Ospalý nedělní výkon na univerzitě

V neděli jsme opět vyrazili hrát soutěž 2.liga E za tým Boršic, kde jsme opět jeli ven a zase do Brna. Tentokrát k zápasu proti týmu Univerzita Brna. V sobotu den před zápasem skončil šachový turnaj v Luhačovicích, který hrál náš kapitán Adam Gabriel, který už měl šachů plné brýle tak si dal volno a bohužel bylo to hodně znát. Náš zápas vypadal velmi ospalý a nedařilo se nám ve středních hrát naše dobře rozehrané partie udržet nebo vyhrát.

Po zahájení zápasů a informace o základních pravidlech to vůbec nevypadalo špatně na poslední šachovnici, kterou hrál pan Volčík. Za obětovaného pěšce se dostal do velmi dobé pozice, kde soupeř neměl žádný vývin a král černého musel zůstat v centru. Velmi rychle získal náš hráč pěšce zpět. Bohužel pak si dobral ještě jednoho pěšce, kterého bohužel nešlo dobrat a musel ztratit kvalitu. Potom i s králem v centru soupeře to bylo velmi těžké hrát. Nakonec partii musel vzdát.

Pak se dostal do problémů ve střední hře Luděk Volčík, který ztratil pěšce a dostal se i do špatné pozice s králem v centru, kterého soupeř velmi dobře využil díky vazbám na volném d-sloupci a díky aktivním figurám. Nakonec se musel náš hrát pod tlakem soupeřových figur vzdát.

Pak jsem rozehrál svou partii špatně já. Kde jsem po překvapení u partie v zahájení, zahrál zahájení dobře, ale pak jsem udělal hroznou chybu a ztratil pěšce bez kompenzace. Musel jsem pořádně máknout a zkusit získat nějakou kompenzaci, kvůli špatně postaveným a nevyvinutým figurám soupeře. Nakonec zahrál soupeř jeden velmi měkký tah a podařilo se mi materiál získat zpět. A za stavu 0-4 pro soupeře jsem nabídnul remis. Protože jsem nevěřil, že vyhrajeme všechny 4 partie. Níže se můžete podívat na partii.

Moštěk Jan [1914] – Jelínek Ota [2136]

Na první šachovnici to z naší strany vypadalo dobře. Soupeř sice získal kvalitu, ale nakonec se ji nerozhodl v dané pozici dobrat a skončil v pozici s pěšcem méně. Myslel jsem si, že pozice vypadá velmi dobře. Nakonec to s naším hráčem (černým) nevypadalo vůbec dobře, ale rozhodně to nebylo na prohru. Bohužel v koncovce, měl skoro všechny pěšce na černé barvě a soupeř i náš hráč měl černopolného střelce. Nakonec vyměnili ještě o věžky a pak už to bylo špatné, protože střelec soupeř hrozně rychle pěšce začal napadat a díky aktivitě bílého krále, bílý vyhrál na lepšího střelce a pěšcovou převahu na dámském křídle.

Bílými se ve střední hře dostal do nepohodlné pozice na 4.šachovnici Erik, který taky musel ztratit pěšce a musel udělat královský pochod do středu šachovnice. Kde ho nakonec soupeř bohužel utahal kvůli neaktivitě bílých figur a králi v centru šachovnice.

Na 5.šachovnici hrál Pavel Náplava, který se dostal ve střední hře do pozice s vysícími pěšci a proti dvojici střelců. Soupeř stále velmi dobře, stačilo našeho hráče jen postupně tlačit. Nakonec, ale udělal velkou hrubku, po které se ukázal bílý král v bílé rošádě, která už nestála pohromadě velmi slabě a 1.řada se ukázala jako rozhodující a nakonec náš soupeř svou horší pozici rychle otočil.

Potom se na 7.šachovnici dostal Petr Náplava pod velký tlak při různých rošádách, kde na královském křídle, kde byl král soupeře se moře moc nehýbalo, tak na straně našeho hráče na dámském křídle byly kolem krále černého velké vlny, až se nakonec projevila síla bílých figur a vynikajícího střelce bílého na g2. Nakonec soupeř zakončil partii pěknou kombinací.

Nakonec dohrával svou partii na 2.šachovnici Kryštof Trávníček, který měl v jednu chvíli ve své partii dokonce troj-pěšce a to se jen tak často nevidí. Nakonec se v přechodu ze střední hry do koncovky stále dobře. Kde hráči měli časovku, ale větší měl soupeř Kryštofa. Kryštof měl i volného pěšce na e-sloupci na poli e6, už byl hodně blízko. Bohužel udělal Kryštof v této pozici chybu, kde po 3 tahové kombinaci ztratil materiál a musel partii vzdát.

Dnes jak vidíte z popisů partií se vůbec nedařilo. A dostali jsme v Brně pořádně nařezáno!

VSK Universita Brno   SK Boršice
Gajdoš Daniel Z 2034 1 0 2114 Jireš Jiří H Z
Glozar Petr H Z 2179 1 0 2136 Trávníček Kryštof Mikuláš H Z
Kureš Michael H Z 2039 1 0 2066 Volčík Luděk Z
Nezval Filip H Z 2130 1 0 1980 Pfeffer Erik Z
Kiša Lubomír Z 2200 0 1 1987 Náplava Pavel Z
Jelínek Ota Z 2136 ½ ½ 1914 Moštěk Jan H Z
Moulis Mojmír Z 2125 1 0 1866 Náplava Petr
Uhmann Jan 1968 1 0 1740 Volčík Stanislav
 

1 komentář u „Ospalý nedělní výkon na univerzitě“

  1. Jen doplním, že kvalitu jsem vrátil a nebylo to ideální rozhodnutí myslel jsem, že mi to stačí na výhodu, protože Sg7 a Kh8 stojí celkem blbě a já nějakou slabinu na DK doberu. Navíc jsem skutečně podlehl dojmu, že je to po dobrání kvality a výměně dam jednoduše vyhrané, takže jsem zase perlil svým nepočítáním a rychlou povrchní hrou, ale Jirka naštěstí se rozhodl vyměnit věžky, což mi umožnilo fixovat tahem b5 hned dvě slabiny a vyhrát to na aktivitu. Na druhé měl Kryštof tam ještě remízu i po Sxd4 ale třeba bylo najít tah e7 a pěšec vykompenzuje ztracenou figuru, ale to není jednoduchý tah, neboť musí vidět variantu Vf1+ Kg2 a po Vg1+Kf3 a jelikož hrozí bílý pěšec promocí s matem musí černý opakovat tahy… Přitom to Sd4 vlastně ani nemusel a Dc1 asi přehlédl, přitom stačilo zahrát buď Ve1 nebo Kg2 a má bílý skvělé šance na výhru…

    Odpovědět

Napsat komentář