Byl to zážitek B-tým

Zdravím všechny, 23.02.2020 jsme hráli další kolo soutěže KS-západ a přivítali jsme hosty ze Starého Město, kde hráči z daného města hráli i proti A-týmu ve stejné hrací místnosti, jen v silnějším složení. Proti nám nastoupil tým Staré Město E a bohužel v tento termín nemohlo hrát hned několik hráčů základní sestavy. Byli jsme tedy rádi, že jsme postavili 8.hráčů což je super. V daném zápasu jsme byli rozhodně o hodně slabší tým, ale strategie byla jasná, kdy si zahrajete s takovými soupeři, hrajte svoje šachy (dobré) a kdyby se to pro nás vyvíjelo dobře, tak pak můžeme něco vymýšlet.

Nakonec super výsledek 4,5-3,5 pro hosty, ale musím říct, že to bylo opravdu potěšení dnes s touto sestavou hrát. Protože jsem opravdu cítil myšlenky našich hráčů, jak za partií makají a bylo to opravdu znát. Je to tedy můj osobní názor. Hráli se bojovné šachy a v jeden moment jsme mohli zabojovat o super výsledek 4-4. Chtěl bych tedy týmu říci, že takto se hrají šachy a hráli opravdu dobře. Že stál někdo hůř, ale pozici udržel nebo naopak lépe, ale nevyhrál nebo ani neremizoval v tomto zápasu nehrálo roli. Ale poprvé v této sezóně mně přišlo, že všichni makali na 110 %, jak to říká velmistr Cvek.

Na 1. šachovnici hrál bílými figurami Karel Vlach, který se v partii pokusil v o něco lepší a aktivnější pozici svého soupeře porazit v koncovce. Bohužel pro nás soupeř našel přesnou obranu, a nakonec už jsme se museli spokojit na 1. šachovnici s remízou.

Na 2. šachovnici jsem hrál já černými figurami, a jelikož jsem musel chystat ještě i online přenos během zápasu nečekal jsem úplně ideální výsledek. Ale po nachystání jsem se snažil hrát podle základních 2 pravidel. První pravidlo, co mi soupeř hrozí (takticky, strategicky) a druhé pravidlo, když chci zahrát tah co mi na něj soupeř zahraje, a tak jsem i hrál. Rozhodující byl moment ve střední hře, kde soupeř přehlédl mou aktivní možnost dámy. Po které jsem nezískal materiál, ale hodně času a před námi ještě 18. tahů. Nakonec se to projevilo, kdy po výměnách musel soupeř přejí do o něco horší pozice. Kde jsem měl taktický motiv, který jsem na poprvé neviděl a pak po delším zamyšlení jsem ho našel a partii po 3 tazích vyhrál.

Na 3. šachovnici hrál Tomáš Psotka, kterému se moc nepovedlo zahájení a neviděl jsem to s ním moc dobře. Ale právě on makal, za šachovnicí držel zuby nehty a v jeden moment soupeř udělal přehmat, dotkl se špatné figury a ztratil kvalitu. Náš hráč měl bohužel málo času, a nakonec po nabídce remizi partie skončila půlením bodů.

Na 4. šachovnici hrál černými figurami Garry (Jenda Ondrůšek), který hrál poslední partii zápasu a rozhodovalo se o výsledku 4-4. Ve střední hře stál pasivně, bohužel udělal přehmat a ztratil kvalitu. Pak se pokoušel pozici ještě držet, ale soupeř ho postupně tlačil do větší a větší pasivity, a nakonec Jenda svou partii prohrál.

Na 5. šachovnici hrál bílými figurami předseda Petr Kadlčík, který se vrátil před dnem z turnaje v Praze, kde v průběhu turnaje svými výsledky bojoval o 3.místo. Nakonec to nevyšlo, ale dnes si svou aktivitou zpravil chuť. Soupeř zaostal ve vývinu, přičemž měl pěšce více. Bohužel jeho král byl velmi oslaben a toho Petr využil svou aktivní hrou. V průběhu zápasu se mě ptal jestli má nabídnout remis a nakonec jsem zjistil, že vyhrál.


Na 6. šachovnici hrál černými figurami Marek Kadlčík, kde jeho partii jsem bohužel skoro vůbec neviděl. Nakonec skončila remízou, ale doplnit ji budou muset jiní hráči.

Na 7. šachovnici hrál bílými figurami Jan Javor, kterému se sice nedaří, ale dnes to vypadalo dost nadějně. Sice bylo blokované centrum, ale král soupeře nebyl v centru vůbec jistý. Nevím, jestli to bylo za bílého lepší nebo vyrovnané, tak dlouho jsem se nedíval, ovšem po špatném propočtu, kde Jenda ztratil figuru už to nešlo zjistit. Další partie, kde šlo zabojovat o remis a tím zvrátit zápas na 4-4. nakonec Jenda prohrál.

Na 8. šachovnici hrál černými figurami Jarda Pavelčík, který se dostal do koncovky nestejnobarevných střelců + věž. Kde držel věží 7.řadu a měl dobře postavené pěšce, král na 7.řadě sice pasivnější než soupeřův ve středu šachovnice, avšak daná partie se dala zremizovat. Jarda bohužel chtěl hrát aktivně, nejspíše si myslel, že to je nejlepší možnost, jak partii držet, ovšem v této situaci to chtělo, jak se říká stát na místě udržet nervy a tahat střelcem tam a zpět. Nakonec po aktivních výpadek rozhodla aktivita soupeřových figur, který je měl lépe postavené, kde získal 2 pěšce a bylo po partii. Škoda další dobrá partie, kde šlo změnit stav utkání na 4-4.

1 komentář u „Byl to zážitek B-tým“

Napsat komentář