O jedné omluvě a respektu.

Když to napíšu stručně. Přímý přenos z turnaje Kandidátů, sedmé kolo a Vojta Plát. Na závěr videa řekl věci, které do videa nepatřili. Veřejně jsem se omluvil a myslel si, že tím celá věc skončí. Omluvit se a uznat chybu, přijmout odpovědnost není podle mne známka slabosti. Tento příběh by tady mohl skončit, ale protože pokračuje a nabírá svůj život, jsem se rozhodl napsat mé názory. 

 Na Facebooku to opět vře. Myslel jsem si, že jednou omluvou zapadne prach nad tím co se stalo a život půjde dál. Jedni mi vyčítají to, že jsem Vojtu bral do přenosu. Druzí mi vyčítají, že jsme je zklamali a další mi vyčítají že se nemám omlouvat. Ta hranice svobody slova je tenká hranice mezi tím co je osobní názor člověka a co už může být útokem na někoho jiného. 

 

Takže Vojta v síle okamžiku reagoval na zprávy na chatu a řekl věty, které se mohly dotknout ostatních lidí. Video jsem smazal a veřejně se omluvil. Místo respektu za to, že jsme se k tomu postavili čelem jsem dostal sprchu nenávisti. Lidi veřejně hodnotí proč jsem si vybral Vojtu do přenosu a už nevidí, že to Vojta tvrdě odmakal a po šachové stránce to mělo úroveň. Nehodnotím to co se řeklo, ale hodnotím reakce na omluvu. Místo respektu jen sprcha nenávisti a zlosti. Zlosti na Vojtu, na přenos na politiku a na svět. Překvapuje mě, kolik je mezi námi zlosti a negativní energie. 

 

Robert mi říkal větu, že nemám číst komentáře. V každém negativním komentáři je kousek jedu a i když si to člověk nepřipouští ten jed se dostává do našeho nitra a pak tam škodí. Mě překvapuje opravdu to, že omluvou  a postavením se čelem k možnému problému se vyvolává zlost a negace. 

 

Nikdy jsem netoužil být vidět a slyšet. Chtěl sem dělat videa pro kamarády z Vlčnova a bavit se tím, jak hrají lepší šachy. Dnes  a nepřipouštím si to, můžu ovlivňovat stovky a možná tisíce lidí. Psát na novoborský šachový server a určovat co bude mít za články nejčtenější šachová stránka, sdílet na facebooku Robert a Petr šachy pro až pět tisíc lidí články a nebo až pro čtyři tisíce lidí natáčet videa je něco co jsem si nikdy neuměl představit. Psal jsem a říkám to, že jsem o tom nikdy netoužil. Vzpomímám si na první dny, kdy jsem si uvědomoval, že je něco jinak. Napsal jsem na facebook můj názor  a byla to taková lavina, že jsem nevěděl kam se schovat a nevystrčit hlavu abych o ní nepřišel. Ať to nezní nafoukaně, ale když si napíše Honza na facebook cokoliv neřeší to takové množství lidí, jako když já napíši dnes třeba omluvu na facebook. 

 

Chtěl jsem se omluvit a nic víc. Chtěl jsem se postavit k situaci jako chlap přímo a otevřeně. Za omluvu žádám respekt. Respekt za lidi co dělají ve svém volném čase pro šachisty dobrou práci. Respekt k lidem, co chybují ale umí se k chybám postavit.  Respekt k názoru. Respekt k životu.  

 

Děkuji, Petr Koutný

 

 

 

 

 

 

17 komentářů u „O jedné omluvě a respektu.“

 1. Nazor, ze v kazdem negativnim koomentari je kousek jedu je hrubym omylem. Je mnoho negativnich komentaru (myslim vseobecne, ne taky) bez jakehokoliv jedu. Jsou mysleny uprimne, formulovany zdvorile pro toho, komu jsou urceny muzou byt velmi inspirativni. Pokud si autor mysli, ze v kazdem negativnim komentari je kousek jedu, tak by se mnel nad sebou zamyslet.

  Odpovědět
 2. „Psi štěkají a karavana jde dál“.
  Oceňuji všechno co Petr dělá pro šach a oceňuji i jeho omluvu. Tečka.
  Toď vše. Standa M.

  Odpovědět
 3. Co Vojta řekl (respektive jak to prezentoval) bylo samozřejmě značně nevhodné. Ale daleko nevhodnější mi přijde rozmazávat to způsobem, jakým to Tadeáš Kriebel rozmazal.

  Odpovědět
 4. Nenechajte sa znechutiť výkrikmi hlupákov, treba ich ignorovať. Prenosy boli super a GM Plát ma príjemne prekvapil svojím komentovaním, malo to úroveň.

  Odpovědět
 5. Petře, máš mé uznání, za stáhnutí webu a omluvu. Nedej se otrávit lidmi, kteří nedokázali ani setinu toho, co ty! Přeji ti hodně sil do další práce a držím palce!

  Odpovědět
 6. Celkem mě mrzí, že někdo takhle vrhá špatné světlo na celý kanál/web.
  Ikdyž doufám, že někdo kdo sleduje/chce sledovat šachy si snad dokáže udělat vlastní názor.
  Přeji Vám silné nervy a snad se do pár dní situace uklidní.

