KS-západ Bojkovice – Vlčnov B

Na zápas s Bojkovicemi jsme nastoupili v silné sestavě a čekali jsme tuhý bod, ale říkali jsme si, že můžeme soupeře porazit. Jedna část týmu jela z UB ve složení hráčů Jaroslav Buráň, Milan Flekač, Libor Ficenc a Vlastik Oharek, posila našeho týmu super hráč a náš host z Velehradu Tomáš Psotka a poslední auto z Vlčnova ve složení hráčů Jan (Garry) Ondrůšek, Onda Podškubka a já (Honza Moštěk). Zápas v Bojkovicích začínal v 9:30 v přátelské atmosféře s našimi dlouholetými kamarády. Děkujeme za pěkné prostředí a bojovné partie. Dále v článku se podíváme na jednotlivé šachovnice. Nejvíce popíši svou partii, jelikož jsem ji měl nejvíce pod dohledem, tak se na to vrhneme.

Na 1.šachovnici hrál Jaroslav Buráň černými figurami, který získal černými po zahájení dobrou pozici s izolovaným pěšcem. Pozice byla po zahájení a v části střední hry vyrovnaná, ale soupeř ztratil hodně času v zahájení. Nakonec ve vyrovnané pozici kvůli dlouhé cestě domů přijal Jarda remis. Díky za jeho partii vím, že není lehké cestovat kvůli 1.partii přes celou republiku. Díky.

Na 2.šachovnici jsem hrál já (Honza Moštěk) bílými figurami a chtěl jsem konečně změnit mou dlouhou sérii remízových partií. V celé sezóně mám zatím bohužel jen 1 výhru v partii. Sice mě může hřát ta myšlenka, že jsem ještě neprohrál na vysokých šachovnicích, ale chtěl jsem mít lepší výsledky. Bohužel v této partii se to opět nepovedlo. Podařilo se mi stát ve střední hře dobře a k blížící se koncovce jsem dobře tlačil na dámském křídle, ale pak jsem přehlédl úplně špatně zpět tah jezdcem soupeře, po kterém má dáma nemá ústup. Tah jezdcem zpět jsem viděl v předešlém průběhu, ale v tu chvíli jsem na něj opravdu zapomněl, až jsem tah zahrál tak jsem si daného motivu opět všiml. Soupeř měl naštěstí málo času a já začal čarovat, jako čaroděj z Rigy (to se zase musím za to pochválit). Snažil jsem se každým tahem na soupeře tlačit a napadat jeho špatné postavení figur a hlavně černého krále. Nakonec to tedy může vypadat, jako zkušená oběť dámy, ale upřímně jsem to tak rozhodně nezamýšlel. Tahy jsem hrál v kritické pozici co nejrychleji a při prvním opakování tahů soupeře jsem nabídl remis. Nakonec jsem při rozboru partie zjistil, že šlo danou pozici ještě zkoušet hrát po taktickém obratu, který jsem bohužel nedopočítal přesně a zavrhl jej. Mohla vzniknout věžová koncovkce s pěšcem více na straně bílého!

 

Na 3.šachovnici hrál černými figurami Milan Flekač, který po záhajení měl pěšce více, jelikož soupeř hrál gambitové zahájení. Postupně vymněnil soupeři správně figury a šel do věžové koncovky s pěšcem více a s aktivnější věží a hlavně králem. Pak odřezal soupeřova krále, aktivizoval svého krále a už jen pomalu dotáhl svého volného pěšce do dámy a partii zkušeně vyhrál. Gratuluji.

Na 4.šachovnici hrál bílými figurami Ondra Podškubka, kterému se dnes bohužel nepovedlo vůbec zahájení a ve střední hře měl soupeř dvojici střelců a aktivnější figury. I-když byla symetrická pěšcová struktura figury černého byly o řád lepší a postupně tuto výhodu černý uplatnil a partii vyhrál.

