Dohrávat soutěže a nebo ne?

 

 

 

 

 

 

 

Máme návrh na douhrání soutěže. Máme navrhnuté termíny. Máme možnost dohrát ligy. A já chci napsat, proč je to špatný nápad tyto soutěže dohrávat. Budu mluvit o 2.lize a o termínu 27.6. a 28.6. 2020. Chci tímto článkem říct, že v situaci ve které jsme, nejsme připravení dohrát tuto soutěž

 

  * Je tady stále riziko nákazy. I kdyby se otevřely všechny obchody. I kdyby se otevřely všechny školy. Bude to stále mezi námi. Nikdo nezná lék. Nikdo neví jaké jsou následky. Nikdo neřekne, co to udělá s tělem po uzdravení, řekl bych po přechození. Protože o uzdravení bez léků, asi neumím tvrdit jako o udravení.

 • Hrát šachy v uzavření místnosti, čtyři hodiny naproti komukoliv je riziko nejenom pro mne, pro hráče z našeho oddílu, ale i pro soupeře a dokonce pro naše rodiny, protože každý má doma starší příbuzné. Z mé praxe vím, kolik je onkologických případů a možná v každé desáté rodině s tím mají zkušenost. Jsou tady astmatici a lidé po operacích, můžu zmínit těhotné ženy a je tady neznámý počet lidí, které denně náhodou potkám a oni potkají mě. 
 • Fair play soutěže je stejně rozrthána. Nemůžeme postavit naše hráče ze Slovenska, nemůžeme postavit nejlepší hráče, můžeme pak mluvit o férovosti soutěže? Co má říct Ořechov? Jak se má zachránit, když nemůže postavit GM Maníka a GM Pachera? 
 • Nezlobte se na mne, ale poslední víkend v červnu hrát šachy. Teda první víkend prázdnin, kdy každý přemýšlí kam s dětmi a jak jim zajistit hlídání jít na šachy mi nepřipadá zrovna jako mít možnost volby jestli rodina  a nebo šachy.
 • Navrhl bych soutěže nedohrávat. Pozor, netvrdím to proto aby Vlčnov postoupil. Dnes je mi úplně jedno, jakou bude hrát soutěž Vlčnov. Chci napsat možnosti, které jsou možné a možná, které jsou lepší, než dohrávat soutěže…Upřímně moc nevěřím, že budeme hrát soutěže i v září, ale to si nechme na září.

 

   – můžeme anulovat tuto soutěž, ale se zachováním bodů, které uhrály družstva tento rok a oficiálně to hrát na 22 kol. Tedy jakmile se bude hrát, bude mít soutěž před sebou ještě 13 kol. Vlastně by se nic nestalo. Pokračovali bychom ve stejných soutěžích, nikoho bychom nepoškodili a každý by měl šanci si to své uhrát sám. Jen by se nám soutěž protáhla na dva roky. Nic tragického by se nestalo .

 • Je tady možnost anulovat soutěž, pak ale jak vysvětlíte lidem, že to vše má smysl. Že má cenu shánět další rok peníze od sponzorů a hrát znovu od nuly. Podle mě nejhorší možnost. Osobně bych ještě přemýšlel, jestli bych šachové soutěže v ČR vůbec kdy chtěl hrát a chtěl dávat peníze do šachů. Radši bych je dal na fond na boj proti rakovině, než do soutěže která nehraje fér.
 • Je tady možnost uznat jak to je. Nesouhlasil bych s tím. Protože je to křivda pro zachraňující se oddíly, které přišly o šanci se zachránit. Může to být ovlivněno losem, kdy na poslední dvě kola máte papírově slabší soupeře a tedy pravděpodobnost záchrany.
 • Je tady možnost zahrát baráže. Myslím tím dva nejlepší z druhé ligy proti dvoum nejslabším z první ligy o postup/záchranu. Možná i o postup  a záchranu v extralize. Tady počítám, že se do toho nikomu nebude chtít jít, ale jako možnost to taky jde uznat.

