Co si myslíte dohrají se šachové soutěže u nás a když ne, pak co se bude dít?

Život se zastaví jen smrtí. I když takový polo život, jaký máme dnes je polovina žití a polovina nežití. Šachový život žije jen na internetu a až vše skončí, pak se budou sčítat ztráty a platit účty. Sponzoři budou mít své problémy a jejich ochota podporovat šachy bude ještě menší, než byla před touto krizí. Stát bude šetřit všude a na všem a každému z nás je jasné, že šachy budou trpět. Nezávidím budoucí život šachovým profesionálům a nezávidím i život lidí, co shánějí peníze do svých oddílů aby mohli hrát další šachové soutěže. Po tom, jak toto vše skončí může tady být úplně jiný svět. Svět, který nebude tím jakým býval.

Bude těžké plnit rozpočty extraligových družstev a bude těžké platit hráče v první lize a o to víc teď  a nebo vlastně potom budou oddíly přemýšlet, za kolik budou chtít žít ten jejich šachový rok. Hodně napoví rozhodnutí šachového svazu o tom, co bude s nedohranými šachovými soutěžemi. Jsou vlastně jen tyto možnosti – dohrát a nebo nedohrát. Tyto možnosti jsou možné, jen když nám to situace a okolnosti dovolí dohrát. 

 

Co bude, ale když se soutěže nedohrají? 

a) Soutěž se bude anulovat. Nikdo nepostoupí a nikdo nesestoupí. Ročník jakoby se nehrál. Na první pohled nejlepší rozhodnutí. V detailech špatné rozhodnutí z dalších špatných. Anulovat druhou ligu dvě kola před koncem? Říct sponzorům, že vše co platili se nepočítá? Říct hráčům, že vše o co bojovali neplatí? Kde potom vzít sílu vstát a bojovat znovu, když to nedává smysl? Možná začít ročník s body, které byli v tabulce a nehrát soutěž na 11 kol, ale teoreticky na 20 kol, když už byly kola odehrány v ročníku, který se možná nebude počítat ( jakmile se ale odhlásí jedno družstvo ze soutěže, už toto není možné). Ale začít od nuly je děsná představa! Osobně nevím, jestli bych chtěl další ročník hrát! 

 

b) Uznat ročník podle rozehrané tabulky? Do první ligy asi logický krok. Je odehraných děvet kol z jedenácti kol. Ale co když poslední dvě kola má sestupující družstvo nejlehčí los a velkou pravděpodobnost k záchraně? Co když průběžně vedoucí družstvo má před sebou nejlepší družstva a jejich postup by nebyl v žádném případě tak jasný, jak to vypadá dnes v tabulce? Co s extraligou? Ukončit extraligu  v polovině a říct posledním třem družstvům, že spadnou? Že daly do soutěže sta tisíce a že to bylo zbytečné? Ale když z extraligy nikdo nespadne, pak nemůže i nikdo postoupit….Je to labyrint a jak se z toho vymotat?

 

Nejlepší řešení a podle mě jediné řešení je soutěže dohrát! Klidně je dohrát v září a když to nepůjde tak v listopadu, ale dohrát! Do první ligy vše stačí odehrát jen dvě kola, při dobré vúli je to jen jeden víkend. Extraliga se dá odehrát za dva víkendy a nebo jako jeden turnaj za jeden týden. Jsme tedy maximálně týden od odehrání a dohrání soutěží. Anulovat soutěže a nebo nedohrát je špatné rozhodnutí a věřím, že se tomu tak nestane. Neumím si představit že by šachový svaz rozhodl o nedohrání soutěží. Věřím, že se soutěže dohrají a zatím nemám strach, že by se nedohrály. Doufám a věřím že se nebudu mýlit, když řeknu že se to dohraje! Neodhrát soutěže může vzít víc než jeden šachový rok. 

