Pěšcové formace – jeden testík……

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnes to bude o jednom diagramu a jednom zásadním rozhodnutí. Dnes to bude o pochopení, že máme často v jedné partii volbu a jen jedna cesta nás zavede k cíli a že lehká rozhodnutí jsou často ty nejtěžší….Proto potrénujte, poučte se a komentuj te tento diagram, jednou se Vám to v partii určitě vrátí!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

na tahu bílý

 

Otázka zní, kterého koně vezmete? Vezmete Je5 x Jg6 anebo Je5 x Jc6

 

a v čem je rozdíl??

 

 

 

Rozdíl je v tom, jaká pěšcová formace soupeři vznikne, tedy Váš dnešní úkol je vyhodnotit, kterou pěšcovou formaci chcete aby měl soupeř a proti které by jste chtěli hrát….Tady Vám nepomůže dokonalý propočet, ale vlastní uvažování nad tím, co je duší šachové hry….tedy pešec a pěšcové formace….

 

tedy chcete

 

a) aby měl černý pěšcovou formaci a7+b6+c7+d7+g7+g6

b) aby měl černý pěšcovou formaci a7+b6+c7+c6+g7+h7

Takové přemýšlení je pěkný trénink, protože Vás učí vidět, co často přehlížíme…:)

 

 

 

10 komentářů u „Pěšcové formace – jeden testík……“

 1. Já bych volil Jxg6. Pěšcová struktura na královském křídle černého je slabá. Majorita černého je na dámském křídle zatím hodně nevýrazná, zatímco bílý je na královském už dost našlápnutý. V dané pozici mi přijde, že se dříve vymění jezdci a černé věži bude chybět prostor. I případná pěšcovka by vzhledem k aktivitě bílého krále měla být lepší. Plus dvojpěšec na g-sloupci mi umožní v pěšcovce si vytvořit volného pika na h-sloupci. Po výměně na c6 věž ihned ovládla sloupec d a tím má černý možnost protihry.

  Odpovědět
 2. 1.Jxc6 – po tomto tahu černý přišel o pěšcovou převahu na dámském křídle (nevytvoří volného pěšce) [dvojpěšec je velmi nevýhodný pokud mají pěšci jít dopředu – útočit], zároveň přestane po dxc6 kontrolovat e6, příp. e5 pole. Jakákoliv koncovka je pak velmi výhodná pro bílého, čistě jezdcová nebo pěšcová pak prakticky vyhraná.
  Po 1.Jxg6 černý nadále kontroluje e6+e5, má pěšcovou převahu na dámském křídle. Zároveň po hxg6 je pro bílého problematické vytvořit na královském křídle volného pěšce [dvojpěšec je velmi výhodný v obraně]. Tento tah pak nemá prakticky žádný pozitivní přínos.

  Volte 1.Jxc6 🙂

  Odpovědět
  • Já bych volil také 1.Jxc6 ať už z výše (a správně) zmíněných důvodů o pěšcových formacích, ale ještě přidám nápad, že jezdec na c6 stojí rozhodně lépe než ten na g6, toho určitě neměnit za skvělého bílého z e5. Po Jxc6 bxc6 se navíc dá získat ještě více prostoru a iniciativy po 2.f5 Jf8 3.Ve7 a to je ten důvod, proč je dvojpěšec c tak slabý. Mohl bych ještě přidat pár hlubších variant, ale otázka byla položena jinak a proto odpovídám 1.Jxc6
   Pozdravy z Chile

   Odpovědět
 3. no a vidíš to a toto je přesně to co nemáme dělat……musíš přemýšlet dál…..jak to chceš hrát…..můžu ti napovědět že tak lehké to není…..tím neříkám, že jsi nevybral správný tah a nebo neříkám že jsi vybral špatný tah, ale celé uvažování je slabší.., tak to prostě nemá vypadat….musíš chtít víc..:)…Petr

  Odpovědět

Napsat komentář