Plesový nářez (zápas Boršice B – Vlčnov B)

 

 

 

Dobrý den, v dnešním článku vám chci představit zápas Krajské soutěže- západ co se vlastně všechno dělo a jak se to dostalo až do nářeze. Musíme začít sobotním dnem, kdy se večer v sobotu před zápasem konal ples sportovců, kde byli oceněni naše děti, což je parádní a dále byli na plese i hráči z B-týmu. A vstávání po plese nebylo úplně ideální, ale nakonec jsme to zvládli, jako týmový hráči a vyjeli jsme do Boršic. Strategie na zápas byla jasná snažit se neprohrát hned v zahájení a pak se uvidí. Jeli jsme hrát proti silnějšími týmu, to však nevadí, ale nesmí se prohrávat po výkopu, pak to soupeř už uhraje. Tak jdeme se podívat na jednotlivé partie. (Honza Moštěk)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na první desce jsem hrál černými já (Honza Moštěk), kde jsme po zahájení dostali symetrickou pozici, kde jsme rychle všechny figury vyměnili a dostali jsme pozici soupeř s 2 jezdci a já jezdcem a střelcem pozice se stále držela v remizových vodách a pak se partie dostala do této pozice, kde jsem byl na tahu a nevybral bohužel správné pokračování. A neříkám, že pozice za černého je vyhraná nebo prohraná, ale jedině v této pozici mohl černý něco zkoušet.

Můžete zkoušet podumat jak mohl černý ještě bílého zkusit trochu potrápit??? Co má nyní černý zahrát???

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na druhé šachovnici hrál bílými Milan Flekač, který v průběhu partie dostal svého soupeře pod časový tlak, kde soupeř měl nakonec, aby zahrál 40. tahů měl opravdu velmi málo času a přesně v tuto chvíli Milan soupeře dostal pod tlak neustálými hrozbami a napadáním až se nakonec soupeř spletl a partii Milan vyhrál.

Na třetí šachovnici hrál černými Vlastik Oharek, kterému myslím nevyšlo úplně ideálně zahájení černými a přehlédl jeden důležitý motiv a bohužel ztratil kvalitu a aby to nebylo málo černý král musel utéci z malé rošády až na pole b8 a věž na a8 černého si asi nezahraje. Samozřejmě tam byly rozhodně i jiné věci a Vlastik pod tlakem horší pozice se nakonec musel vzdát.

Na čtvrté šachovnici hrál bílými Tomáš Psotka, kterého musím pochválit a poděkovat mu, že hrál za tým, když se zápas otáčel pomalu do remizového zápasu. Je mi jen líto, že kvůli mně, kde jsem nevěděl jestli pozice je jasná remis má vzít nabídnutou remizu od pana Šaňáka. Nakonec jsme se rozhodli ještě chvíli hrát a když byla moje partie úplně v remizových vodách, tak jsem nabídl remis, ale bohužel pak již za nepříznivého stavu právě na této šachovnici. Ale hrál bílými výborně a dokázal hrál vyrovnaně se solidním hráčem.

Na 5. šachovnici hrál černými Karel Bartoš a bohužel tuto partii jsem moc neviděl nakonec jsem viděl jen koncovku jezdce proti střelci a na závěr měl soupeř 2 spojené pěšce na 6. řadě a vyhrál

Na 6. šachovnici hrál bílými náš Garry Jan Ondrůšek, který se opět dostal do zajímavé taktické pozice, kde se ve střední hře vyměnili dámy a dostali se do pozice s nestejnobarevnými střelci, kde měl Jenda 2 pěšce více. Ale ne v čisté pozici. Soupeř měl 2 pěšce a Jenda měl 4 pěšce, ale nestejnobarevní střelci třeba to remis je, ale bílý to může zkoušet, ale bohužel po tuhém a vyčerpávajícím boji dal Jenda jedním tahem pěšce a už měl jen 1 pěšce víc a nakonec tedy jasná remis. Škoda!!!

Na 7. šachovnici hrál Marek Kadlčík, který v zahájení obětoval pěšce a nakonec ho v průběhu mohl vzít zpět, což se nakonec i stalo a pak pomalu začal na soupeře tlačit a malou taktikou získal pěšce, kde pozice lepší rozhodně,ale v této pozici Marek nabízí remis a partie končí. Chápu tu remizu a díky průběhu zápasu, kde to nevypadlo, že to můžeme nějak otočit nabídl remis. Že se to nakonec tak otočilo zápas nikdo nečekal, což se někdy stane, ale nemá cenu si něco vytýkat.