 

Ať to dopadne jakkoliv, pak účet který budou šachy platit bude drahý. Nebude tolik peněz v tomto sportu. Zmizí několik oddílů a myslím si, že budou se oddíly odhlašovat z vyšších soutěží. Profesionálové nebudou placeni tak jak jsou dnes zvyklí a spousta profesionálních hráčů bude muset chodit do práce. Poloprofesionální hráči si budou moct začít říkat amatéři a kluci co hrají nižší soutěže pak jejich odměna bude často dobrý pocit, že si zahráli šachy. Každý oddíl to bude mít jiné, ale každý oddíl bude hodně přemýšlet, kolik je bude stát další šachový rok. Velkou výhodu budou mít oddíly s mládeží. 

 

A možná to nakonec nebude tak špatné. Možná bude platit staré pořekadlo, že každé špatné věci je něco dobrého. Možná i ten náš šachový svět potřebuje svůj restart a nový lepší směr. 

 

Co říkáte vy? jaký na to máte názor? 

 

 

26 komentářů u „Co si myslíte dohrají se šachové soutěže u nás a když ne, pak co se bude dít?“

 1. Navrhuji udělit vyjímku a zbylá kola odehrát on-line prostřednictvím internetu. Technicky to není problém zařídit. Třeba nějaká škola, tam těch 8 hráčů rozdělit do několika místností, dát jim šachovnice a k tomu přizvat rozhodčího, aby dohlížel na regulérnost. Jiní hráči by mohli hrát z domova, pokud si seženou rozhodčího za svědka. Zároveň hráče požádat, aby nezneužívali situace a nesnažili se podvádět.

  Odpovědět
 2. Nevím, co k tomu napsat, žádná možnost není pro všechny ideální. Ale osobně si myslím, že omezení budou trvat dlouho, podle mě jsou ohroženy letní turnaje CzechOpen Pardubice a další..a dohrávat to, jakmile se uvolní může znamenat dohrávat to se strachem, že když někdo zakašle, kýchne… to nebudou šachy, ale nutkání co nejdříve to odehrát a odjet domů…. Asi bych byl pro několikrát zmíněnou možnost ukončení po 9.kole s postupy a sestupy, a Extraligu zkusit bez sestupů – tedy příští sezonu s více družstvy a urovnat to až v další sezoně…. Vždyt i žáci ve škole to ukončí bez toho aby probrali tolik látky co měli původně a budou to dohánět v dalším školním roce.

  Odpovědět
 3. Podle mě by se soutěže měly ukončit a uzavřít tak, jak jsou rozehrané. Postupy, sestupy, všechno jak je po 9. kole. Dohrávat v pozdních termínech je podle mě hloupost a anulovat by nebylo fér. Férovější mi přijde soutěže brát jako dohrané a kdo je na sestupující pozici, sestoupit. Kdo na postupující, postoupit. A to říkám jako hráč Vsetína, kterému by tímto rozhodnutím padla 2 družstva do nižší soutěže. Jediný problém je extraliga, kde je odehráno málo utkání a rozhodnutí o sestupu by bylo těžké. To bych na úrovni svazu řešil individuálně s příslušnými kluby – zeptat se Frýdku i Labortechu, jestli chtějí příští sezonu hrát extraligu (předpokládám, že ano, ale je možné, že třeba Labortech z finančních, nebo sportovních důvodů třeba chtít hrát nebude). Stejně tak bych se zeptal Líní a Poruby „B“, zda chtějí postupovat z 1.ligy (tipoval bych, že Líně postup chtít budou, ale Poruba ne, vzhledem k tomu, že jejich áčko by se v extralize udrželo). Další ročník extraligy by se mohl hrát s 12, 13, nebo 14 týmy, podle zájmu postupujících a sestupujících. První ligy by se hrály buď o 11, nebo 12 týmech. Z extraligy by pak tu další sezonu padlo víc týmů tak, aby o další rok později byl počet klasicky 12 týmů.

  Odpovědět
 4. Konec konců celou situaci v naší republice má v rukou náš kolega šachista
  FM Roman Prymula, tak snad se mu podaří nalézt vítěznou kombinaci v této nelehké partii !!!

