Rozhovor s novopečeným mistrem ČR – David Kaňovský

 

Svatopluk Svoboda je hodně silný hráč, ale troufnu si říct, že všeobecně známé šachové jméno to úplně nebylo. To se však radikálně změnilo, když 18. nasazený hráč letošního přeboru vypálil rybník všem velmistrům. Nečekaného vítěze jsme krátce vyzpovídali.

 

 

1) Jaké jsi měl ambice před turnajem? Napadlo tě vůbec, že bys mohl bojovat o medaile, nebo dokonce rovnou vyhrát celý turnaj?

Do Ostravy jsem jel s tím, že bych byl velmi spokojen, kdyby se mi podařilo přiblížit k mému umístění na MČR před dvěma lety. Tehdy jsem skončil sedmý. Mým skutečným cílem bylo ale uhrát si druhou normu mezinárodního mistra. Že bych mohl vyhrát celé mistrovství, o tom se mi před turnajem ani nezdálo 🙂 Vlastně poprvé, kdy mi došlo, že bych mohl skončit první, bylo až před osmým kolem.

Malík – Svoboda, 2. kolo, pozice po 17.Vxe5

Ve čtvrtém kole přežil Svatopluk „klinickou smrt“, kdy soupeři v divoké pozici odmítl remízu, aby vzápětí zahrál prohrávající chybu 17…Sd5? (místo správného 17…Sf8!), leč bílý potrestání nevyužil a zahrál 18.Vae1? Po 18.De7+ Kg8 19.Jd4+- by vynuceně získal figuru zpátky a měl by se dvěma pěšci navíc jasně vyhranou pozici! Takto ovšem černý po 18…Vhe8 19.Ve7+ Vxe7 20.Dxe7+ Kg8-+ schoval krále do bezpečí a brzy uplatnil materiální převahu k výhře.

2) V sedmém kole jsi se skvěle připravil na průběžně vedoucího Vojtu Zwardoně. Bavili jste se po partii o jejím průběhu? Znal Vojta partii Navara-Plát z MČR 2017, nebo na ni spíš během partie zapomněl?

Bavili, dokonce jsme ji spolu hned po partii asi 15 minut analyzovali. Vojta bral prohru velmi sportovně. Říkal, že partii Navara-Plát 2017 znal, ale nepamatoval si detaily. Myslel si, že oběť kvality na g7 musí hlídat až o tah později. Když jsem bez přemýšlení zahrál 20.Vxg7! a 21.Vg1+ už věděl, že se nám povedlo partii Navara-Plát zopakovat. Nevím, zda můžu odkazovat, ale tuto partii jsem okomentoval zde: http://pansach.cz/partie141.html

Svoboda – Zwardoń, 7. kolo, pozice po 19…Vf8

Bílý zahrál vyhrávající oběť kvality 20.Vxg7!, což zahrál také Navara proti Plátovi na MČR v roce 2017 a rovněž minimálně deset dalších hráčů před nimi. Naprostá většina partií skončila vítězstvím bílého.

3) Klíčová pro Tvé vítězství byla zřejmě partie s Tomášem Krausem v osmém kole. Jak ses cítil při oběti na f3? Bál jsi se o svého krále, nebo jsi naopak v pohodě věřil obranyschopnosti své pozice?

Asi obojí: bál jsem se o svého krále, ale věřil jsem v obranyschopnost své pozice 🙂 Že obrana bude „v pohodě“ jsem si ale určitě nemyslel. Tomáš nemusel hrát provokativní 18…Jg4, já jsem zase nemusel tahem 19.h3 jít obětem vstříc. Myslím, že jsme s Tomášem na vzniku zápletek spolupracovali. Když jsem hrál 19.h3, neviděl jsem, že bych měl dostat mat, a zdálo se mi, že se mi povede králem utéct na dámské křídlo. Byla to ale velmi komplikovaná pozice. Uvědomoval jsem si, že jsem kdekoliv mohl cokoliv přehlédnout, takže jsem se opravdu bál…

Svoboda – Kraus, 8. kolo, pozice po 18.Sc3

Tomáš se pustil do silného útoku po 18…Jg4 19.h3 Vxf3 20.gxf3 Dxf3 21.hxg4 Vf8, ale po správném 22.Va2! nenašel remízové pokračování, bílý král utekl pryč z královského křídla a bílému zůstala rozhodující materiální převaha.