Na poslední šachovnici hrál bílými náš předseda Petr Kadlčík, který nevím jestli obětoval pěšce v zahájení, ale nakonec měl 2 pěšce méně a nezdálo se mi, že za to něco má a mysleli jsme tedy, že prohráváme přinejmenším v zápase 2:0, protože jak jsem již popisoval i Vlastik stál hůře. Nakonec chvilka nepozornosti a soupeř si vlezl do taktiky a na konci varianty měl černý kvalitu méně, což se stalo tak v půlce zápasu, kde jsem hrál já, Tomáš, Karel a Jenda Ondrůšek a vypadalo to, že můžeme zabojovat o remis.

 

Zápas si myslím, že to byl dobrý jeli jsme hrát k silnějšímu týmu s tím, že budeme hrát, jako tým a když se nám to nepovede a prohrajeme tak můžeme hrát už sami za sebe. Všem děkuji za dobrou hru a komu se to nepovedlo tak v dalším zápase se to třeba změní stačí jen chtít bojovat a trénovat!!! 

SK Boršice B   TJ Vlčnov B
Havránek Michal V 1969 ½ ½ 1866 Moštěk Jan Z
Frýbort Pavel Z 1773 0 1 1959 Flekač Milan Z
Ludvíček Josef Z 1738 1 0 1764 Oharek Vlastimil Z
Šaňák František Z 1824 1 0 1538 Psotka Tomáš H Z
Náplava Petr 1858 1 0 1634 Bartoš Karel
Tománek Pavel 1625 ½ ½ 1712 Ondrůšek Jan
Volčík Stanislav 1752 ½ ½ 1178 Kadlčík Marek
Skalka Josef 1696 0 1 1450 Kadlčík Petr
  4 ½ 3 ½

 

5 komentářů u „Plesový nářez (zápas Boršice B – Vlčnov B)“

 1. Ještě k neděli… pozice na diagramu na boršických stránkách je po cca 50 tahu bílého. Ve 45. tahu jsem dostal dámu na f5 a byla to pro mě remíza, po zahájení jsem tak nějak přihlížel , jak soupeř vylepšuje svoje figury, až jsem se dostal do pořádného presingu, ve 26. tahu hraju f4 a soupeř bere mimochodem z éčka s tlakem po f sloupci, přesnou obranou jsem se zkonsolidoval a soupeř, který to měl předtím dobře rozehrané, nechtěl opakovat pozici, dovolil mně poměnit figury a od jeho 40. tahu …Sf8, 41.Se5 už jsem byl v klidu a lehce výměnami se dostal k 45.Df5 a pak byla má koncetrace rozmělněna, handrkováním se o pokračování a neuposlechl či neuvědomil si jsem pokyn k čekání na výsledek partie Honzy, udělal hloupý tah místo braní remize a 5h hry v tahu, podíval jsem se na to až dnes, hodil to i do stroje a po Df5 jsou všechna pokračování remizová pro křemíkového génia…
  co by hospodskému hráči mně hlasové projevy soupeře a okolí moc nevadí, to jenom k tomu posmrkovaní za těch pět hodin to bylo skoro 3000x(info pro boršické glosátory)
  Hlavně jsem si zahrál vážnou partii proti starému mistrovi a i přes výsledek to byla pro mě krásná neděle.

  Odpovědět
 2. Zdravím Vlčnovjáky 😉 Chtěl bych touto cestou poděkovat za pěkný a napínavý zápas, bojovalo se až do poslední chvíle a já sám jsem to viděl na 4:4 – že by rozhodoval zrovna pan Šaňák tím že vyhraje se nestává často (ještě jsem to neviděl). Škoda že jsem nemohl hrát kvůli neodkladným povinnostem, někdy za šachovnicí zdar !!

  Odpovědět
  • Díky. Kdyby to bylo tak, jak vypadala na šachovnicích materiální nerovnováha v náš neprospěch nemuseli být takové nervy až do konce, ale podle mě super výsledek a děkujeme za příjemný šachový den…

   Odpovědět
 3. Honzíku, asi myslíš d4+. Přehrávám si to na Fritzu, ale ukazujeme mi remízu. Zápas pěkně komentuje Michal na boršickém webu. Našel dvě možnosti, jak mohl vyhrát. Asi se shodneme, že se všichni snaží udělat v dané situaci to nejlepší, o to to mají horší kapitáni, že musí rozhodovat i za mužstvo. Líbí se mi, že si přiznáš, že šlo rozhodnout jinak, nehraješ si na mistra, jak již bylo mnohokrát řečeno, ve sportu se na kdyby nehraje !
  Michalovi se po pivu jen špatně brkalo, zítra se dovíme, jestli se našim borcům nepřihodilo něco horšího…

  Odpovědět
  • Ano v této pozici jsem se špatně rozhodl a dostal se kvůli tomu do problémů zase já. Neříkám, že je to za černého vyhrané, jak jsem psal ale už se výhoda nebo příjemnější pozice dostane na stranu střelce a to jsem chtěl. vytvořit v partii nesymetrickou pozici, aby byla na obou křídlech pěšci. Ale zahrál jsem to zle…

   Odpovědět

Napsat komentář