Nošení roušek při šachové soutěži a tréninku

 

 

 

 

 

 

 

 

V článku naleznete důležité informace, kdy máme správně při šachové partii nebo při tréninku mládeže nosit správně roušku.

V souladu s mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví, které platí od 10. září – odkaz zde – nemusí mít šachisté během tréninků a partií nasazenou roušku. Po skončení partie se hráč podle pravidel stává divákem, přičemž na ty se výjimka nevztahuje a ve vnitřních prostorách mít roušku musí.

Prozatím je nejasné postavení rozhodčích a zda hráč má mít roušku v pauzách mezi partiemi během jednodenního turnaje v bleskovém či rapid tempu (v mimořádném opatření jsou uvedeny „soutěže“, nicméně výklad není příliš zřejmý). V minulých měsících vždy po změnách ze strany ministerstva postupně během pár dnů proběhl upřesňující výklad ze strany Národní sportovní agentury nebo České unie sportu. Vyplatí se tedy sledovat web https://www.cuscz.cz/. Jakmile bude výklad ministerského opatření daný a zjistíme více informací, tento článek aktualizujeme.

(Článek převzat z Šachového svazu)

6 komentářů u „Nošení roušek při šachové soutěži a tréninku“

 1. Přesně tak. Takových hracích místností, které jsou malé, stísněné a ještě tam není možnost větrat je myslím povíce. Navíc teď u zpravidla několikahodinových partií to nemusí mít úplně dobrý dopad…

  Odpovědět
 2. Zvlastni interpretace vyjimky ministerskeho narizeni nasim svazem, ktera stavi noseni rousky sachisty do stejne roviny jako u udychanych fotbalistu ci hokejistu.

  Takze kdyz budu napriklad sedet sest hodin proti nekomu pri sachove partii v mistnosti se stovkou dalsich lidi, tak rousku mit nemusim, ale na chodbe panelaku, kde jsem sam tak ano.

  Obdobne kdyz budu v praci na jednani s peti dalsimi lidmi v male meetingovce, tak ji mit musim, ale na celodennim rapid turnaji s dvemi stovkami dalsich lidi ne.

  Kdyz bude deseticlena hasicska schuze na pul hodiny tak rousky vsichni bez debat. Kdyz se budou hrat ctyri zapasy druzstev v nevetrane mistnosti v Brne na Stankove, tak zadny problem, jen si vsichni hezky sborove zakaslejme a pekne si vsechny bacily a viry vymenme.

  Vskutku konzistentni interpretace, presne v duchu toho ministerskeho epidemologickeho opatreni ;-(

  Odpovědět
 3. 1. Musíte všechno chápat? Co tak třeba teorie relativity?
  2. Bylo by lepší nehrát nebo přijat tyto omezující podmínky?

  FR

  Odpovědět
  • Asi tak. Princip je takový, aby se co nejvíce zamezilo šíření viru, ale aby se tím zbytečně nepoškodila hra. Hráč, který tak dohrál partii je tam pak navíc a bez roušky by byl jen zbytečně větší riziko nákazy (nikdo si to prosím neberte osobně). Riziko přenosu se zvyšuje s časem, proto se omezuje nošení roušek jen na nezbytně nutnou dobu (partii). Chápejte prosím rizikové jako chronicky nemocné nebo seniory, kterých je v šachovém světě nemálo.

   Odpovědět
 4. Asi všechny tyto nařízení nechápu. Když budu hráč tak se můžu pohybovat v hrací místnosti bez roušky a když skončím tak si ji musím nasadit. Není to tak trochu uhozené?

  Odpovědět

Napsat komentář