Koronavirus – COVID 19 a šachy

 

„Nejstarší a nejsilnější emocí lidstva je strach, a nejstarším a nejsilnějším druhem strachu je strach z neznáma.“ (Howard Phillips Lovecraft )

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Informace k mimořádnému opatření

Šachový svaz České republiky

Aktuální písemné info z krajské hygienické stanice k mimořádnému opatření o zákazu akcí s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob:

„Probíhající akce se neruší. Akce, které ještě nezačaly, tak zahájeny nebudou.“

Takže MČR mládeže v Koutech nad Desnou a MS seniorských týmů prozatím pokračují dál. Samozřejmě za přísných bezpečnostních opatření, s hracími sály max. 100 osob a při zákazu diváků. O dalším vývoji situace budeme informovat. ( https://www.chess.cz/informace-k-mimoradnemu-opatreni/)

Slovenský šachový zväz na základe informácií z Ministerstva školstva a vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR a po porade s Antidopingovou komisou SŠZ ruší športové podujatia v jeho pôsobnosti v období od 10. do 23. marca 2020 a presúva ich termíny na neskôr, s tým, že ich v najbližšom období zverejní aj vzhľadom na vyvíjajúcu sa situáciu.

SŠZ tiež apeluje na krajské šachové zväzy, športové kluby a všetkých organizátorov šachových podujatí, aby rovnako tak čo najskôr zrušili v tomto období všetky športové podujatia v zmysle vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva a zároveň vyzýva hráčov, aby zbytočne neohrozovali svoje a cudzie zdravie účasťou na takýchto podujatiach, ktorých výsledky SŠZ nebude akceptovať ani na zápočty FIDE, či iných meradiel.  
 
Situáciu budeme naďalej monitorovať a informovať o jej vývoji vo vzťahu k našim športovým podujatiam, ktoré sú naplánované aj po uplynutí vyššie uvedenej lehoty.

https://www.chess.sk/index.php?str=spravodajstvo&od=0&detail=3327 )

Vyjádření ministerstva zdravotnictví ČR: 

S účinností od 10. března 2020 od 18 hodin se zakazují divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, ochutnávky, trhy a veletrhy, a to jak veřejné, tak soukromé, s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob. Zároveň se s účinností od 11. března zakazuje osobní přítomnost žáků a studentů na základním, středním a vyšším odborném vzdělávání a na vysokých školách. Dle ministra zdravotnictví jsou tato opatření v současné době na místě a zároveň dodal, že je nezbytné, aby byli lidé odpovědní a dodržovali základní hygienická pravidla. „Je důležité, aby si lidé častěji myli ruce, udržovali vzdálenost na cca 1,5 – 2 metry, vyhýbali se davům či větším shromážděním. Nedoporučujeme ani podávání rukou a jiný blízký kontakt.

https://www.mzcr.cz/dokumenty/mimoradna-opatreni-ministerstva-zdravotnictvi-zakazuji-konani-hromadnych-akci-na_18698_1.html

 * Dnes neumí nikdo říct na jak dlouho budou platná tyto opatření. Zavřené školy by měly být na dva týdny minimálně. Vše bude záležet na aktuálním vývoji v celé Evropě. Budeme-li se bavit o šachách a šachových akcích, březnové turnaje s účastí nad 100 lidí jsou určitě minulostí, dubnové akce je ještě předčasně rušit. Proto například můžu za organizační tým MČR Amatérů říct, že zatím přípravy na turnaj probíhají dle plánu. Nad plán zajišťujeme zdravotníka, který bude přítomen na turnaji a věříme, že COVID 19  bude brzy poražen. Když se situace bude zhoršovat, přeložíme turnaj na pozdější termín. Dnes ale stále platí, že termín se v termínu uskuteční. 

* Tento článek píši tady proto, aby organizátoři napsali do komentářů o svých akcích a informovali veřejnost o tom, jak to s nimi vypadá. 

2 komentáře u „Koronavirus – COVID 19 a šachy“

  1. Díky moc…Nejdůležitější je dnes zdraví. Aby se ta příšera zastavila a neohrožovala lidi. Šachy umí počkat. Uvidíme jak se bude situace vyvíjet. Ale jak říkám, nikdy bychom nechtěli ohrozit zdraví a proto teď vyčkáváme. Možná to přejde a možná ne.

    Odpovědět

Napsat komentář