Na 5.šachovnici hrál černými posila z Velehradu Tomáš Psotka, který hraje velmi dobré šachy se zkušenými soupeři. Dnes rozehrál opět dobře svou partii černými figurami a hrál vyrovnanou partii se svým soupeře. Partie se dostala do nevyzpitatelné dámské koncovky a zde se může stát opravdu cokoliv, i-když vypadá partie remizová. Nakonec Tomáš udělal v pozici poslední chybu a soupeř partii postupně vyhrál.

Na 6.šachovnici hrál bílými figurami Libor Ficenc, který bílými rozehrál vyrovnanou partii a chystal se postupně svého soupeře tlačit. Bohužel jsem celý průběh partie neviděl až koncovku, kde měl Libor o pěšce méně, ale dle výsledků pozici udržel a remizoval.

Na 7.šachovnici hrál černými figurami Vlastik Oharek bojovnou partii ve střední hře s nestejnobarevnými střelci. V jedné části partie měl o pěšce méně, ale nakonec se partie dostala do koncovky nestejnobarevných střelců se stejným počtem pěšců a partie nakonec skončila remizou.

Na 8.šachovnici hrál bílými figurami náš Garry Kasparov (Jenda Ondrůšek), který rozehrál zahájení velmi dobře a ve střední hře soupeře hodně zatlačil svými pěšci a figurami dozadu na královském křídle. Postupně soupeře tlačil a omezoval, získal pěšce navíc, bohužel v jedné části parti pozici nezarhrál přesně a soupeř postupně začal pozici otáčet. Nakonec partie skončila remizou.

7 komentářů u „KS-západ Bojkovice – Vlčnov B“

 1. Já souhlasím, že psát články veřejně musí mít i štábní kulturu a proto jsem za tuto kritiku rád, polepšíme se..Díky, Petr

  Odpovědět
 2. Souhlasím s Vámi, pane Romane, pokud jdu s psaným textem, jak se říká, s kůží na trh,
  tak bych se do očí bijících pravopisných chyb vyvarovat měl.

  Ale po pravdě, čeština je prevít a opravdu složitý jazyk, už bych se ho znovu nechtěl učit 🙂

  Odpovědět
 3. Čau chlapi, pokud budete chtít zkontrolovat pravopis, pošlete mi text ke kontrole.
  Na zakládce jsem měl z jazyka mateřského většinou za 2 a na gymplu 1 až 2, takže to dáme.

  A Romane, máš tam taky chyby:

  nezkutečné se píše neskutečné.

  tuhý bod je samozřejmě překlep (tuhý boj)

  ale ty články zvláště od (předpokládám p. Moštěk) jsou katastrofální! se píše:
  ale ty články, zvláště od (předpokládám p. Moštěka), jsou katastrofální!

  Takže pokud kritizuji, tak si zkontroluji nejprve svůj příspěvek.

  Petr Kičmer

  Odpovědět
  • Pane Kičmer, máte pravdu. Psal jsem to rychle a pak to nezkontroloval.
   A slovo jazyk mateřský (archaismus), se v běžné mluvě již nepouživá. Mateřský jazyk – zní lépe.

   S pozdravem Roman.

   K panu Kičmerovi : Opakující se chyby na této stránce jsou až příliš časté. Nechtěl jsem tím vyvolat nějaké pochybnosti nebo dokonce rýpat, ale podotknout, že by se to tu mohlo zlepšit. S přáním hezkého dne Roman.

   Vaše články čtu pravidelně a všimnul jsem si, že pan Moštěk studuje na Vysoké škole, pak tedy nevím co tam dělá, neboť s jeho pravopisem by nemohl projít ani 9. třídu !

   Odpovědět
 4. Dobrý den, ty chyby v tom článku jsou nezkutečné… třeba tuhý bod. Co to má být? Jste nejčtenější web Zlínského kraje, ale ty články zvláště od (předpokládám p. Moštěk) jsou katastrofální! Tolik chyb! Nebylo by špatné to dávat někomu na kontrolu. Jinak máte hezký web, ale tohle vám kazí vaši „IMAGE“.

  Odpovědět

Napsat komentář