Co bych ale hodně chtěl, aby svaz přes vedoucí soutěží komunikoval s oddíly. Zeptal se na jejich názory a poslouchal co si oddíly myslí. Jak oddíly vidí situaci a jaké mají názory a nálady. Rozhodnutí, které příjde bude mít velký vliv na to, jaký bude u nás šachový svaz a jaké oddíly budouc chtít hrát šachy v příštích letech. Nechci tady malovat konspirační teorie, ale teoreticky je možné hrát soutěže bez svazu, ale svaz nebude hrát soutěže bez družstev. Možná je nejlepší doba se začit bavit o soutěžcíh na další roky. Jak je vylepšit, jak je změnit, jak je družstvům víc zpříjemnit. Už několikrát jsem psal, že poplatky za start v soutěžích a pokuty zaplacené za nenastoupení hráčů by neměl dostávat svaz, ale měli by si je rozdělit oddíly v té soutěži. Ale o tom až zase někdy jindy.

 

Chci se Vás zeptat, jak Vy vidíte současnou situaci? Dohrát ano a nebo ne? Jaké je dle Vás nejlepší řešení?

5 komentářů u „Dohrávat soutěže a nebo ne?“

 1. Prepáčte, ale neexistuje riešenie, ktoré by každému vyhovovalo. Niekomu môže pomôcť, niekomu poškodiť. To platí u kandidátoch na postup a vypadnutie.
  1. Ligy boli plánované na nejaké obdobie. K tomu (a svojím enonomickým možnostiam) družstvá prispôsobili svoje súpisky i zorganizovali jednotlivých hráčov – platí to najmä u licenčných a dochádzajúcich.
  2. Každý si robil osobné plány, kde kedy s kým v danom čase bude – vrátane predplatenej dovolenky. To sú osobné podmienky.
  Organizačné:
  Nie každá liga je organizovaná rovnako. Na Slovensku v Extralige chýba záverečné trojkolo. V prvých a druhých sa hrajú víkendové dvojkolá – až na jeden prípad. Nižšie ligy – na Slovensku riadené krajskými šachovými zväzmi sú hrané v rôznych dňoch. Tretia v nedeľu a zvyšok – kde sa ako dohodnú.
  Podľa počtu účastníkov sú tieto súťaže hrané jednokolovo s prípadnou nadstavbou ak jednokolová verzia nemá dostatočný počet kôl, alebo dvojkolovo.
  Počet družstiev v lige je rôzny. Klasicky sú 12-členné. Reálne sú 7 – 23-členné (asi v tabuľke sú zlúčené 3 súťaže s 7 – 8-imi účastníkmi – viď jednu bratislavkú 5. ligu).
  Sú hrané na rôzny počet šachovníc (8, 6, 5, …).
  Momentálne sú niektoré ligy, resp. ich skupiny odohrané kompletne. Poväčšinou treba dohrať dve kolá, ale sú aj s viackolovým restami.
  A teraz teoreticky. Verzia, žeby boli ligy dohrané až po prázdninách (alebo na ich konci – nie všetky v jeden termín) už nastolená bola. Je otázkou, v akých zostavách (hovorím najmä o licenčných hráčoch, ktorí by mali byť motorom družstva a v to čase už možno budú mať dohodnuté účinkovanie v inom družstve). Lenže, … Nik nepovedal, aký dopad by to malo na organizáciu nasledujúceho ročníka – sezóny. Na naplnenie súpisky treba nejaký čas – treba rozprávať hlavne s možnými licenčnými hráčmi a dohodnúť sa na podmienkach (získať kvalitného kmeňového – prestup – je veľmi ťažké a zvyčajne to niekomu vadí (družstu z ktorého odchádza). Ibaže nie je jedno, či sme práve vypadli a tak niektorých licenčných pre nižšiu súťaž buď nepotrebujeme, resp. ju odmietnu hrať, lebo nebudú mať dostatočne kvalitných súperov, alebo sme postúpili a asi budeme potrebovať súpisku posilniť (musíme to zvládať aj po stránke ekonomickej).
  Mnohých hráčov toto nezaujíma, ale funkcionárov klubu áno a malo by aj funkcionárov šachových zväzov. O tejto chorobe vieme málo. Je to ale spojené s rúškami a respirátormi, prístrojmi na umelú ventilácii a pod. A to už je aj o biznise. Sú ochorenia, na ktoré umiera omnoho viac ľudí (AIDS, rakovina, chrípka. Nie zo srandy sme niektoré chorenia obmedzovali pomocou očkovaní. Až čas ukáže, ako to vlast Pravdou je, že sa to rýchlo šíri a ľudia umierajú. Mnohí si to uvedomia, až sa to dotkne aj ich rodiny alebo niekoho dobrého známeho.
  Nezávidím kompetentným – ale čakám na rozhodnutie. Nech bude akékoľvek, budem ho rešpektovať. Aj keď nám ligu zachráni, aj keď z ligy vypadneme. Ale musí byť pre všetkých rovnaké. Verím, že spolu s predchádzajúcimi diskutujúcimi sme problematiku objasnili dostatočne a že sa budeme venovať pozitívnejším aktuálnym problémom. Ďakujem.

