První zápas roku 2020 TJ Vlčnov C

Dobrý den, dnes jsme sehráli první zápas roku 2020 a naším soupeřem byli hráči ze Starého Města přesněji tým Staré Město G, s kterými nemáme z minulosti dobré zkušenosti a nedaří se nám je porážet. Proto byla dnes postavena silná sestava (dynamitová). Zápas jsme hráli v šachové klubovně, kde jsme soupeře přivítali u nás a popřáli vše nejlepší do nového roku. A po úvodních slovech mohl zápas vypuknout.

Na 1.šachovnici jsem hrál já bílými figurami, kde jsem předpokládal za soupeře pana Horsáka, který dnes nedorazil a hrál jsem s mladým hráčem ze Starého Města Zelnitius Albert, kde u mladých hráčů se těžko bere jejich aktuální výkonnost a musíte hrát celou partii co nejlépe. Zahráli jsme zahájení a podařilo se mi mít malý náskok ve vývinu a přemístit většinu figur na královské křídlo, kde černý udělal malou rošádu. Nakonec jsem začal převádět po 3.řadě na královské křídlo i věž a snažil se na soupeře zatlačit, aby udělal chybu. Nakonec jsem se v kritické pozici správně zorientoval a zamyslel se v ten správný čas a našel jsem taktický obrat, po kterém jsem získal figuru, a nakonec partii dohrál do vítězného konce.

Můžete zkusit správně vyřešit pozici z mé partie BNT.

Na 2.šachovnici hrál černými figurami Jirka Kolouch, který zahrál zahájení a střední hru zkušeně a čekal na soupeřovu chybu. Nakonec soupeř v koncovce chybu udělal a ztratil důležitého pěšce a Jirka se dostal do bílého pozice a začal sbírat slabé pěšce. Nakonec spočítal správný přechod do pěšcové koncovky a vyhrál pěšcovou koncovku.

Na 3.šachovnici hrál bílými figurami Vlastik Oharek, který zahrál velmi dobře zahájení a ve střední hře získal prostor a soupeře pomalu tlačil, pokoušel se na soupeře zatlačit na královském i dámském křídle. Nakonec otevřel dámské křídlo ve špatný okamžik a jeho pozice s oslabeným králem na královském křídle nebyla nejlepší. Naštěstí partie se dohrávala, jako poslední a už jsme zápas vyhráli tak se hráči domluvili na remíze.

Na 4.šachovnici hrál černými figurami Libor Ficenc, který se dostal do stejné pozice, jako soupeř Vlastika. Bílý tlačil na jeho pozici a získal prostorovou převahu, nakonec začal soupeř správně otvírat královské křídlo černého, kde byl černý král. Libor se pokoušel ještě králem utéct na dámské křídlo, ale to vneslo do jeho figur velkou nesouhru a figury si překáželi, soupeř postupně na jeho pozici tlačil z pravé i levé strany, a nakonec získal pěšce a pozice se začala hroutit. Nakonec se Libor vzdal.

Na 5.šachovnici hrál Karel Bartoš proti silnému soupeři, a to jednomu ze synů velmistra Vlastimila Babuli, takže partie rozhodně nebyla jednoduchá. Soupeř Karla hrál pozici velmi obraně a vypadalo to, že chce černými remis. Nakonec skončila koncovka s nestejnobarevnými střelci, kde soupeř Karla zahrál pár přesných tahů a pozice skončila remízou.

Na 6.šachovnici hrál Jan Javor, který ve střední hře ztratil kvalitu a soupeř ho měl na lopatě. Tuto sezónu se mu moc nedaří. Naštěstí pro něj se soupeř vzhlédl k dámské koncovce a myslel, že pozici prorazí samotnou dámou a vyměnil věž za střelce a z toho vznikla dámská koncovka s oslabeným králem bílého, a nakonec přišel věčný šach a partie skončila remízou, takže první štěstí na naší straně.

Na 7.šachovnici hrál bílými pan Hala, který tuto sezónu hraje výborně, a to se ukázalo i dnes. V průběhu střední hry získal celou věž a stačilo už jen pokrýt svého slabého krále, aby černý nedal věčný šach a partii postupně vyhrát. A tak se i stalo.

Na 8.šachovnici se hrála velmi krátká partie, kde v zahájení a střední hře se vyměnila většina figur. Dále se vyměnili další figury a vznikla koncovka střelec proti jezdci se stejným počtem pěšců, takže remis.

 

Zápas jsme tedy zvládli dobře a vyhráli 5:3, a nakonec zkušeně vyhráli nad týmem ze Starého Města. (Jan Moštěk)

(Správné řešení: Dxh5! gxh5, Vg3+ Sg5, Sxg5! a bílý získá figuru navíc.)

 

1 komentář u „První zápas roku 2020 TJ Vlčnov C“

Napsat komentář