Šachové masopustní veselí skončilo, Turnaj kandidátů přerušen. A dostanou se velmistři domů?

Poslední světová sportovní soutěž, která se na pandemií nového koronaviru ochromené planetě ještě hrála, byla zastavena. Mezinárodní šachová federace FIDE rozhodla včera ráno o přerušení turnaje kandidátů mistrovství světa na dobu neurčitou, protože by se již jeho účastníci nedostali domů. Ruská vláda totiž s platností od pátku 27. března přeruší letecké spojení země se světem.

 

 

 

 

 

 

Organizátoři v ruském Jekatěrinburgu tak časně ráno probudili šachové velmistry s pokynem, aby se rychle sbalili, jelikož se jim FIDE pokouší zajistit charterový let do Amsterodamu, aby nezůstali uvězněni v Rusku. 

Z osmi účastníků turnaje kandidátů bylo pět velmistrů ze zahraničí – dva z Číny a po jednom z USA, Francie a Nizozemska. Každého navíc doprovázel několikahlavý tým.

Otázkou však zůstává, jak se následně podaří šachistům dostat z Nizozemska až domů. Fabiano Caruana (USA) včera ráno tweetoval: „Turnaj kandidátů je prozatím ukončen. Nejtěžší část zůstává přede mnou: dostat se domů.“

Caruna ve čtvrtek večer na Twitteru označil cestování za frašku, charter do Amsterdamu měl zpoždění:

A obavy má i Číňan Wang Chao: „Během celého turnaje jsem se nemohl pořádně soustředit, protože jsem se obával, jak se budu dostávat domů. Nyní, pokud se mi vůbec podaří dostat se do Číny, budu na dva týdny někde zavřen v karanténě, je nemožné, abych ji strávil ve svém bytě.“

Smutný dárek k narozeninám

Turnaj kandidátů byl přerušen přesně ve své polovině. Po odehrání sedmi ze čtrnácti kol jsou v čele tabulky Maxime Vachier-Lagrave a Jan Něpomňaščij se 4,5 bodu. Za nimi je s odstupem celého bodu čtveřice Fabiano Caruana, Anish Giri, Alexander Griščuk a Wang Chao.

Poslední dvě příčky s odstupem dalšího celého bodu sdílejí Ding Liren a Kirill Alexejenko.

Podle rozhodnutí FIDE se turnaj kandidátů bude dohrávat – pravděpodobně opět v Jekatěrinburgu –, až se svět opět vrátí do normálních kolejí. Kdy, to je nyní pochopitelně ve hvězdách, každopádně už na prosinec je naplánován zápas o titul mistra světa mezi norským šampionem Magnusem Carlsenem a vítězem tohoto turnaje. Duel by měl být součástí světové výstavy Expo 2020 v Dubaji a jeho účastníci potřebují před jeho začátkem dostatečně dlouhou dobu na přípravu.

Rozhodnutí o zastavení turnaje kandidátů byl prezident FIDE Arkadij Dvorkovič nucen udělat v den svých 48. narozenin. Kromě nepovedeného dárku bude nyní muset čelit tvrdé kritice. Dle většiny totiž neměl turnaj ani začít. A těžko domýšlet, pokud se někdo z velmistrů v Rusku koronavirem nakazil…

Pořadatel na Turnaji kandidátů s rouškou. Šachisté i zástupci FIDE se ale...Pořadatel na Turnaji kandidátů s rouškou. Šachisté i zástupci FIDE se ale pohybovali bez ní.

 

Jako první se proti federaci postavil ázerbájdžánský velmistr Tejmur Radžabov, který na začátku března vyzval FIDE k odložení startu celého klání. Když to FIDE odmítla, Radžabov z turnaje odstoupil. Na jeho místo byl povolán coby náhradník Francouz Vachier-Lagrave, který je aktuálně na děleném prvním místě.

Druhým, kdo se ze stejného důvodu odmítl účastnit, byl bývalý mistr světa Vladimir Kramnik, který měl turnaj komentovat.

 

 V průběhu turnaje se velmi hlasitě ozval jeho účastník Alexander Griščuk, později se přidal i již zmíněný Wang Chao.

Atmosféře v Jekatěrinburgu nepřidalo, že u ruského velmistra Jana Něpomňaščího se objevily chřipkové příznaky. Zda jejich příčinou je vir SARS-CoV-2, není zatím známo. Že ale museli být ostatní z pokašlávajícího soupeře u stolu nad šachovnicí značně nervózní, není třeba dodávat.

Šachový vtípek nakonec?!

Poslední rezultativní partie turnaje, který byl ovlivněn pandemií nemoci COVID-19, byla symbolicky zahájena Winawerovou variantou francouzské obrany, která má v encyklopedii šachových zahájení kód C-19. Těžko říct, zda o tom v průběhu partie její aktéři věděli, nebo zda šlo z jejich strany o situační šachový vtípek.

Spíš to byla jen náhodná koincidence, ale přesto hezká.

Vachier-Lagrave a Něpomjaščij v závěrečné partii, kterou odstartovali kódem...Vachier-Lagrave a Něpomjaščij v závěrečné partii, kterou odstartovali kódem C-19.

 

V té poslední partii, kterou v úterý sehráli Maxime Vachier-Lagrave a Jan Něpomňašči, jsme byli svědky brutálního prolomení této varianty francouzské obrany a předvedl nám ho právě francouzský velmistr, který se tak bodově dotáhl na svého soupeře na průběžném čele tabulky, kde ho díky lepšímu pomocnému hodnocení dokonce předběhl.

Rumunský historik a šachista Olimpiu G. Urca na závěr neméně stylově přerušení turnaje po této partii glosoval se slovy: „Historie nás učí, že francouzské vítězství v Rusku by nemělo být slaveno předčasně.“

 

Zdroj: https://www.lidovky.cz/sport/ostatni-sporty/sachove-masopustni-veseli-skoncilo-turnaj-kandidatu-prerusen-a-jak-se-nyni-vrati-velmistri-domu.A200326_211637_ln-sport-ostatni_atv?

Napsat komentář