  Odpovědět
 2. Minimálně by nezaškodilo provést pár automatických změn u dvojic (upřednostnit počtem bodů), pokud se mezi soutěžema nachází, které si svůj postup a sestup už zvládly uhrát během odehraných kol. Např. nahradit Vsetín B Kunovicema B, Adamov Kunovicema A. Moc toho asi nebude, ale aspoň něco.

  Odpovědět
 3. Upřímně Vaše články se nedají číst. Co se týká formy, je to literární odpad (neuvažuji část gramatickou). Po logické stránce si někdy odporujete a není jasné o co Vám vlastně jde – ve finále hájíte svůj subjektivní názor s tím, že uvádíte zavádějící informace na základě Vašich domněnek nikoliv všeobecně uznávaných prognóz. Což je dle mého názoru v této situaci více než nevhodné. Nemám nic proti Vaší osobě a činnostem kterým se věnujete, ale větám jako „Protože o uzdravení bez léků, asi neumím tvrdit jako o udravení.“ byste mohl věnovat více pozornosti. Tím pádem jsou takové články spíše iritující nežli podněcující k diskuzi.

  Odpovědět
 4. Muj nazor je, ze rozhodne nedohravat v cervnu a souhlasim s Petrem, ze to je pro sachove hnuti tak zasadni vec, ze by si to rozhodne zaslouzilo sirsi diskuzi se zastupci oddilu.

  Odpovědět
 5. Ahoj Petře, na jednu stránku máš pravdu v tom, že nevíme jak na tom bude coronavirus ke konci června v České republice. Ale na druhou stranu do konce soutěží zbývají povětšinou dvě kola (někde jen jedno kolo), tak mi přijde férové rozehrané soutěže dohrát, aby měly zachraňující se oddíly možnost se zachránit a družstva, která bojují o postup, aby měly možnost postoupit. Šachová sezóna je od října do dubna následujícího roku čili cca 6 měsíců. A nepřijde mi vhodné ji natahovat o další rok se stávajícími výsledky. Můj názor je ten, že coronavirus tady prostě bude – bude to nová nemoc. Jsem pro soutěže dohrát ke konci června. Bohužel je pravdou, že některé oddíly můžou mít problémy se sestavou, ale těm oddílům, kterým o něco v soutěži půjde, tak je na hráčích jak se k tomu postaví. Zda budou nebo nebudou otevřené hranice v červnu nebo až příští rok nikdo neví. Každý oddíl na to může mít jiný názor a každý hráč oddílu na to bude mít jiný názor. Žádné řešení není ideální pro všechny, ale vycházejme z modelu, že se jedná vždy o soutěže na jednu sezónu šachovou, proto bych soutěže dohrál.

  Odpovědět

Napsat komentář