Devět jednou ranou, aneb devět diagramů jedním článkem.

 

9 diagramů, 9 výzev a 9 šancí na pěkný trénink. Některé jsou lehčí, některé těžší a u některých to nesmíte vzdát, protože na konci na Vás čeká odměna v dobré pocitu, že jste si pěkně potrénovali, že jste udělali dnes něco pro sebe a pro to, aby ste hráli lepší šachy. Říkám hráli, ale myslím tím i počítali, viděli a cítili tu energii co tato hra nabízí. Můžeme si říkat, je to jenom hra, něco jako “ Dáma “  anebo něco jako “ piškvorky“ ale můžeme si i říkat, že ponořením do této hry, se dostáváme do jiného světa, kde starosti toho reálného světa jsou nepodstatné. Co je podstatné je najít ten nejlepší tah, ten nejsilnější úder a jak to říkal Bobby Fischer, jde o to slyšet jak soupeři praskají kosti. 

 

Začneme mírně těžšími diagramy, nejsou tak těžké na taktiku, ale na odhodlání hledat jakoukoliv obranu soupeře, jsou tam okamžiky kdy si můžeme říct “ je to jasné“ ale to je moc snadné. Zkusme se malinko potrápit a hledat  a možná vynalézavě počítat obranné tahy soupeře, protože i toto je trénink, možná ten nejtěžší……vidět tahy soupeře!

 

Pěknou zábavu, pěkný trénink….Petr

 

 

 

 

 

 

 1. na tahu bílý a samozřejmě tahem Dc2 bílý vyhraje, ale dokážete spočítat první tah bílého Vxc6 a říct jestli je správný a nebo není? Jestli je tam mat a nebo není a jestli náhodou po tomto tahu to bílý i neprohraje? Poradím, je důležité vidět tři varianty černého, pro správné vyhodnocení a odpověď!

 

  2. Toto je z partie Karjakin – Malinin z roku 2002 a jeto takový test vaší výkonnosti. Protože ač je černý vždy blízko matu, dokáže poměrně dlouho kličkovat a tedy je na Vás, jak daleko to dopočítáte. Já osobně jsem viděl mat 5. tahem ale neviděl obranu ve 4. tahu a tak jsem tento diagram nevyřešil úplně správně, pro toho kdo to chce celé spočítat, tak poradím že při nejlepší obraně je mat 9. tahem. Je to zkouška trpělivosti, koncentrovanosti a není to těžké, jde to…..Na tahu bílý a bílý vyhraje

 

3. Pěkný, lehký a když budete chtít tak i těžký. Můžete propočet ukončit po 3. tahu že je neodvratný mat a máte pravdu a máte diagram vyřešený a nebo si s diagramem pro radost můžete víc pohrát a nacházet tahy černého, kdy černý protahuje dobu, než dostane mat a na konci musíte vidět správný tah. Takže je to poměrně lehké, ale jak těžké to bude to záleží na Vás……..Na tahu bílý a bílý vyhraje

 

4. Konečně lehký, pro radost. Na tahu bílý a bílý vyhraje poměrně rychle a poměrně pěkně.

 

5.  Jakoby ty první diagramy byly těžší a teď jdou lehčí, ale takto přesně má být. Diagramy na trénink mají být lehké, proto aby jste trénovali postřeh, rychlost a přesnost a těžké, aby Vás nutili počítat dál, do větší hloubky a překonávat Vaše limity. Takže tento lehký, na tahu bílý a bílý vyhraje… 

 

6.  Tak jo, lehký ale pěkný. Z partie Kasparov-Browne, Banja Luka 1979 a to tady píši, protože je dobré počítat taktiku, protože nevíte kdy se Vám to bude hodit……Na tahu bílý

 

7. Na tahu černý a další důvod proč řešit taktiku každý den. Protože každým novým vyřešeným diagramem se Vaše výkonnost zlepšuje, vidíte víc, vidíte rychleji a i když si možná řeknete, že toto se ve Vaší partii stát nemůže, tak mi věřte že Váš mozek si vše co prožije, vidí a zažije ukládá a je připraven vše co má v sobě kdykoliv použít, tedy i tyto diagramy!   

 

 

8. Na tahu černý a věřím že jej dáte. Pozor, ale je to 8. diagram a únava může pracovat, i tak možná úmyslně ty těžší diagramy byly první a teď v závěru jdou ty lehčí…..

 

9.  Poslední diagram, na tahu bílý. Tak přeji hodně štěstí…..

 

 

 

Tak co, jak to šlo? Napište komentář a nemusí to být jen řešení, ale i pocity z toho co Vám tento článek dal a nebo vzal:)…..Nezapomeňte, že na našich stránkách je každý den něco nového a že stojí za to je číst!

 

Petr

 

4 komentáře u „Devět jednou ranou, aneb devět diagramů jedním článkem.“

 1. Nechtěl jsem aby to bylo moc lehké a nechtěl jsem aby to bylo moc těžké……tak snad se to povedlo:)…..zítra turnaj na Kurniku a někdy příště zase mrkneme na diagramy:)
  Petr

  Odpovědět
 2. Vyjma dvojky to slo-:) Dvojku jsem pocital z leva i z prava a nedopocital jsem se-:( asi to bude tou zimou venku-:)

  Odpovědět
  • U té dvojky byla pro mě výhoda, že jsem tu partii znal, navíc se do té pozice dostalo více hráčů, takže například 12. Jxg7 Kxg7 13. Sh6+ Kxh6 14. Dd2+ Kh5 15. g4+ Jxg4 16. fxg4+ Dxg4+ 17. Kh1 d6 18. Se2 s výhrou bílého. Mat 9. tahem by tam dle mého názoru neměl být.

   Odpovědět

Napsat komentář