4) Před posledním kolem jsi měl luxusní bodový náskok, ale černé figury s velmistrem Kislinskym. Jak ses na tuto partii chystal? Je vždycky hrozně těžké hrát na remízu, když to člověku stačí na první místo…

Ehm, hrát „na remízu“ jsem nikdy neuměl. Možná to nesedí k mému šachovému stylu, nevím, ale ať dělám, co dělám, mé partie snad nikdy nespějí ke „klidné“ remíze. Říkal jsem si, že zkusím hrát tak, jak hraji vždy. Pouze při první rozumné příležitosti jsem chtěl nabídnout remízu. Trochu mě uklidnilo, když GM Kislinsky reagoval na sicilskou jeho oblíbenou Alapinkou. Možná ho pak překvapila varianta, kterou jsem nikdy předtím nehrál, 5…Jc6 a 6…Sf5. Reagoval totiž 7.Db3, což jsem nepovažoval za kritické. Pro tuhle příležitost jsem zhruba věděl, že zamířím do vyrovnané koncovky (Myslím 12…Dxb3, jenom ne „šílené“ 12…Dxg2!?, což hrál GM Navara proti GM Rausisovi v Ostravě 2014. Tuto jejich partii jsem viděl na vlastní oči, něco takového by teď ale mé nervy určitě nevydržely:)). Hned po výměně dam jsem zkusil nabídnout remízu a byl jsem nadšen, když ji GM Kislinsky přijal.

Kislinsky – Svoboda, 9. kolo, pozice po 12.Se3

Svatopluk zahrál jednoduše 12…Dxb3 a po 13.axb3 a6 14.Jd2 Jd5 zkusil nabídnout remízu, kterou bílý přijal.

5) Jak jsi oslavil titul a kolik jsi měl ten samý den gratulací? 🙂

Výhru jsem zatím oslavil s přítelkyní, která mi držela palce v průběhu celého turnaje. A několik oslav mě ještě čeká 🙂 Gratulací jsem měl snad stovky, zdaleka nejvíc v životě 🙂

6) V poslední době na sobě šachově hodně pracuješ, mimo jiné trénuješ s Robertem Cvekem. Máš třeba i ambice pokusit se o zdolání velmistrovské úrovně? Na MČR jsi splnil normu IM, je to Tvoje poslední potřebná, nebo Ti ještě nějaká chybí?

O titul IM určitě stojím, po MČR mi k němu chybí ještě jedna norma. S Robertem trénuji přibližně 3,5 roku a doufám, že naše spolupráce bude i nadále pokračovat. Vzhledem k tomu, že hraji jeden / dva turnaje do roka, myslím, že k titulu GM mám zatím dost daleko.

7) Jsou šachy Tvým hlavním „koněm“, nebo máš čas a prostor i na jiné koníčky? Máš časově náročné zaměstnání, nebo naopak dostatek času na šachy?

Kromě šachů prakticky jiné koníčky nemám. I šachy vlastně považuji za víc než koníček, takže když tak přemýšlím, koníček snad nemám žádný 🙂 Mám normální, „civilní“ zaměstnání na plný úvazek, k tomu učím matematiku na škole, kterou jsem vystudoval. Když k tomu připočtu šachy, a samozřejmě přítelkyni, s kterou žiji, na moc dalších věcí mi už moc času nezbývá.

Děkujeme za rozhovor a přejeme další podobné úspěchy jako v Ostravě!

Napsat komentář