  Odpovědět
 5. Ahojte, můj názor je, že všechny soutěže by se mohly dohrát. Možná by to šlo stihnout i za jeden víkend. O prázdninách se také hrají partie na turnajích v podstatě každý den. / někdy i více partií za den /. Pokud by to nešlo, tak bych vyhlásil výsledky (postupy a sestupy ) podle aktuálního pořadí. Myslím, že je to celkem spravedlivé, protože devět kol je cca 82 %, což je docela hodně vysoké procento. Extraliga je zcela specifická soutěž, kde je momentálně hodně neznámých, takže tuto soutěž bych řešil zcela individuálně. Podle mě se u některých jiných sportů, především díky obrovské a místy až nezdravé medializaci koronaviru, docela unáhlili a možná něco až zbytečně rychle odpískali. Šachu zdar

  Odpovědět
  • Dohrát jakýmkoli způsobem (v jakémkoli čase) „za každou cenu“, je to o mnoho sportovnější.
   Výjimku bych viděl jen kdyby se nesmělocestovat i v nové „školním roce“.

   Odpovědět
 6. V každém případě pokud to bude možné dohrát všechny soutěže. Včetně extraligy, koneckonců je to extraliga ČR a cizinci jsou pouze hosté. A i u extraligy stačí v podstatě dva víkendy.
  Samozřejmě pokud soutěže dohrát nepůjdou nedá se nic dělat, pak jsou na výběr pouze špatné možnosti které v každé soutěži někoho poškodí.

  Odpovědět
  • Za tohoto stavu se nedá hrát, nevěřím, že se za měsíc situace uklidní. Dalo to Petrovi moc úsilí. Snad by se našel
   termín pro odehrání na podzim do začátku soutěží . Můj názor, nerušit – odložit.

   Odpovědět
 7. Vše bude záležet na vývoji Kovit 19, jak dlouho nás bude soužit. Nedovedu si představit, že bych hrál v místnosti s obavou o nakažení, kde by stačilo, aby jeden kašlal. Proto podporuji snahu Koutného i Kadlčíků ,
  o přerušení soutěží, kvituji i uzamčení naší šachovny. Velmi správné rozhodnutí !
  S dohráváním soutěží to bude velice těžké, rozhodování šachového svazu musíme respektovat, i když jsme
  ve Vlčnově všichni pro dohrání, šance na postup do 1.ligy se nemusí opakovat. Termíny by se určitě našly.
  Jen , ať tu nemoc přežijeme !

  Odpovědět
 8. Což takhle dohrát zbývající kola na jednom místě ( např. v Praze ) během jednoho týdne ? Na kolik by přišlo ubytování a stravování hráčů si však netroufám odhadnout . Rozhodně by to bylo lepší řešení , než kdyby se soutěž nedohrála .

  Odpovědět
  • Petře souhlas….Stát bude podporovat ekonomiku, svaz by mohl podpořit soutěže a i kdyby toto celé zaplatil svaz a dohrálo se to a i kdyby všem zaplatil ubytování, bylo by to možná nejlepší řešení. Osobně jsem zvědav, jestli příjde nějaká podpora od svazu pro oddíly, i když odpověď asi znám…Petr

   Odpovědět
 9. Tuto otázku nejlépe může hodnotit svaz. A to z pohledu volných termínů tak i regulérnosti soutěže. Je pravdou, že je odehráno 9 z 11 kol což je velká porce, takže by to šlo uznat za uzavřený ročník. Je pravdou, že můžou týmy na předních i zadních místech tabulky mít nějaké výhrady. Ale to už se musí brát v tak vypjaté době, že vždy bude někdo poškozen. Osobně si nedovedu představit dohrávat regulérně soutěž, když vidím co se děje kolem nás. Jak dohrát soutěže, když mají mužstva ve svých řadách cizince a nikdo neví kdy budou uvolněny hranice a tým nemůže poskládat nejsilnější mužstvo. Je to zapeklitá věc. Já osobně bych byl pro ukončení soutěží a postupující i sestupující by se brali podle aktuálních tabulek. A jak budou vypadat týmy v příštím ročníku už záleží jen a jen na každém oddílu.
  Všem přeji pevné zdraví a šachu zdar.