  Odpovědět
  • Bohužiaľ vždy sa nájdu ľudia, ktorí budú na úspešných špiniť a navyše dávať výroky vystrihnuté z kontextu. Hlavne je mi ľúto, že špinia ľudia, ktorí by mohli urobiť pre šachovú komunitu veľmi veľa. Nechcú pomáhať, ale len špiniť. Špiniť je jednoducho jednoduchšie. Je to škoda, lebo mohli šach posunúť dopredu. Keby každý robil toľko, ako my robíme pre šach v Česku a na Slovensku, tak by to bolo super.

   Odpovědět
 7. Řešíte všichni hlouposti. Že ranař Vojta Plát řekl cosi ranařského, tak jako co? Co je na tom překvapivého?Fascinující je spíše Tadeáš Kriebel, který celou tuto pseudokauzu vyvolal. To nemá na práci nic jiného, než sedět 8 hodin na internetu a monitorovat kontroverzní výroky? Proč raději nešije roušky nebo nepošle pozdravy příbuzným, v této těžké době?

  Odpovědět
  • Snažit se hodit chybu na Tadeáše, a útočit na něj ve stylu „to nemá nic lepšího na práci“ je opravdu známkou ubohosti.
   Chyba je jen a pouze na straně Vojty Pláta, které jako námezdní síla říká věci, které si má nechat na svůj vlastní kanál a svůj vlastní facebook. Když nechápe, že na cizím kanále, kam je pozván, by měl respektovat zásady toho, kdo ho pozval, tak je to jeho problém.

   Odpovědět
   • Tu chybu udělal Tadeáš Kriebel. Když se mu nelíbí fatalistické názory Pláta, tak má Plátovi poslat dopis, že nesouhlasí. Nikoliv vylepovat přes půlku internetu zcela absurdní stížnosti, že ranař řekl něco ranařského. Nikdo si nevšiml, že by Plát nějak urážel Kriebela. Takže se to aktivistického Kriebela ani netýká. Ale co, univerzitním studentům zavřeli školy, tak asi univerzitní student Kriebel nemá co na práci. Kdyby místo 8-hodinového vysedávání na internetu třeba 8 hodin rozvážel jídlo do domova důchodců nebo šel pomáhat zdravotním sestřičkám, tak by udělal lépe. A vzato do důsledku se najdou evoluční biologové a přírodovědci, co by s Plátovými názory na přemnožení souhlasili.

    Odpovědět
 8. Pán Jan Carek je d…. . Nebylo lepší reakce než jste udělali (Petr). Petře, děláte mnoho pro naše šachy, vydržte! Vždycky se najde někdo s mindráky, to už neovlivníte. Dělejte dále to co děláte, držím palce! Nikola Šíma

  Odpovědět
 9. Jan Carek 27.3.2020 v 21:16

  Vážený pane Carku, nedá mi to, abych nereagoval na vaši poznámku. Takže:
  1. Pana Petra Koutného nelze vinit za názory pana Pláta. Pan Plát je plnoprávným občanem této země a je plně zodpovědný za názory, které veřejně vyslovil.
  2. Odkud víte, že omluva je neupřímná? Jste snad jasnovidec?
  3. Pokud kohokoliv zajímá můj názor na tuto udákost, pak je tento: Nazval bych to jako mnoho povyku pro nic. Řeč se mluví a voda teče. Kdyby toto nerozvířil jeden přihlouplý novinář, který se asi chtěl zviditelnit, jsem si jistý, že by se to nikde neřešilo. Já být na místě pana Koutného, který je dle mého názoru férovým a slušným člověkem, bych tak slušný nebyl a rozhodně bych se neomlouval za nic, na čem bych neměl žádnou vinu. Pan Koutný na události žádnou vinu nemá. A pokud by mě s tím někdo otravoval, asi bych ho poslal do dírky na dolním konci zad.
  4. Je pravda, že tyto názory pana Pláta, jsou v některých věcech oprávněné, nicméně, nemusel je při komentování partií prezentovat a způsobem, jak to udělal už vůbec ne. Do šachů politika nepatří. Stejnou, ne-li větší vinu ale nesou ti, kteří svými dotazy na chatu tyto jeho komentáře v podstatě vyvolali.
  5. Když čtu některé komentáře na FB, napadá mě parafráze na slavnou větu doktora Štrosmajera: Kdyby hloupost svítila, mnozí by zastínili i Las Vegas.
  A vy, pane Koutný, se nemáte za co omlouvat, vážím si vás i vaší práce pro nás slabší a slabé hráče a vykašlete se na ty hlupáky, kteří k vám chovají jen nenávist a zlost, že jste něco dokázal. Neúspěšní vždycky jen závidí a pomlouvají ty úspěšné, to tak bylo je a bude.

  Odpovědět
  • Pane Honzo…

   No vidíte že víte víc než já. Nikdo mě nenutil a věřte mi, že kdybych nechtěl nikdy nesmažu video z youtube. Nikdo mi nerozkazuje a neříká co mám dělat. Takže okolnostma omluva byla vynucená možná ve vašich představách. Neupřímná omluva je vás názor, stejně jak já si můžů říct, proč mě hodnotí člověk, který o tom vůbec nic neví, ale tváří se že je soudcem. Názor máte, Váš názor znám ale stydět se opravdu nemusím. Jestli vy se budete stydět za tento komentář, protože je mimo jak je vzdálený vesmír nechávám na Vás. Petr

   Odpovědět

Napsat komentář