SKALICKÝ ŠACHOVÝ FESTIVAL 23.08. – 30.08.2020

SKALICKÝ ŠACHOVÝ FESTIVAL 23.08. – 30.08.2020

Pěkný areál, co říkáte?

Již po 2. jsem navštívil tento skvělý turnaj, který se koná pravidelně na konci srpna. Letos jsme se vydali v 5-členné sestavě, konkrétně  – Jožka Mudrák, Petr Kapusta, Vlastík Oharek, Marek Kadlčík a já ( Ondra).

Já to měl velmi namáhavé 1. den, neboť po svatbě a ještě v rozpoložení a v dobré náladě z předešlého dne mi nebylo „úplně nejlépe“. No, prostě jsem měl ještě „nablikáno“ ze soboty a hned v 1. kole asi po 6ti tazích jsem nabídl remíz a soupeř ji přijal. Nakonec se ukázalo, že ta 1. remíza rozhodla o konečném umístění, neboť Bucholz jsem měl ze všech soupeřů v čele nejhorší.

Marek Kadlčík v 1. kole prohrává asi v 10. tahu, kde úplně bezmyšlenkovitě zahraje rošádu a nechá si dát vidličku na věž a dámu. Partii ještě chvíli tahá, ale beznaděje.

Vlastík v 1. kole svého soupeře krásně přehraje.

Ke komentování partií Jožky Mudráka a Peťky Kapusty se vyjadřovat nebudu, neboť nedosahuju takových kvalit, jaké mají oni. Za zmíňku  stojí třeba to, že Jožka vyhrával převážně černými, bílé figury byly letos prohrávající.

Peťka Kapusta hrál své partie jako na „ horské dráze“ – jednou dole a jednou na hoře. Vzpomínám si na jeho partii – asi v 6. kole, kde obětoval figuru za útok, kde ale nic nebylo. Soupeř mohl v klidu pokrýt a svou partii dovést do vítězného konce. To se však nestalo a Peťka vyhrál.

Průběh partií v C – turnaji. 2-9. kolo. U některých hráč se objevila nezkušenost a u některých asi únava a neznalost zahájení. Své o tom ví Vlastík, který proti panu Kubišovi dostal pecku v sicilské obraně.  Vlastík se musí naučit nějakou variantu, ve které si bude 100% jistý.

Vlastikovi partii se mi ale líbili, soupeře dokázal přehrát, v mnoha partiích stál lépe, někdy dokonce už i na výhru, ale asi únava se dostavila. Jeho hraní bych ohodnotil asi 6 bodů z 10, kde opravdu dokáže zahrát velmi dobře, ale i velmi špatně. Chce to asi více tréningu a hlavně si nastudovat zahájení!

Marek Kadlčík odehrál turnaj velmi bídně, nedařilo se mu a taky z pracovních důvodů 2 kola neodehrál. Marku chce to více bojovnosti a trpělivosti !

Trochu více rozeberu své partie…

V pondělí 24.8.2020 se konala dvojkolo. Kde jsem černými figurami hrál proti Novomeské Karin, kde jsem ji přehrál v sicilské obraně. Ve 3. kole jsem chytl Martina Drábka, zvolil jsem tah c4. tuhle partii jsem mohl klidně prohrát, neboť jsem stál na prohru. Martin to ale neviděl a pak už jsme diktoval hru já, nejprve jsem získal volného pěšce a následně i figuru.

Ve 4. kole jsem hrál s černými proti Martinu Hrdličkovi, zvolil jsem sicilskou c5, a6 a Martina jsem přehrál.

  1. kolo – Ivan Kubiš, já hrající s bílými figurami, jsem zahrál d4. Partii jsem hrál bez rošády, kde jsem trochu riskantně zahrál Vg1 a následně g4. Černého jsem dostal pod tlak a získal dámu. Následně se soupeř vzdal.
  2. kolo Sperat Nicolas ( francouz), v této partii se nic zajímavého nestalo. Remíza asi ok. Jen podotknu, že Nicolas turnaj vyhrál.
  3. kolo – Rakovský Jakub – konečné pořadí – 2. místo. Sicilka opět varianta s a6, soupeře přetlačuji, získám volného a-pěšce, stojím lépe, pěšce ztratím, ale mám lepší pozici. Pomalu zvyšuji tlak a získávám 2 pěšce. Dohrávám o půl 9, cca 70- tahů. A mám 6 bodů. Nyní jsem na 2. místě.

V 8. kole, já a Rosol Philip,( Rakušák – 10let.) Výborně zahrál. V partii se nic zajímavého nestalo. Remíza asi dobrá.

Nyní jsem dělil 1. místo právě s Philipem, a 3. místo Sperat Nicolas.

V posledním kole jsem chytl Simonou Bochničkovou. Simona hraje velmi dobře a má nastudované zahájení – těžký soupeř. Varianty byly následující. Když vyhraji, jsem nejhůře 2. Když prohraji, jsem nejhůř 2 až 5, ale stala se ta nejhorší varianta. Se Simonou jsem remízoval, (horší pozice). Jakub Rakovský svou partii vyhrál a měl 7. bodů stejně jako já, ale lepší Bucholz. Philip remizoval a taktéž měl lepší Bucholz. Nyní jsem byl na 3. pozici. Jako poslední dohrával svou partii Sperat Nicolas, kdyby vyhrál je 1., kdyby prohrál je až 5. Partii nakonec vyhrál, ale soupeř přehlédl jednoduchý trik. Škoda já bych byl 3 a na bedně! Tak jsem skončil až 4. Turnaj se mi ale povedl. Ani jednou jsem neprohrál a zahrál jsem si slušně. 4. místo ok – spokojenost.

Na závěr bych chtěl poděkovat pořadatelům za výborný turnaj. Rovněž patří dík i Tomáši Danadovi za skvělý pobyt. ( Někteří rádi budou vzpomínat na Denise – Vlastik a Jožka – chichi)

 

Ještě chci poděkovat Petru Koutnému, za skvělý přenos, za analýzy partií, za rady,.. Díky Petře!

 

Co víc říct? Turnaj skvělý, skvělá parta, příští rok znovu! Šachům zdar a Vlčnovu zvláště !

 

Ondra Podškubka

1 komentář u „SKALICKÝ ŠACHOVÝ FESTIVAL 23.08. – 30.08.2020“

  1. Gratuluji, výstižné, ale “ Denis, Denis, kdo je kurva Denis „. ( Těžkej Pokondr ).
    Bylo to super, trávu plně nahradil Denis a Igorrr 🙂 .

    Odpovědět

Napsat komentář