  Odpovědět
  • Libore a co extraliga? Extraliga je jen v polovině a právě na ní záleží nejvíc…O vítězi je jasno, ale sestup po polovině soutěže?

   Odpovědět
   • Co se týká extraligy tak tam je to největší otazník. Je tam mnoho cizinců a nikdo neví kdy hráče pustí do republiky. Já bych zavedl model, že by nikdo z extraligy nesestupoval a jen by se postoupilo a soutěž by se na jeden ročník rozšířila. A dál by padalo míň týmů. Určitě by se vidělo podle přihlášených týmů.

    Odpovědět
    • Tohle mi připadá jako nejlepší řešení.
     Příští ročník se 2 účastníky navíc by šel rozdělit do dvou stejně silných skupin (2×7 účastníků jednokolově).
     2 první z první skup. + 2 první z druhé skup. = jednokolově či dvoukolově o titul se započátnáním výsledků ze skupiny.
     2 + 2 poslední ze skupin = o sestup – odbobný systém.
     3+3 zbývající buď už nic nehrát, nebo „cosi“ pro zábavu (nejde o titul či sestup).

     Odpovědět
  • Pro soutěže řízené pražským svazem by bylo nejlepším řešením započítat stav jak je.Zbývají dohrát jen dvě kola + odložené zápasy.Postup do 2.ligy stejně většinou vítězové přeboru odmítají,tak by se proti minulým ročníkům nic moc nezměnilo.Další alternativa je dohrát třeba v červnu nebo i v září.V Praze se o víkendu nehraje,pouze ve všední dny.

   Odpovědět
   • Nejde jen o (ne)postup do II.ligy, ale i o nižší pražské třídy – proto DOHRÁT!
    Pražské soutěže začínají později, tak dohrát lze snad i v říjnu.

    Odpovědět
 10. Myslim ,ze nie,rusi sa aj Olympiada a ta zrusila len cez vojny,cize je mimoriadna situacia a je uplne jedno ci je to fotbal,atletika, cokolvek alebo nas milovany sach je uplne nepodstatne v tejto situacii.

  Odpovědět
 11. Myslim ze sutaze by sa mali anulovat,termin sutazi je jasny roky a akekolvek posuny zrusit, videl som navrhy aj na jun/cerven alebo september/zari, by narazili na protest proti regularnosti sutazi,v tychto mesiacoch su uz ludia na dovolenkach.A postupovat a vypadavat podla doterajsieho stavu je tiez proti pravidlam,vzdy je sanca postupit aj vypadnut.Ak sa sutaze nedohraju do terminu posledneho kola,jednoducho tento rocnik zrusit.

  Odpovědět
  • Laco a není lepší to dohrát a třeba kdykoliv? Nejde podle mě říct, že se nehrálo když se hrálo už devět kol? Nejde říct, že devět kol nemá smysl?

   Odpovědět
  • A co byste řekl těm stovkám amatérů,kteří hrají nižší soutěže na úrovni krajů,přehazují si směny a praktika na VŠ (mluvím za Prahu) a po večerech hrají,vrací se domů po 22.hod.Sorry jako hoši a dívky,bylo celé na h…

   Odpovědět
   • Přesně tak….Myslet jen na extraligu je pěkné! Ale je tady tisíce amatérů, kteří utíkají od rodin, přehazují si směny po celý rok a pak jim to všechno vzít? Mě osobně by to vzalo kus radosti a kus šachového srdce a já osobně nevím, jestli bych chtěl příští rok hrát soutěže. Milan – absolutní souhlas! Petr

    Odpovědět
  • V současné době – 24.4.2020 – „svítá“ a bude snad možno v červnu soutěže dohrát.
   Pokud se něco stane a dohrání by možné opravdu nebylo, pak bych navrhoval, aby se soutěž dohrála na začátku příští sezóny a plynule přešla v další ročník se započítáním výsledků „dohraného loňska“, tj. hrálo by se se soupeři znovu, tedy došlo by k odvetám (se změnou domácího prostředí).
   Tímto způsobem by se nezahodila snaha hráčů a oddílů, sestupy a postupy by se uskutečnily za rok.

   Odpovědět

Napsat komentář