu Halovi, Markovi Kadlčíkovi a nakonec tedy i první výhře zápasu mně Janu Mošťkovi. Co byly remisi byly v pořádku, kromě rychlé remisi Milana Flekače a pak možná zbytečné ztrátě bojovnosti Vlastika Oharka, který partii rozhodně mohl vyhrát, ale zápas už byl rozhodnutý a tak to asi nechtěl lámat přes koleno…

PS: Dodávám, že po dnešní rychlé hře jsem bohužel šachově ne zcela naplněn a tak se dívám na zajímavé blokované pozice Nimcoviče z knížky Blokáda a i se mrknu aspoň na jednu jeho partii z této knihy…

10 komentářů u „Zápas Velehrad – VlčnovC“

 1. I remise dnešního oslavence byla v pořádku, jsem přesvědčený, že skóre rozhodovat nebude,
  Vlastiku, vše nejlepší !!!

  Odpovědět
 2. Honzo, díky za pěkný článek. Pamět´máš skvělou přesně takto ta pozice byla.Já jen dodám ,že remis Milana byla na můj rozkaz a kapitán se poslouchat musí.!!!Díky kluci za týmový přístup k zápasu.

  Odpovědět
 3. Vyšla nám taktika, rozhodnout zápas na zadních šachovnicích.
  Chválím Marka za domluvení sestavy, za řízení zápasu a hlavně za dobrý výkon a důležitý bod, v těchto dnech má formu, v pátek porazil v oddílovém přeboru Honzu Ondrůška.
  Pochvala všem za přesný nástup k utkání v mikinách.
  Obdivuji domácí, kteří mají na soupisce jen 11. hráčů a nastupují vždy v osmi, v čele panem Keglerem.

  Odpovědět
  • V pátek jsem se díval na partii Marek – Ondrůšek a Marek odmítl nabídku remízy, utáhl prostor na maximum a otevřel křídlo….moc pěkná partie, kde Marek ukázal že se zlepšuje….Když vezmu v potaz že Ondrůšek je stále silný Vlčnovský hráč, tak pro Marka pěkný a motivující bod…..

   Odpovědět
 4. Já si myslím, že na mé partii není co rozebírat. Stačí říci, že jsem udělal chybu v tom, že jsem si ve skandinávské nechal střelce oharka :-). K smíchu to není, ale snad si to do smrti budu pamatovat.

  Odpovědět
 5. Blahopřeji družstvu a jsem rád, že nám ve Vlčnově roste silný šahista, Honza Moštěk na sobě maká a možná strhne sebou i další, ale když se Honza zlepší tak, aby mohl hrát pravidelně za A tým, tak to bude největší úspěch tohoto ročníku. Každý hráč, který na sobě maká, bude velkou posilou v budoucnu…..!

  Odpovědět
  • Díky za kladné hodnocení, ale v této partii mi to soupeř hodně usnadnil a bylo rozhodnuto za hodinu hry… A tato partie podle mě není ukázka šachové síly, ikdyž je jasný, že se musíš ve správný čas rozhodnout jestli tam ta oběť je a spočítat jestli vychází…

   Odpovědět

Napsat komentář