Obliba šachů ještě poroste, míní šachová legenda Polgárová

Judita Polgárová

Judita Polgárová| foto: David Neff,MAFRA

 
 
Sama již dva roky profesionálně nehraje, přesto se Maďarka Judit Polgárová v šachovém prostředí stále čile angažuje, například pořádáním vlastního festivalu v Budapešti. Bývalá mistryně světa si našla čas, aby se přijela „organizačně“ inspirovat do Pardubic na Czech Open.
 
 

 

Ovšem Polgárová už tuší, kdo by ji na pomyslném trůnu mohl nahradit. „Velmi se mi líbí mladá čínská hráčka Hou Yifan. Je opravdu výtečná, podle mého soudu je momentálně nejlepší světovou šachistkou.

 

„Pokud se mi má v nejbližší době někdo vyrovnat, pak je to ona,“ přiznává devětatřicetiletá dáma, která svůj první turnaj vyhrála v šesti letech. Polgárová se později, jako jediná žena, prosadila do první desítky světového šachového žebříčku. Ve své kariéře si přitom poradila s nespočtem mužských protihráčů.

„Nebylo moc žen, které hrály šachy na takové úrovni jako já, a proto to podle mě nebylo pro muže moc příjemné. Zvlášť když se mnou často prohrávali,“ říká s úsměvem Polgárová, kterou k šachům přivedli v útlém věku rodiče.

Sama už má nyní vlastní děti, které však k šachovnici „nepřičichly“.

Kromě pořádání zmíněného budapešťského klání Global Chess Festival se Polgárová věnuje i psaní knih a přednáškám o šachách, v nichž vidí přínos poznání pro široký okruh lidí.

„Šachy jsou skvělou variantou vzdělávání a v mnoha zemích světa jsou dokonce součástí vzdělávacího systému ve školách. I já sama mám v Maďarsku volitelný předmět pro děti, ve kterém se jim snažím předávat zkušenosti a používám šachy k chápání širších prostorových souvislostí. Suma sumárum si myslím, že popularita šachů v budoucnu ještě poroste,“ míní Polgárová, která díky cestování na různé šachové akce po světě poznávala odmalička odlišné kultury.

„Tím se rozvíjela také moje osobnost. To byl pro mě zřejmě největší dar,“ dodává Polgárová.

Zdroj: https://www.idnes.cz/sport/ostatni/rozhovor-judit-polgarova-sachy.A160721_2261068_sporty_tp

Napsat komentář